Jak uruchomić NetBeans z terminala?


8

Zainstalowałem pakiet JDK + NetBeans z pobranego pliku .sh.

Teraz mam skrót NetBeans na pulpicie, ale nie mogę uruchomić NetBeans z terminala.

Kiedy biegnę:

sudo dpkg --get-selections

NetBeans nie ma na liście, a także nie mogę go znaleźć w Centrum oprogramowania Ubuntu.

  • Jak uruchomić go z terminala i jak go znaleźć w systemie?

  • Kiedy zainstalowałem Emacsa, używając apt-getgo pojawił się w menu głównym i mogłem go uruchomić od razu z terminala. Czym różnią się te dwie instalacje?


1
Netbeans jest dostępny w repozytoriach, patrz packages.ubuntu.com/netbeans . Nie ma potrzeby instalowania go z instalatora.
Lekensteyn

1
chociaż nie jest to najnowsza wersja :)
Jacob Vlijm

Dzięki, zauważyłem to. Ale chciałem poćwiczyć i zrozumieć procedurę instalacji.
Alan

nie musisz uruchamiać skryptu instalacyjnego, jeśli używasz umake.
Thufir

Odpowiedzi:


5

dpkg jest menedżerem pakietów Debiana, ponieważ zainstalowałeś Nebeans za pomocą (przypuszczalnie lokalnego) skryptu, nie będzie wymieniony w dpkg -l.

Pobierz polecenie aplikacji z pliku na pulpicie:

Jeśli masz zainstalowaną aplikację, której nie znasz polecenia, ale masz plik pulpitu, możesz go odczytać z zawartości pliku pulpitu. Link, który masz na pulpicie, to plik na pulpicie. Poszukaj linii zaczynającej się od „Exec =”. Po tym ciągu następuje polecenie, którego szukasz.

Udostępnij aplikację w Dash:

Zwykle aplikacje instalują plik pulpitu /usr/share/applications(podobnie jak emacs). Jeśli plik pulpitu znajduje się w tej lokalizacji lub w ~/.local/share/applications, pojawia się automatycznie w Dash, więc jeśli skopiujesz plik pulpitu ~/.local/share/applications, pojawi się w Dash po następnym zalogowaniu.

Otwórz aplikację przez (tylko) jej nazwę pliku binarnego (lub nie):

Netbeans nie otworzył się na komendzie, netbeansponieważ powłoka nie zna ścieżki do pliku binarnego. Jeśli pliki binarne znajdują się w /usr/bin(domyślna ścieżka do plików binarnych aplikacji), otworzą się od razu, bez prefiksu ścieżki. Tak jest na przykład w przypadku emacsa.

Jeśli aplikacja nie zainstaluje swojego pliku binarnego /usr/bin, istnieją trzy możliwości; albo linia wykonywania pliku pulpitu aplikacji zawiera ścieżkę do pliku, jak widać na przykład w linii wykonania file-explorer indicatorpliku pulpitu: /opt/indicator-file-explorer/bin/indicator-file-explorerlub ścieżka do pliku binarnego jest dodawana do $ PATH ( /etc/environment), więc powłoka wyszuka również pliki binarne w tym katalogu lub aplikacja zainstaluje link do pliku binarnego w /usr/bin. Występują wszystkie trzy opcje, bez względu na sposób instalacji aplikacji.

Jeśli aplikacja została zainstalowana lokalnie, złym pomysłem byłoby (próba-) utworzenie łącza do pliku binarnego aplikacji z katalogu globalnego, takiego jak /usr/bin; inni użytkownicy utkną z martwym linkiem, ponieważ nie mają ważnych uprawnień w twoim katalogu domowym. Dlatego najłatwiejszym sposobem jest utworzenie lokalnego katalogu bin ( ~/bin) i utworzenie łącza do lokalnego pliku binarnego z tego katalogu (ln -sf). W ten sposób możesz uruchomić lokalnie zainstalowane Netbeans za pomocą jednego polecenia netbeans.


IMHO jest jeszcze jedna różnica, ponieważ emacs można uruchomić z terminala, ale kiedy próbuję „netbeans &” dostaję komunikat, że nie jest zainstalowany i sugeruję użycie aptbe get install netbeans. Czy to oznacza, że ​​instalacje apt-get dodają ścieżki plików binarnych do ścieżki systemowej, ale instalacje sh nie?
Alan

@Alan Zaktualizowałem swoją odpowiedź
Jacob Vlijm

Dzięki, Jacob! To bardzo szczegółowa odpowiedź. Nie do końca rozumiem ostatni akapit. Chciałbym zacząć netbeans od terminala. W pliku „netbeans-8.0.desktop” mam ten wiersz „Exec = / bin / sh” /home/al1357/netbeans-8.0/bin/netbeans ””, więc zrobiłem „sudo ln /home/al1357/netbeans-8.0/ bin / netbeans 'w katalogu / usr / bin'. Teraz, gdy robię „netbeans &”, pojawia się błąd: „Nie mogę odczytać pliku klastra: /usr/etc/netbeans.clusters”. Jak mogę to zrobić?
Alan

@Alan nawet gdyby to zadziałało, nie jest dobrym pomysłem tworzenie globalnego linku ( usr/bindo pliku lub aplikacji w katalogu lokalnym. Inni użytkownicy mieliby do czynienia z „martwym” linkiem, ponieważ nie mieli uprawnień w twoim katalog lokalny. Jeśli utworzysz binkatalog w swoim katalogu domowym i ln -sf /home/al1357/netbeans-8.0/bin/netbeans /home/al1357/bin/netbeansumieścisz tam link ( ), powinien on działać po wylogowaniu / zalogowaniu. (jeśli niczego nie pomyliłem). Wiele razy tak działa
Jacob Vlijm

@Alan zaktualizował moją odpowiedź.
Jacob Vlijm

11

Zakładając, że pobrałeś wersję 7.4

Jeśli zainstalowano NetBeans z .sh instalatora używając sudo następnie polecenie domyślne uruchomić NetBeans wynosi:

/bin/sh "/usr/local/netbeans-7.4/bin/netbeans"

jeśli zainstalowałeś Netbeans bez, sudo domyślną komendą jest:

~/netbeans-7.4/bin/netbeans

1

Nie wiem, czy to może pomóc, ale to, co działa dla mnie, to założenie, że jesteś bieżącym katalogiem domowym użytkownika

./netbeans-8.0.2/bin/netbeans

Zainstalowałem netbeans, pobierając instalator sh z ich strony internetowej. Po prostu ciekawy, jak uruchomić netbeans przez terminal i to zadziałało dla mnie.


Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.