Dlaczego głośność może przekroczyć 100%?


17

Dlaczego maksymalny poziom głośności w menu dźwięku nie jest w rzeczywistości maksymalnym możliwym poziomem głośności?

Jeśli wybiorę „Preferencje dźwięku ...” i spojrzę na suwak głośności w oknie, może on pójść nieco wyżej. Dlaczego tak jest i o co chodzi? Wiem tylko, że dźwięk może zniekształcić się powyżej normalnego poziomu 100% w większości przypadków, ale dobrze jest, gdy gram płyty DVD.

wprowadź opis zdjęcia tutaj


Znaleziono raport o błędzie na ten temat tutaj: bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gnome-media/+bug/659841 (indywidualny, więc jest stary, ale wygląda na to, że nigdy nie został przypisany, więc może jest to funkcja: D)
Rinzwind

2
Ten idzie do 11. :)
boehj

2
To nie jest błąd. „100%” nie pokazuje aktualnej głośności, pokazuje, gdzie jest rzeczywiste maksimum, aby uniknąć zniekształceń. Wyświetlanie zarówno 100%, jak i bieżącego wolumenu wypełniłoby to miejsce niepotrzebnymi informacjami. Nie trzeba znać procentu bieżącej głośności, wystarczy mieć głośność tak głośną, jak tego wymagają jego potrzeby.
Chriskin

Odpowiedzi:


11

Począwszy od 9.10 Pulse Audio łączy miksowanie dźwięku z ALSA. Ma to efekt uboczny, że w razie potrzeby możesz zwiększyć poziom dźwięku do> 100%. To oczywiście wiąże się z kosztem jakości dźwięku, ponieważ dźwięk pcm ulegnie zniekształceniu po nadmiernym wzmocnieniu. Możesz wyłączyć to zachowanie w PulseAudio, jeśli chcesz.

Lub, w Ubuntu> 16.04, czy suwak głośności panelu sterowania Sound Settings pozwala ustawić głośność powyżej 100%, jest kontrolowany przez następujący klawisz dconf. Uruchom następujące polecenie, aby zabronić ustawiania głośności powyżej 100%. Zmiana zaczyna obowiązywać natychmiast.

dconf write com/ubuntu/sound/allow-amplified-volume false

To ustawienie można również wykonać z edytora dconf :

wprowadź opis zdjęcia tutaj


Jakieś aktualizacje? od 18.04No such schema “com.ubuntu.sound”
kot

1
@ cat ther is. Zobacz edycję
Takkat,

W 18.04 klucz istnieje i jest zapisywalny, ale myślę, że nie powoduje gnome-control-centerdopuszczenia woluminów powyżej 100%
cat

4

Nadmierne wzmocnienie głośności jest dobrą cechą, szczególnie w laptopach, w których głośniki wewnętrzne nie są głośne. Korzystałem z tej funkcji od Ubuntu (9.10) na moim FujitsuSiemens SI1520. Bardzo mi pomogło słuchać muzyki. Możesz jeszcze bardziej wzmocnić dźwięk za pomocą odtwarzacza VLC, w którym możesz uzyskać nawet 200% normalnego poziomu dźwięku :)


1

Używam go, gdy słucham przemówień nagranych przy dość niskim poziomie głośności. Może to zniekształcać muzykę / efekty dźwiękowe itp., Ale jest raczej przydatne w tych przypadkach, gdy po prostu nie możesz słuchać z powodu złego nagrania.

100% to rzeczywisty maksymalny poziom głośności - 125 (jeśli dobrze pamiętam) to poziom, który według nich zapewni wystarczająco głośny dźwięk bez nadmiernych zniekształceń.

Większość graczy oferuje tę samą funkcję - na przykład „maksymalne wzmocnienie” smplayera (domyślnie 110)

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.