Jak naprawić podwójny rozruch Windows 8 i Ubuntu 14.04 na Sony Vaio?


8

Obecnie próbuję zainstalować Ubuntu 14.04 na Sony Vaio, który został fabrycznie zainstalowany z Windows 8 w (rozumiem) trybie UEFI. I doświadczam piekła z podwójnym uruchomieniem. Próbowałem już większości sugestii zawartych w wyczerpującym rozdziale Instalowanie Ubuntu wraz z preinstalowanym systemem Windows z przewodnikiem UEFI, a także instalacje Ubuntu podczas korzystania z UEFI , ale nadal mam problemy, więc proszę NIE zaznaczać obecnego pytania jako duplikatu.

Oto kroki, które już zrobiłem:

 1. Użyj 64-bitowego 14.04
 2. W systemie BIOS NIE mogłem znaleźć ani wyłączyć QuickBoot/FastBooti Intel Smart Response Technology(SRT). Ale ja zrobiłem wyłączyć FastStartupw Windows 8.
 3. W BIOSie wyłączyłem SecureBoot.
 4. Zainstalowałem 14.04 w trybie UEFI ( /etc/fstabzawiera partycję UEFI), używając ręcznego partycjonowania na dysku twardym GPT. Zmniejszyłem rozmiar partycji Windows 8 z poziomu Windows 8, zgodnie z zaleceniami.
 5. Po instalacji zauważyłem problemy z podwójnym uruchomieniem, więc próbowałem użyć boot-repair(postępując zgodnie z tym przewodnikiem ). Ale zakończyło się to błędem i niewiele naprawiło.

Kwestia:

Windows 8 zawsze ładuje się dobrze. Kiedy w jakiś sposób uda mi się przejść do ekranu gruba, wybranie Ubuntu lub Windows 8 spowoduje, że system operacyjny uruchomi się dobrze. Tak działa podwójny rozruch. Jednak w większości przypadków Vaio po prostu uruchamia się do systemu Windows 8 po wyłączeniu lub ponownym uruchomieniu.

Aby niezawodnie przejść do ekranu gruba, obecnie używam następującego niezręcznego obejścia:

 • Trzymając klawisz SHIFT, klikam polecenie Uruchom ponownie w systemie Windows-8: wprowadź opis zdjęcia tutaj
 • Kiedy pojawi się poniższe menu, wybieram Use a device: wprowadź opis zdjęcia tutaj
 • Następnie wybieram Ubuntu: wprowadź opis zdjęcia tutaj

Następnie pojawia się menu GRUB i mogę uruchomić system Ubuntu. Aby to zadziałało, musiałem włączyć External Device Bootw BIOS i ustawić, Boot priorityże External Device(1) powinien znajdować się przed Internal HDD(2).

Pytanie:

 • Jak mogę rozwiązać problemy z podwójnym uruchomieniem na laptopie? Chciałbym móc przejść bezpośrednio do ekranu GRUB za każdym razem, gdy ponownie uruchamiam komputer z Windows 8 lub z Ubuntu.

Powiązane pytanie ze wskazówkami dotyczącymi problemów z oprogramowaniem układowym Vaio: askubuntu.com/questions/360285/13-10-on-vaio-pro-with-uefi
landroni

Oto, co (w końcu!) Zadziałało dla mnie: ubuntuforums.org/… proste i eleganckie
Henk

Czasami Sony Vaios z dwiema kartami graficznymi ma problem z Ubuntu, zwykle mogę używać tylko w trybie wytrzymałości

Jeśli masz nowe pytanie, zadaj je, klikając przycisk Zadaj pytanie . Dołącz link do tego pytania, jeśli pomaga to w zapewnieniu kontekstu.
Charles Green

Odpowiedzi:


4

Jeden użytkownik Sony opublikował to:

Sztuką było ręczne skopiowanie katalogu rozruchowego ubuntu zamiast katalogu \ EFI \ Boot Directory i zmiana nazwy shimx64.efi na \ EFI \ Boot \ bootx64.efi (nie \ EFI \ Microsoft \ Boot \ bootmgfw.efi)

Poprawka Boot-Repairs to nazwa pliku bootmgfw.efi, którą należy wykonać ponownie, jeśli system Windows zaktualizuje swoje pliki. A następnie można uruchomić system Windows tylko z menu grub.

