8 GB pamięci RAM na 64-bitowym procesorze przy użyciu 32-bitowego systemu Ubuntu


20

Powtórzę tytuł dłuższym słowem. Czy 32-bitowy Ubuntu może adresować więcej niż 4 GB pamięci RAM na 64-bitowym procesorze?


8
Czy istnieje powód, dla którego nie chcesz instalować wersji 64-bitowej?
Lekensteyn

Programy 64-bitowe zwykle będą zużywać więcej pamięci; w niektórych przypadkach nawet dwukrotnie więcej pamięci. To jeden dobry powód.
poolie

Odpowiedzi:


15

Musisz użyć jądra Linux PAE. Instalator powinien mieć możliwość wyboru jądra PAE. Upewnij się, że podczas instalacji jest połączenie z Internetem, dzięki czemu jądro PAE jest dostępne od samego początku. W razie wątpliwości można zainstalować przy użyciu DVD ISO Ubuntu (który zdecydowanie ma jądro PAE). Aby uzyskać więcej informacji na temat PAE, zobacz Włączanie PAE .


Istnieje opcja jądra do obsługi dużych ilości pamięci RAM. Ponowna kompilacja jądra może być opcją, jeśli z jakiegoś powodu nie chce się tworzyć repozytoriów: linuxtweaking.blogspot.com/2010/05/…
con-f-use

Jądra PAE Linux są już spakowane w oficjalnych repozytoriach, więc użytkownik powinien prawdopodobnie wybrać jedno z nich.
user4124

@ con-f-use, że opcje jądra JEST PAE, Ubuntu ma już skompilowany kernel PAE w repozytoriach.
krytyczny

13

32-bitowy system Ubuntu automatycznie zainstaluje jądro PAE, jeśli wykryje 4 GB pamięci RAM lub więcej. Nie musisz nic z tym zrobić. Jądro PAE może adresować do 64 GB pamięci RAM. Kara za wyniki wprowadzona przez PAE jest nieznaczna.


4

Jak wszyscy pisali, system jako całość może używać więcej niż 4 GB z PAE. Ale każdy proces może dotyczyć tylko 4 GB.


3

Tak, może. Korzystam dokładnie z konfiguracji, o którą prosisz, bez żadnych problemów. Oczywiście musisz użyć jądra PAE.

Należy jednak pomyśleć o tym, czy lepiej jest uruchomić jądro 64-bitowe, ponieważ pozwala ono na bardziej efektywne wykorzystanie procesora. Zależy to od tego, co zamierzasz zrobić z komputerem, jeśli jądro 32-bitowe lub 64-bitowe jest bardziej wydajne.


1
Jak efektywniej wykorzystuje procesor?
poolie

2

Z tego, czego się nauczyłem, jeśli zainstalujesz 32-bitowy Ubuntu na komputerze, który ma więcej niż 4 GB lub RAM, automatycznie przełączy się w tryb PAE, aby mógł użyć dodatkowej pamięci. Nie ma potrzeby włączania go, ponieważ robi to automatycznie, gdy zobaczy, że masz więcej niż 4 GB pamięci RAM.

Jeśli chodzi o wydajność korzystania z PAE, nie przejmuj się tym, ponieważ różnica między nim a normalnym 32-bitowym jest mniejsza niż 2%, gdy używasz pamięci powyżej 4 GB. Podczas korzystania z pamięci w zakresie 4 GB będzie to taka sama wydajność.


0

Z PAE możesz zrobić coś takiego, ale powoduje to problemy ze zgodnością niektórych programów.

Chyba że coś nie działa po wypróbowaniu. Lepiej jest po prostu użyć wersji 64-bitowej!

ia32-libs umożliwia uruchamianie 32-bitowych aplikacji w 64-bitowym systemie.

Sprawdzanie, czy masz je z terminala:

dpkg -l|grep ia32-libs

i do instalacji wpisz:

sudo apt-get install ia32-libs

Zachęcam do korzystania z wersji 64-bitowej.


2
Naprawdę problemy ze zgodnością? Czy PAE nie jest całkowicie przejrzyste dla przestrzeni użytkownika?
poolie
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.