Rozdzielczość zmienia się po uruchomieniu / zalogowaniu


8

Próbuję używać Gnome 3.8 / 3.10 / 3.12 od Ubuntu Gnome 13.10 i bez względu na to, co robię, zmienia rozdzielczość ekranu na 720p zamiast 1080p , więc muszę ręcznie ustawić 1080p przy każdym uruchomieniu komputera !

Karta: Nvidia GTX 550 Driver: wszystkie dostępne Distro: Ubuntu 13.10 / 14.04 Gnome Shell: 3.8 / 3.10 / 3.12

Rzeczy, które próbowałem do tej pory:

 • otwieranie ustawień nvidia jako root i użytkownik
 • zmiana ustawień w nvidia-settings = wymuś Powermizer na Maksimum / Ustawienia OpenGL / Ustawienia jakości - (Zrobiłem to wszystko)
 • zmuszanie ustawień nvidia do ładowania podczas uruchamiania (aplikacje startowe)
 • dodawanie / usuwanie / zmiana xorg.conf = „tryby” / „metamodes” / „Display” / „EDID” - (Zrobiłem to wszystko)
 • dodanie gdm / init = wyjście xrandr DVI-D-0 - tryb
 • instalowanie różnych jąder = 3.10 / 3.12 / 3.13 / 3.14
 • instalowanie różnych sterowników Nvidia = wszystkie dostępne dla Ubuntu
 • instalacja Lightdm / MDM = wszystko się psuje
 • wymiana kabli = DVI / HDMI
 • blokowanie / zmiana EDID = blokowanie rozszerzeń EDID (być może przyczyną problemu był dźwięk HDMI) / „noEDID” - system traci wszystkie rozdzielczości

Czego się nauczyłem do tej pory:

 • Ilekroć próbuję wymusić 1080p, dodając polecenie do xorg / gdm / xrandr, ekran zmienia się na 1080p na 1 sekundę, a następnie wraca do 720p! ...: (
 • Testowane Xubuntu / Kubuntu 14.04 = brak problemów z rozdzielczością, po prostu zwykła straszna wydajność Nvidii (bez vsync, bez vdpau)
 • Właśnie zainstalowałem wczoraj Linux Mint i ten problem nie występuje (MDM), 1080p od ekranu logowania.
 • Przetestowano Gnome 3.10 / 3.12 na najnowszej Fedorze / Suse / Antergos i problem występuje nadal!

Możliwe przyczyny:

 • Xserver 3.15 / 3.13 = Próbowałem zamienić Ubuntu 14.04 xserver (3.15) na Ubuntu 12.02 (3.13) oszukiwając repozytorium i cały system się stopił!

 • Naprawdę chcę Gnome 3 i obsługiwaną wersję Ubuntu (utknąłem na 13.04)!

 • Jestem bardzo wytrwały i mam problemy z przyjmowaniem NIE dla odpowiedzi!
 • Miałem serię ATI HD 4x i zaoszczędziłem pieniądze na zakup tej Nvidii, ponieważ gra na Linuksie stała się niemożliwa (brak rozszerzeń GL na starszych sterownikach) ... więc ... myśląc, że rozwiąże wszystkie problemy wideo, które miałem na Linuksie z ATI ... ale ... jak się myliłem ???? Teraz mam problemy z podstawowymi funkcjami (RESOLUTION / VSYNC / VDPAU)!

.... zacząłem używać Linuksa 3 lata temu i wszystkie te bałagany GPU były koszmarem w moim doświadczeniu z Linuksem! .... To sprawia, że ​​myślę o rezygnacji z Linuksa dla wszystkich!

Odpowiedzi:


5

Nie określono, czy ustawienia zostały zapisane w pliku konfiguracyjnym X ( /etc/X11/xorg.conf) przy użyciu nvidia-settings. To powinno rozwiązać ten problem. Po prostu otwórz nvidia-settingsjako root:

sudo nvidia-settings

Następnie wybierz odpowiednie ustawienia i kliknij przycisk „Zapisz w konfiguracji X”:

wprowadź opis zdjęcia tutaj


Jeśli to nie zadziała, jest coś innego, co zastępuje twoje ustawienia. Prawdopodobnie twoje środowisko pulpitu. Aby obejść ten problem, możesz użyć tego skryptu:

#!/bin/bash

sleep 10
xrandr --output DVI-D-0 --mode 1920x1080 
echo "Script was run" 

Jest sleepto konieczne, aby upewnić się, że środowisko pulpitu zakończyło się przed uruchomieniem skryptu. W ten sposób wiesz, że zostanie uruchomiony po ponownej konfiguracji ekranów przez DE. Udostępnij skrypt i dodaj go do aplikacji startowych. To powinno wystarczyć.


