Jak naprawić overscan na moim telewizorze HDMI HDTV?


35

Połączyłem telewizor HD z HDMI w moim Radeon 4670, używając sterownika ATI typu open source. Istnieje jednak „overscan”, który odcina kawałek każdej krawędzi ekranu, mniej więcej wielkości panelu gnome. Jak mogę to naprawić, aby wyświetlała pełną rozdzielczość?


Czy istnieje bardziej aktualne rozwiązanie dla 14.04? Nadal mam ten problem w 2015 roku. DDG zabrał mnie tutaj
półtonów

1
@semitones to nie Ubuntu, to telewizor.
TheWanderer

Odpowiedzi:


44

Problem dotyczył telewizora, a nie Ubuntu.

  • Samsung TV - przejdź do Menu / Obraz / Opcje obrazu / Rozmiar / Dopasuj do ekranu (zamiast 16: 9).
  • Telewizor LG - przejdź do Ustawienia / Obraz / Format obrazu / Tylko skanowanie (zamiast 16: 9)
  • Sony TV - naciśnij przycisk Początek, przejdź do Ustawienia / Ekran / Obszar wyświetlania / Pełny piksel
  • Sharp TV - naciśnij przycisk Tryb oglądania , wybierz „Kropka po kropce” lub „Pełny ekran”

1
W przypadku Sharp Aquos jest w Menu> Opcje systemu> Opcja widoku> Tryb widoku> Kropka po kropce
Pakman

W przypadku Blaupunkt jest to: Menu> Konfiguracja (najdalsza karta po prawej)> Bildformat> PointToPoint
Mitja

Dla mojego panasonic TX-42ASW654 jest to Menu> Obraz> Ustawienia ekranu> Overscan 16: 9> Wyłączony
829755

To zadziałało również na moim 32-calowym Samsungu. Thaks, +1
ztank1013 13.01.18

10

Jak mówią powyższe komentarze, problem najprawdopodobniej wynika z telewizora, a nie ze sterownika.

Jednak jeśli masz telewizor Sharp Aquos , tryb „kropka po kropce” może nie być dostępny w menu, jak wspomniał Pakman; Nigdzie nie mogłem znaleźć opcji włączenia trybu „Kropka po kropkę”.

Zamiast tego, I rozwiązać problem poprzez odkrywanie, że mój pilot ma dedykowany przycisk „Tryb panoramiczny” dla tego ustawienia, które wygląda trochę jak ten: |<>|. Naciśnij, aby przełączyć z trybu Rozciągnij do Kropka po kropce .


1
Mój miał przycisk o nazwie „Tryb oglądania”, który zrobił to samo.
Marcelo Mason

uff! znalazłem to. ten ostry aquos ma głupi system menu
Jim Smith

8

Naprawianie overscan HDMI na telewizorze Samsung

Podłączam laptopa do wejścia HDMI telewizora Samsung. Z powodu overscan telewizor w irytujący sposób umieszcza część obrazu poza widocznym ekranem, nawet jeśli rozdzielczość jest ustawiona prawidłowo na 1080p. Oto rozwiązanie:

  • Naciśnij Źródło na pilocie
  • Przejdź do źródła HDMI i naciśnij Narzędzia
  • Wybierz Edytuj nazwę Przewiń w dół do komputera i wybierz ten

Twój ekran gaśnie na sekundę - i misja wykonana: overscan jest wyłączony.


1
Tak, myślę, że to jest prawdziwa odpowiedź dla Samsunga. Takie dopasowanie do ekranu byłoby raczej skalowaniem niż bezpośrednim mapowaniem pikseli.
Shiv

4

Sugeruję sprawdzenie oprogramowania sterownika karty graficznej. Wiem, że ATI oferuje opcje overscan. W systemie Windows był program o nazwie listwa zasilająca, którego użyłem do naprawy tego w moim systemie Windows 7.


W Cataylst nie ma opcji overscan dla Linuksa, a argumenty wiersza poleceń dla aticonfig nie działają. Naprawienie xorg.conf też nie pomaga.

