Wyłączanie Zeitgeist


48

Zawsze mam proces demona zeitgeist. Nie widzę sensu tego zeitgeist, rejestruje moją aktywność. usunąłem go z programów startowych, ale nadal tam jest.

Czy mogę odinstalować ten pakiet? Dlaczego w ogóle tego potrzebuję?

Odpowiedzi:


24

Uruchom sudo apt-get remove zeitgeist*w terminalu. Może usunąć kilka powiązanych pakietów, ale dopóki nie zobaczysz niczego sugerowanego do usunięcia, którego nie chcesz, powinieneś być w porządku.

Jak w komentarzach: utracisz funkcjonalność jedności (nie byłem pewien, ile, kiedy pierwszy raz napisałem odpowiedź), jeśli usuniesz zeitgeist. Sugeruję więc wyłączenie rejestrowania.

Możesz także całkowicie wyłączyć rejestrowanie w ustawieniach systemu.


3
Możesz zobaczyć, co zostanie usunięte, wykonując sudo apt-get remove --dry-run zeitgeist*przed usunięciemzeitgeist
test30

6
Udało mi się usuwać pakiety zeitgeist jeden po drugim 14.04. sudo apt-get remove zeitgeist zeitgeist-datahub zeitgeist-corew porównaniu z sudo apt-get remove zeitgeist*tym nie usunął jedności ani innych istotnych rzeczy, tylko zeitgeist i jego demony. Jedność jest teraz znacznie szybsza.
mondjunge

1
Ostatni link jest martwy.
Pawan

2
Wiem, że jest stary, ale odinstalowuję wszystkie pakiety Zeitgeist w Ubuntu 16.04 Unity i mój Unity Desktop nadal działa doskonale, w tym Dash. Nie jestem więc pewien, jakie korzyści zeitgeist ma na 16+ ...
Dorian

17

Jest tutaj opisany prosty sposób - który nie obejmuje usunięcia żadnego pakietu, ale po prostu dezaktywację odpowiednich usług. Nie próbowałem tego sam, ale w ten sposób efekty uboczne powinny być minimalne (i prawdopodobnie nawet pożądane, ponieważ np. Nie są dostępne „ostatnie przedmioty” itp.) Ponadto można je łatwo odwrócić w przypadku „niepożądanych” efektów ubocznych.

Autor tego artykułu wyraźnie stwierdza: Oto sposób na wyłączenie tego rejestrowania bez naruszenia Unity lub jakiejkolwiek innej części systemu, wykonaj następujące polecenia w terminalu:

sudo mv /etc/xdg/autostart/zeitgeist-datahub.desktop /etc/xdg/autostart/zeitgeist-datahub.desktop-inactive
rm ~/.local/share/recently-used.xbel
mkdir ~/.local/share/recently-used.xbel
rm -rf ~/.local/share/zeitgeist

Cofnięcie tego (jeśli ktoś chce ponownie włączyć Zeitgeist) powinno być wykonane w ten sposób:

mkdir ~/.local/share/zeitgeist
rmdir ~/.local/share/recently-used.xbel
# no action for the .xbel file, as it will be re-created automatically
sudo mv /etc/xdg/autostart/zeitgeist-datahub.desktop-inactive /etc/xdg/autostart/zeitgeist-datahub.desktop

który jest po prostu „odwracaniem” etapów dezaktywacji.

Uwaga: ~ / .local / share / niedawno używany.xbel nie ma nic wspólnego z samym Zeitgeist, po prostu należy do tej samej kategorii. Wspomniany artykuł dotyczy „wyłączania rejestrowania aktywności”, a zatem zawiera to. Jeśli chcesz po prostu wyłączyć Zeitgeist, możesz pominąć dwa środkowe kroki.


1
Postępowałem zgodnie z tą samą procedurą, ale to nie działa dla mnie: świeżo zainstalowana wersja 12.4.3, amd64-desktop. „ps -ef” ciągle pokazuje, że Zeitgeist zrestartował się po ponownym uruchomieniu, a także ponownie utworzono katalog „.local / share / zeitgeist”.
Peter Teoh,

1
Działa dla mnie (lubuntu 14.04). I silnie sugerują się do tej instrukcji, ponieważ usuwanie pakietów Zeitgeist może złamał zależności. Proszę, nie bądź nadgorliwy.
Marco Sulla,

Dokładnie mój zamiar: wskazać sposób, który można łatwo „cofnąć”, minimalizując jednocześnie wpływ na system :)
Izzy


1
@mondjunge Obawiam się, że nie wiem. Przestałem dbać o te lata temu (w rzeczywistości po tej odpowiedzi). Nigdy więcej nie zainstaluje Unity (w rzeczywistości moje kolejne instalacje nie będą już nawet Ubuntu). Podobnie jak ty, nie chcę, aby rzeczy, których nie mogę kontrolować, zostały zainstalowane na moim urządzeniu bez oczywistych i przyjaznych dla użytkownika sposobów ich dezaktywacji / usunięcia. Narzucenie mi w ten sposób 3 niezależnych „agentów stacjonarnych” (Zeitgeist, Akonadi, Nepomuk) z zależnościami uniemożliwiającymi łatwą dezinstalację / dezaktywację było dla mnie wystarczające. Nienawidzę, gdy inni decydują, co mam lubić :)
Izzy

11

Jeśli usuniesz Zeitgeist, to menu w Unity nie będzie działało poprawnie, przestaniesz szukać programów po wpisaniu w polu.


