Funkcje Opentype w Libreoffice


8

Czy w Libreoffice można używać funkcji Opentype, takich jak ligatury? jeśli tak to jak?

Ponieważ, o ile mi wiadomo, w Ubuntu i Linuksie ogólnie te funkcje są dostępne tylko dla czcionek grafitowych (czyli inteligentnych), takich jak Linux Libertine G(darmowa czcionka grafitowa dostępna tutaj ). Czcionki Opentype mają te same funkcje, ale nie są dostępne w Libreoffice. Wyjaśniłbym więcej na żądanie.


grafit vs. zwykłe czcionki w Libreoffice

Zwróć uwagę na różnice w migawce. Ligatury są automatycznie nakładane czcionkami grafitowymi. Word Arthur pokazuje funkcję smallcaps.

Odpowiedzi:


4

Pierwszy sposób dotyczy funkcji czcionek Linux Libertine G i Linux Biolinum G, obejmujących rozszerzone nazwy czcionek dla LibreOffice:

Linux Libertine G:smcp=1 dla małych czapek

Linux Libertine G:pnum=1&onum=1 dla liczb proporcjonalnych i starych

Przeczytaj więcej tutaj , a także możesz użyć paska narzędzi Typografia dla LibreOffice.

Drugim widokiem problemu jest litera „ G ” w nazwie czcionki, co oznacza, że ​​ta czcionka jest gotowa do użycia przez SIL Font Graphite Technology .

Przeczytaj więcej o rozszerzeniu czcionek grafitowych dla LibreOffice

Funkcje grafitowe

wprowadź opis zdjęcia tutaj


ŁAŁ! Ktoś w końcu odpowiedział na moje pytanie. Dziękuję, dobra robota. Jednak szukałem w całej sieci i okazało się, że funkcje typu opentype nie są jeszcze obsługiwane. Popraw mnie, jeśli się mylę.
Milad O.

3

LibreOffice obsługuje funkcje Opentype od wersji 5.3 wydanej w lutym 2017 r. Ten przewodnik wyjaśnia, jak z nich korzystać.

Krótko mówiąc, musisz włączyć funkcje Opentype, edytując czteroliterowe kody w nazwach czcionek. Kliknij nazwę czcionki i przesuń kursor na koniec. Wpisz dwukropek, a następnie czteroliterowy kod funkcji Opentype, którą chcesz włączyć, na przykład

Libertinus Serif:onum

Aby wyłączyć funkcję, która jest domyślnie włączona, możesz dodać =0np

Libertinus Serif:liga=0

Aby włączyć wiele funkcji:

Libertinus Serif:onum&pnum

Zobacz przewodnik po więcej informacji!


Czy istnieje sposób na dostęp do tych informacji w LibreOffice?
Zanna,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.