Niektóre inne opcje:

Alternatywą dla Boot-Repairs jest zmiana nazwy podkładki. Niektóre systemy lepiej rejestrują grub / shim z poziomu Windows - dla tych, które ciągle resetują Windows jako domyślny

Grub nie wyświetla się podczas uruchamiania systemu Windows 8.1 Ubuntu 13.10 Dual boot

bcdedit / set {bootmgr} ścieżka \ EFI \ ubuntu \ grubx64.efi

https://coderwall.com/p/vfyqkg

Niektórzy instalują rEFInd, który wydaje się być kolejnym obejściem.

http://www.rodsbooks.com/refind/index.html

http://www.rodsbooks.com/refind/secureboot.html


Dziękuję bardzo! Twoja pierwsza sztuczka zadziałała dla mnie idealnie (po kilku nieudanych próbach naprawy rozruchu ... NB: Nie używam podwójnego rozruchu, mam tylko zainstalowany Ubuntu. Więc nie mogę powiedzieć o systemie podwójnego rozruchu.
Pierre-Antoine

Zaktualizowana wersja: askubuntu.com/questions/486752/... Jeśli tylko uruchamiasz Ubuntu, możesz utworzyć folder / EFI / Microsoft / Boot i skopiować grub lub shim do tego folderu i zmienić jego nazwę na bootmfgw.efi. Następnie system myśli, że uruchamia system Windows i po prostu uruchamia system Ubuntu. Bez systemu Windows nie wystąpią konflikty z systemem Windows nadpisującym plik bootmfgw.efi, ale w przypadku dużych aktualizacji gruba może być konieczne odświeżenie kopii gruba, której nazwa została zmieniona na bootmfgw.efi.
oldfred

Dodatek: działało idealnie z Ubuntu, ale potem chciałem zainstalować Gnome-Ubuntu i napotkałem inny problem. Rozwiązanie: Musiałem ręcznie ustawić flagę „boot” na partycji EFI (używając gparted, ale inne narzędzia prawdopodobnie by działały).
Pierre-Antoine,

Cóż, ponieważ się nie zepsuł, nie naprawię tego! :) Ale dzięki za heads-upy.
Pierre-Antoine

1

Miałem tutaj ten sam problem. Aby to naprawić, spróbuj wykonać następujące czynności:

 1. Wyłącz bezpieczny rozruch, fastboot itp. (Już to zrobiłeś);
 2. Podczas instalacji Ubuntu wybierz ręczne partycjonowanie i utwórz partycje w następujący sposób:
  1. Ext4 partycji dla systemu i domu (jeśli chcesz). Punkt zamontowania:/
  2. Partycja wymiany. Zwykle używam 50% dostępnej pamięci RAM;
  3. Ext2 partycja na bagażniku. Myślę, że 400 MB wystarczy. Punkt montowania: /boot;
 3. Zainstaluj Ubuntu, ale nie uruchamiaj ponownie po zakończeniu instalacji.
 4. Zainstaluj gparted: sudo apt-get install gparted
 5. Otwórz gparted. Wybierz dysk, a następnie partycję rozruchową (ext2). Kliknij /bootpartycję prawym przyciskiem myszy , wybierz zarządzaj flagami i włącz flagę bios_grub . Zastosuj zmianę i zamknij gparted.
 6. Zainstaluj jak boot-repair ten link i uruchom go normalnie, używając zalecanych ustawień.

Jeśli wszystko jest w porządku, podczas rozruchu odnajdzie Windows 8 i skonfiguruje dla ciebie grub. Teraz możesz zrestartować komputer.

Mam nadzieję, że to pomoże.


0

Spróbuj tego . Miałem ten sam problem z Ubuntu 14.04 i Windows 7 i to działało dobrze dla mnie.


Próbowałem już naprawić problem za pomocą Boot-Repair, jak wspomniano w pytaniu. Jak myślisz, co powinienem wypróbować z tego przewodnika?
landroni

Przepraszam za mój zły post. Nie mam innego rozwiązania twojego problemu. Mam nadzieję, że wkrótce ją znajdziesz.
Ragnar

Zamiast publikować odpowiedź tylko za pomocą linku, rozważ skopiowanie (i zacytowanie) istotnych elementów odpowiedzi. W ten sposób, jeśli link przestanie działać, twoja odpowiedź ma wartość dla przyszłych użytkowników. Zobacz także tę poradę Meta przepełnienia stosu na temat pisania dobrych odpowiedzi .
Clayton

0

Jeśli opcja urządzenia rozruchowego nie pojawia się dla twojego urządzenia: Sprawdź opcje w menu oprogramowania układowego, aby włączyć lub wyłączyć tryb zgodności z BIOS.

Aby użyć trybu zgodności z BIOS, sprawdź opcje w menu oprogramowania układowego, aby wyłączyć funkcje UEFI SecureBoot.

W przypadku starszych komputerów (Windows® 7-era lub wcześniejszych) poszukaj opcji Uruchamianie z pliku i przejdź do pliku \ EFI \ BOOT \ BOOTX64.EFI na tym urządzeniu.

stright z MS WEBSITE

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.