6
W Ubuntu 14.04 działający sudo apt-get remove zeitgeist*odinstaluje system Unity
Dan

5

Znalazłem wskazówki dotyczące zmiany nazwy /etc/xdg/autostart/zeitgeist-datahub.desktop, ale to nie wystarczy. Zapobiega uruchamianiu Zeitgeist podczas uruchamiania, ale w moim przypadku (Ubuntu 12.04.4 LTS) w jakiś sposób zaczął się później (być może w wyniku pewnej aktywności DBus).
Jeśli chcesz zachować Zeitgeist zainstalowany, ale uniemożliwić jego uruchomienie, spróbuj zmienić nazwę jego plików wykonywalnych:

zeitgeist-daemon --quit
cd /usr/bin/
sudo mv zeitgeist-daemon zeitgeist-daemon.bak
sudo mv zeitgeist-datahub zeitgeist-datahub.bak

Teraz demon Zeitgeist się nie uruchomi. Możesz to sprawdzić później ps aux | grep [z]eitgeist. Możesz także wyczyścić bazę danych zebraną przez Zeitgeist, usuwając ~/.local/share/zeitgeist/folder z zawartością, jeśli chcesz zaoszczędzić trochę miejsca.
Aby zabezpieczyć te pliki przed aktualizacją, możesz również zablokować pakiety zeitgeist-coreoraz zeitgeist-datahubw Synaptic lub Aptitude.

Aby cofnąć zmiany, po prostu zmień nazwę tych plików wykonywalnych z powrotem:

cd /usr/bin/
sudo mv zeitgeist-daemon.bak zeitgeist-daemon
sudo mv zeitgeist-datahub.bak zeitgeist-datahub

Jeśli zmieniłeś plik .desktop /etc/xdg/autostart/, powinieneś go również zwrócić.


fajnie, myślę, że mogę to dodać do aplikacji startowych i wszystko będzie dobrze, dzięki! :)zeitgeist-daemon --quit
Aquarius Power

@AquariusPower Jeśli pozostanie wyłączone, to rzeczywiście wystarczy. Kiedy to napisałem, używałem Ubuntu 12.04 i musiałem podjąć dodatkowe kroki, aby całkowicie go zablokować. Może od tego czasu coś się zmieniło.
whtyger

Próbuję tego teraz, muszę poczekać, aby rozpocząć. Myślę, że xDbash -c "sleep 60; zeitgeist-daemon --quit"
Aquarius Power

3

Oto artykuł wstępny na temat Zeitgeist, w tym wywiad z twórcą: http://www.omgubuntu.co.uk/2012/08/is-zeitgeist-spying-on-you I kilka instrukcji dotyczących wyłączania (nie usuwania) http://linuxaria.com/howto/how-to-remove-zeitgeist-in-ubuntu-and-why

Prostym sposobem na ograniczenie rejestrowania (ale nie dużego obciążenia zasobów i użycia dysku) jest panel sterowania: wprowadź opis zdjęcia tutaj

Niestety niewiele na temat Zeitgeist jest dobrze ujawnionych lub jasnych. Zeitgeist nie jest łatwy do wyłączenia, ani nie jest łatwo zobaczyć, co robi. Nie można go „zatrzymać” jak innych usług systemowych w tle.


„Niestety niewiele na temat Zeitgeist jest dobrze ujawnionych lub jednoznacznych”. Pomyślałem, że podany przez ciebie link wyjaśnia wszystkie kwestie, które możesz chcieć wiedzieć.
KhoPhi,

0

Moim problemem zeitgeistsą rozpraszające komunikaty o błędach w journalctl:

$ journalctl -xe | grep zeitgeist.SimpleIndexer
Oct 20 05:30:06 alien org.gnome.zeitgeist.SimpleIndexer[2098]: ** (zeitgeist-fts:4341): WARNING **: Unable to get info on application://nautilus-autostart.desktop
Oct 20 05:30:06 alien org.gnome.zeitgeist.SimpleIndexer[2098]: ** (zeitgeist-fts:4341): WARNING **: Unable to get info on application://eyesome-cfg.desktop

$ journalctl -b-1 | grep zeitgeist
Oct 16 04:47:02 alien org.gnome.zeitgeist.Engine[2134]: Performing VACUUM operation... OK
Oct 16 04:47:02 alien org.gnome.zeitgeist.Engine[2134]: ** (zeitgeist-datahub:4587): WARNING **: zeitgeist-datahub.vala:229: Unable to get name "org.gnome.zeitgeist.datahub" on the bus!
Oct 16 16:39:18 alien org.gnome.zeitgeist.SimpleIndexer[2134]: ** (zeitgeist-fts:4585): WARNING **: Unable to get info on application://multi-timer.desktop
Oct 16 18:23:48 alien org.gnome.zeitgeist.SimpleIndexer[2134]: ** (zeitgeist-fts:4585): WARNING **: Unable to get info on application:///home/rick/Desktop/multi-timer.desktop

Znalazłem ten artykuł na temat konfigurowania „Menedżera dziennika aktywności” w Gnome lub „Bezpieczeństwo i prywatność” w Unity, który pozwala powiedzieć Zeitgeistowi, aby ignorował niektóre aplikacje lub katalogi. Więc dodałem katalog ~/Desktopdo czarnej listy.

Nie zrobiłem nic z błędem application://nautilus-autostart.desktop. Nadal muszę zbadać tę aplikację gnome. Instynkt mówi mi, że to błąd, a nie mój problem do naprawienia.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.