„Ntpd nie może powiązać z adresem wieloznacznym 0.0.0.0 - może działać inny proces”


13

Na moim Ubuntu 13.04 (przy użyciu AWS). Po uruchomieniu nowego komputera lub ponownym uruchomieniu komputera mój komputer ntpnie uruchamia się i w dzienniku systemowym widzę następujące informacje:

Jan 10 02:56:49 ntpd: unable to bind to wildcard address 0.0.0.0 - another process may be running - EXITING

Zauważyłem również, że wcześniej ta ntpdate była używana do dostosowania czasu

Jan 10 02:45:20 ntpdate[960]: adjust time server offset -0.000259 sec

Nie jestem pewien, czy to warunek wyścigu, czy coś mi tu brakuje, byłbym wdzięczny, gdyby ktoś mógł mi tutaj pomóc.

Dzięki

Odpowiedzi:


7

Wynika to z faktu, że ntpdate jest uruchomione podczas próby uruchomienia serwera. Nie znalazłem powodów, aby pozostawić go zainstalowanym, abyś mógł go usunąć, jeśli używasz demona NTTP:

sudo apt-get remove ntpdate

6

Widziałem to na Debian Jessie. Przyczyną wydaje się być wyścig między, /etc/init.d/ntpa /etc/network/if-up.d/ntpdateoba wydają się zawierać logikę, aby się wzajemnie zablokować, co tak naprawdę nie działa.

Lubię mieć dostępną komendę ntpdate, mimo że rzadko jej używam, więc zamiast całkowicie odinstalować ntpdate

exit 0

jako druga linia /etc/network/if-up.d/ntpdate, co sprawia, że ​​nic nie robi. Mój demon NTTP teraz uruchamia się pomyślnie podczas rozruchu.


To zadziałało dla mnie i jest to trwała zmiana, ale może pomylić kreatora / proces aktualizacji, gdy system zostanie zaktualizowany do następnej wersji.
kn

„Logika ... która tak naprawdę nie działa” może wynikać z tego, że zależy ona od zainstalowania pakietów lockfile-progs. Bez tego odpowiednie bloki są po cichu pomijane, a blokowanie nie będzie działać.
Peter Hansen

4

Miał podobny problem na Debianie 5,

proste ponowne uruchomienie NTTP rozwiązało to dla mnie

/etc/init.d/ntp stop
/etc/init.d/ntp start

na wypadek, gdyby inni mieli ten sam problem

NTPD został niedawno zainstalowany, wydaje się, że konieczne jest ponowne uruchomienie po instalacji, zauważyłem to również w Debianie 6.


1
To działało dla mnie i rozwiązało natychmiastowy problem.
jewettg

3

Zostało to naprawione w 2008 roku przez dodanie blokady, ale jeśli wyłączyłeś instalowanie Recommendslub odinstalowanie lockfile-progs, nadal będziesz mieć ten problem (zwróć uwagę, że powinieneś spodziewać się problemów, jeśli wyłączyłeś instalację Recommends).


AFAICT, w Jessie (8.8) nie zaleca lockfile-progs :(. W Stretch (9.0) jest to naprawione ponownie przez wywołanie flockpolecenia. Dzięki za wskaźnik.
sourcejedi


Heh, miałem założenie, że umieszczą rekomendacje na obu pakietach. Dzięki jeszcze raz :).
sourcejedi

@sourcejedi ntpd nie musi się blokować
wRAR

Mam 16.04 i nadal widzę ten problem po logrotate. lockfile-progsjest zainstalowany i nie zdarza się to za każdym razem. Czy od czasu do ntpdateczasu jest uruchamiany i blokowany ntpd?
Alexis Wilke,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.