Ach, ale działają! Po aktywacji sterownika FGLRX w systemie Ubuntu 12.04, otwórz Catalyst Control Center (administracyjne) i przejdź do Menedżera wyświetlania> Monitor cyfrowy (1)> Dopasowania i przeciągnij suwak opcji skalowania z 15% przeskalowania do 0% przeskalowania.
Pakman,

Uwaga: technicznie ta odpowiedź dotyczy ograniczonego sterownika AMD, a nie sterownika radeon typu open source, takiego jak zadane pytanie
Pakman

Kiedyś używałem powerstrip. jest to bardzo przydatne narzędzie, które pozwala dostosować czasy praktycznie każdej karty na rynku. Innymi słowy, jest naprawdę dobrze przystosowany do rozwiązania właśnie tego problemu.
Ośmiornica

1

Zarówno racja

Nowe telewizory są ustawione tak, aby zezwalały na overscan, więc sterownik często robi to bardzo overscan, które jest dostępne po ustawieniu rozdzielczości pulpitu.

Tak więc sterownik karty graficznej - może - ma ustawienie overscan, aby rozwiązać ten problem, jeśli ma szczęście, lub, jak dowiedział się Hew, możesz ustawić telewizor tak, aby wyświetlał przychodzący sygnał bez overscan.

Najpierw wypróbuj sterownik wyświetlania wideo, a jeśli nie, sprawdź ustawienia telewizora. Najlepiej jest poprawić najpierw ustawienia sterownika, zamiast ustawiania stałego wyświetlacza.


Twierdzę, że lepiej jest poprawić ustawienia wyświetlacza, jeśli używasz go przede wszystkim jako monitora do komputerów lub konsol do gier. Włączone overscan oznacza, że ​​wykonujesz dodatkowe przetwarzanie, aby zmniejszyć efektywną rozdzielczość ekranu, wprowadzając opóźnienie wyświetlania i zmniejszając ostrość obrazu.
Jonathan Baldwin

1

Walczyłem z tym problemem dłużej niż chciałbym to powiedzieć! Może to pomóc, jeśli masz kartę graficzną NVidia i Ubuntu 14.04.

  1. Przejdź do centrum oprogramowania Ubuntu, wyszukaj sterowniki NVidia i pobierz „Ustawienia serwera Nvidia X”.

  2. Po pobraniu kliknij ikonę Nvidia i wybierz konfigurację wyświetlania x serwera.

  3. Tam po prostu przesuń suwak przeskakiwania do momentu uzyskania pożądanego rozmiaru.


Sugeruję sformatowanie tej listy jako wypunktowanej, aby więcej osób ją zobaczyło. To poprawna odpowiedź na 14.04 i nVidia.
półtony

0

W moim przypadku aktywacja overscan na monitorze (Philips 244E) nie rozwiązała w pełni problemu (przestrzeń monitora nie była w pełni pokryta). Musiałem dezaktywować overscan na monitorze i zrobić to za pomocą centrum sterowania katalizatorem AMD (gksudo amdcccle).


0

Korzystam z Ubuntu 13.10 i miałem ten sam problem z przeskanowaniem przy użyciu 32-calowego telewizora LED Dynex. Im korzystam z komputera wahadłowego z podłączoną grafiką Intel trzeciej generacji 2500 Kup kabel HDMI. Włączyłem zaawansowane ustawienia wideo w telewizorze i wyłączyłem Overscan (problem naprawiony)


0

Jak napisał ktoś przede mną: To nie jest problem z oprogramowaniem. Wiele modeli telewizorów zachowuje się inaczej, jeśli etykieta wejścia portu HDMI jest ustawiona na „PC” lub coś innego.

Upewnij się, że telewizor wie, co jest podłączone do drugiego końca kabla HDMI

Na moim 47-calowym wyświetlaczu LCD LCD mogę ustawić go w Menu-> Opcja-> Etykieta wejściowa


0

Przycisk ASPECT .

Spróbuj zmienić współczynnik kształtu telewizora, klikając przycisk „aspekt” na kontrolerze (tvformat: automatyczne skanowanie). Podłączam laptopa Dell do 22-calowego telewizora i działa.


0

właśnie naprawiłem problem, zmieniając we właściwościach disply modi na 1920x1080 60Hz. było 59 Hz.

to rozwiązało mój problem, bez robienia rejestru.


0

Próbowałem rozwiązać ten problem dziś po południu. Sharp TV nie pozwoliłby mi zmienić wyboru z „stretch” na „kropka po kropce”. Dało mi wiadomość:

No input selection available

Rozwiązaniem, które służyło moim celom (nie tracąc części ekranu) było przejście na niższą rozdzielczość 1360 x 768 zamiast 1920 x 1080.

Ponieważ chciałem po prostu uruchomić emacsa na telewizorze, utrata rozdzielczości nie była niczym wielkim.

Jest to trochę głupie obejście, ale ponieważ nikt nie wydaje się o tym wspominać, pomyślałem, że ta odpowiedź by się do tego przyczyniła.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.