Ubuntu zamknij jednym kliknięciem i załaduj do alternatywnego rozruchu


13

Mam system podwójnego rozruchu z Ubuntu 11.04 i Windows 7.

Mój bootloader GRUB domyślnie to Ubuntu. Używam głównie Ubuntu, ale czasami muszę uruchomić system Windows, aby zrobić kilka rzeczy.

Jeśli muszę coś zrobić w systemie Windows, mogę „zamknąć” Ubuntu i wybrać Windows 7 w bootloaderze. Byłoby jednak bardziej wydajne, gdybym mógł to zrobić jednym kliknięciem z Ubuntu.

  • Czy można nacisnąć klawisz Ubuntu, co oznacza „Zamknij, a następnie uruchom system Windows”? (lub w tym przypadku Zamknij i uruchom komputer w dowolnym domyślnym rozruchu)

Odpowiedzi:


15

Jeśli znasz numer wpisu dla instalacji systemu Windows (zacznij liczyć od 0pierwszej pozycji) w menu grub, możesz ponownie uruchomić system Windows (zakładając, że jest on trzeci na liście), wykonując następujące polecenie:

grub-reboot 2

Alternatywnie możesz również użyć użytego wpisu tekstowego:

grub-reboot '<type entry here>'

To polecenie można również umieścić w programie uruchamiającym w celu użycia „jednym kliknięciem”.

Do tej pracy procedurę musimy wpis GRUB_DEFAULT=savedw /etc/default/grub.


3
Dzięki. Po przeczytaniu twojej odpowiedzi przeprowadziłem kilka wyszukiwań i znalazłem następujący post przydatny do rozwinięcia
Jeromy Anglim

6

@Takkat odpowiedział na pytanie, ale pomyślałem, że opiszę jeszcze kilka szczegółów, na wypadek gdyby to mogło pomóc innym.

  • Menu rozruchu liczą od zera. Mam pięć elementów w menu rozruchowym. Piątym elementem jest system Windows, dlatego aby ponownie uruchomić system Windows, musiałem wydać polecenie grub-reboot 4(tj. Nie 5). AKTUALIZACJA: patrz komentarze poniżej na temat tej możliwej zmiany .
  • W celu edycji /etc/default/grubwydałem sudo vim /etc/default/grub.
  • Aby procedura działała, musiałem zmodyfikować istniejącą wartość GRUB_DEFAULT=0do, GRUB_DEFAULT=saveda następnie uruchomić sudo update-grub.

Następnie utworzyłem skrypt oparty na przykładzie webupd8 :

Zadzwoniłem winbooti włożyłem~/bin

#!/bin/bash
gksu grub-reboot 4
gksu reboot

Ty za podanie nam dalszych szczegółów. Pamiętaj, że po następnej aktualizacji jądra prawdopodobnie będziesz musiał zmienić swój numer pozycji.
Takkat

@Takkat - Czy byłby sposób automatycznego wyboru najniższego numeru linii (zakładam, że Windows jest wymieniony jako ostatni w Grub2), aby uniknąć tego problemu? @Jeromy - Dziękujemy za opublikowanie tego.
boehj

Nie testowałem tego, ale używając opisu tekstowego Winodws powinieneś być po bezpiecznej stronie.
Takkat
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.