@ user282534 OK, w takim przypadku wygląda na to, że coś zastępuje twoje ustawienia. Prawdopodobnie rzecz z ustawieniami Gnome Display. Czy spojrzałeś na odpowiedź, do której linkowałem? Możliwym obejściem byłoby napisanie skryptu, który użyje xrandrdo ustawienia pożądanych ustawień i dodania tego skryptu do plików startowych sesji. Z przyjemnością napiszę dla ciebie skrypt, jeśli dodasz wynik xrandr(po wybraniu odpowiednich ustawień) do pytania.
terdon

Cześć Terdon, przede wszystkim dzięki za odpowiedź ... 1 ° - Kliknąłem przycisk „Zapisz w konfiguracji X” wiele razy, uruchamiając ustawienia nvidia jako SUDO, jako GKSUDO, ręcznie edytując xorg.conf jako root ... . | 2 ° - Xrandr wyświetla wszystkie dostępne rozdzielczości, w tym 1920 x 1080, ale ta oznaczona jako „preferowana” to 12080 x 720 | 3 ° - Po zalogowaniu ekran miga na 1080p (po poprawieniu xorg.conf / gdm init.conf, xprofile, monitors.xml) i wraca do 720p.
Raphael Sanches

1
@ user282534 tak, wiem. Utworzenie skryptu, który uruchamia właściwą komendę xrandr, powinno to naprawić. To nie jest eleganckie, ale powinno działać. Proszę edytować swoje pytanie i dodać wyjście xrandr po ustawieniu żądaną rozdzielczość i napisać skrypt dla Ciebie, który wywołuje odpowiednią komendę. Miganie jest spowodowane tym, że masz ustawioną pożądaną rozdzielczość (prawdopodobnie w xorg.conf), ale Gnom w swojej nieskończonej mądrości następnie ją zastępuje.
terdon

Cześć terdon, ..... 1 ° - Próbowałem użyć skryptu, który zmusił xrandr do wyjścia 1080p i dodania go do aplikacji startowych ... i robi to w pewnym momencie, ale potem coś pomija to wszystko i ustawia ekran do 720p .... Czy jest w to więcej modułów oprócz GDM / X11 / Nvidia? | 2 ° - Czy jest możliwe, że na GDM istnieje polecenie wymuszające tryb „preferowany” EDID bez względu na wszystko?
Raphael Sanches

@ user282534 1) Czy dodałeś go do aplikacji startowych GDM czy do swoich? 2) Spróbuj dodać sleep 10do skryptu, zanim w xrandrpoleceniu. Spowoduje to, że zaczeka 10 sekund przed uruchomieniem. Zakładając, że czymś innym jest ponowne ustawienie rozdzielczości po zalogowaniu, dodanie opóźnienia powinno spowodować, że skrypt zostanie uruchomiony później i uniknąć problemu. 3) Tak, Gnome jest również zaangażowany, jestem prawie pewien, że to powoduje ból. Czy faktycznie próbowałeś ustawić rozdzielczość za pomocą ustawień gnome zamiast ustawień nvidia?
terdon

0

Miałem ten sam problem. Podczas korzystania z Optimus Manager (alternatywa dla NVIDIA Prime) grałem normalnie. Zmieniłem niektóre ustawienia graficzne w grze i zawiesił się, przez co musiałem zrestartować Linuksa, a następnie rozdzielczość zmieniła się jak tylko się zalogowałem (po ekranie logowania). Spędzam nieskończony czas naprawiając go za pomocą xrandr i innych rzeczy, ale zawiodłem. Później dowiedziałem się, że nvidia-settings i optimus-manager generuje swój własny xorg.conf .

Szybkie i wydajne rozwiązanie było więc bardzo proste i wyglądało następująco:

Usunąć:

/etc/X11/xorg.conf

Usuń niepotrzebne pliki konfiguracyjne:

/etc/X11/xorg.conf.d/

na przykład:

10-optimus-manager.conf

Następnie zrestartowałem się i wszystko wróciło do normy.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.