Porada dotycząca partycji, jak mogę przestać brakować miejsca na partycji „/”?


9

Uruchamiam Ubuntu 10.04 na EEEPC z 4 GB szybkim dyskiem SSD ustawionym jako partycja / i 16 GB wolniejszym dyskiem SSD ustawionym jako partycja / home. Wciąż brakuje mi miejsca na „/” i nie mogę już instalować najnowszych aktualizacji ani nowych aplikacji.

Jak mogę lepiej zarządzać partycjami, aby uniknąć tego problemu? Pamiętaj, że duży dysk SSD ma niższą wydajność, więc nie sądzę, że powinienem używać tego w systemie operacyjnym. Czy możliwe jest instalowanie aplikacji na innej partycji podczas korzystania z apt?

Jakakolwiek rada?

Dziękuję Ci.

Odpowiedzi:


9

Oto kilka sposobów na zmniejszenie miejsca zajmowanego przez pakiety:

  • Usuń automatycznie usuwalne pakiety : przejdź do System -> Administracja -> Menedżer pakietów Synaptic. Kliknij przycisk „Status” w lewym dolnym rogu. Kliknij filtr Zainstalowany (automatycznie usuwalny). Kliknij jeden z pakietów i naciśnij Ctrl-a, aby zaznaczyć je wszystkie. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy jeden z pakietów i kliknij „Oznacz do usunięcia”. Następnie kliknij przycisk Zastosuj na pasku narzędzi.synaptic autorove

  • Usuń pakiety z pamięci podręcznej : w Synaptic kliknij Ustawienia-> Preferencje i kliknij kartę „Pliki”. Kliknij przycisk „Usuń pliki pakietów buforowanych”.preferencje synaptyczne

  • Ustaw tak, aby pakiety były usuwane po zainstalowaniu : w Synaptic kliknij Ustawienia-> Preferencje i kliknij kartę „Pliki”. Kliknij przycisk opcji „Usuń pobrane pakiety po instalacji”.preferencje synaptyczne

Możesz utworzyć skrypt bash, aby zautomatyzować następujące zadania:

#!/bin/sh
#~/clean.sh
apt-get autoremove
rm /var/cache/apt/archives/*.deb

Można to uruchomić za pomocą tego polecenia:

sudo ~/clean.sh

Diagnozowanie, gdzie zniknęła przestrzeń :

Przejdź do Aplikacje -> Akcesoria -> Analizator zużycia dysku.

Kliknij przycisk „skanuj system plików”:

baoabab

Powinno to dać ci podział na to, jaka przestrzeń jest używana i gdzie:

baoabab

Rozdzielanie części systemu plików na różne dyski / partycje :

Możliwe jest umieszczenie części systemu plików (takich jak / var lub / usr) na osobnej partycji na innym dysku. Proces byłby taki sam, jak separacja partycji yout / home, co już zrobiłeś.

Te samouczki: http://www.psychocats.net/ubuntu/separatehome i http://www.psychocats.net/ubuntu/mountlinux powinny zawierać niezbędne informacje.


Chciałbym również polecić zainstalowanie czegoś takiego localepurge. ubuntu-tweakma również doskonały system czyszczący (unikałbym computer-janitor). Oczywiście istnieją również środki czyszczące system, takie jak bleachbiti fslint.
aperson

To zdecydowanie pomogło, bardzo dziękuję. Udało mi się również wyczyścić dużo miejsca za pomocą menedżera pakietów ubuntu-tweak, co jest dobrą wskazówką!
zefer

2

Najpierw postępuj zgodnie ze wskazówkami dv3500ea na temat usuwania cruft i analizowania użycia dysku .

Jeśli nadal nie masz wystarczającej ilości miejsca na partycji systemowej, przenieś część systemu na partycję domową. Nie twórz jednak nowej partycji na dysku 16 GB, użyj istniejącej partycji, abyś nie musiał się martwić o wybór rozmiaru.

Wybierz jedną lub więcej dużych części systemu, dla których nie zależy Ci na różnicy prędkości. Musi to być część /usrlub /var, ponieważ reszta może być potrzebna podczas rozruchu, zanim /homepartycja stanie się dostępna. Przenieś tę część do /homepartycji i utwórz symboliczne łącze na partycji systemowej. Na przykład /usr/share/docwygląda na dobrego kandydata, więc uruchom następujące polecenia:

sudo mv /usr/share/doc /home/usr-share-doc
sudo ln -s /home/usr-share-doc /usr/share/doc

Tego właśnie szukałem. Udało mi się wyczyścić dużo miejsca za pomocą dv3500ea i porad aperson powyżej, więc może nie będę musiał zejść tą drogą, ale to będzie mój następny ruch, dziękuję.
zefer

0

Na moim starym EEE701 z 4 Gb odkryłem, że Synaptic przechowuje wszystkie stare pliki deb po pobraniu ich w / var / cache / apt / archives. Jeśli wyczyścisz tę opcję po pobraniu, może okazać się, że 4 Gb wystarczy.

W Synaptic przejdź do ustawień / preferencji, wybierz kartę Pliki i wybierz środkową opcję:

alternatywny tekst


Rozumiem. Zwykle używam apt-get w terminalu do instalacji i często uruchamiam apt-get clean, myślę, że robi to samo, ale teraz jestem zdecydowanie objęty! Dzięki.
zefer
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.