Jaka jest poprawna wymowa „Ubuntu”?


58

Nigdy nie byłem dobry w odczytywaniu przewodników po wymowie:

ubuntu | oǒ'boǒntoō |

Jaki jest najlepszy sposób na opisanie wymowy z podobnie brzmiącymi słowami dla każdej sylaby?

"oǒ" ?

„boǒn” : jak Boone jak u Daniela czy bun jak hamburger?

„toō” : jak też w jak?


1
Zawsze to wymawiałem You-bahn-chew, ale najwyraźniej się mylę. Kiedyś usłyszałem, jak ktoś mówi też Oo-bun, myślałem, że zabrzmiało to zabawnie, ale na podstawie innych odpowiedzi był bliżej niż ja.
JD Isaacks

Zgadzam się z propozycją Buyongo. On ma rację. Należy zachować prawidłową wymowę. W wielu częściach Indii Ubuntu wymawia się jako „oo-bun-tu”. tutaj „t” wymawia się w inny, ale miękki i śliski sposób.

4
Jest wymawiane jako „jif”, tak jak wszystkie rzeczy.

Odpowiedzi:


53

Oto Nelson Mandela ... Krótki klip: Znaczenie Ubuntu .

W rzeczywistości, ankieter wypowiada dwa razy Ubuntu , a Mandela wymawia Ubuntu pod koniec klipu.

Aby spróbować szybkiego podsumowania, bułka jest blisko Boone w Daniel Boone lub \bün\;

i tu jest blisko zbyt , lub \tü\. Początkowe u pasuje do tego dźwięku.


Nadal wielu programistów (Ubuntu) nazywa to też Oo-buhn! Hmmm .... Bułeczki ... Słyszę też sporo „You-buhn-too” lub „You-boon-too”. Jorge przybija ją tutaj: castrojo.blip.tv/file/4998464
Scaine

1
Co, Jorge wymawia własne imię „George”, a nie hiszpański [ˈxoɾxe]?
Christoph

6
Powinienem zaznaczyć, że moi południowoafrykańscy przyjaciele są zgodni w używaniu wymowy Mandeli. Powiedzenie Oo-buhn-też zaowocowałoby szybką lekcją wymowy. Wydaje się, że wymowa Zulu i Xhosa (języki źródłowe Ubuntu) są dość proste, z wyjątkiem kliknięć.
Scott Severance

4
Hiszpańscy użytkownicy nie muszą się tym martwić, ponieważ Ubuntu wymawia się dokładnie tak, jak powinno (i jak wymawia Nelson Mandela). Oba U są wymawiane jak dźwięk podwójnego O. Jak w ostatnim Doo w Scooby Dooby Doo. Tak wymawia się U.
Luis Alvarado,

2
@CYREX Muszę powiedzieć, że naprawdę podoba mi się Scooby Dooby Doo jako mnemonik wymowy Ubuntu.
belacqua,

13

ou.boon.too = ubuntu

W większości języków południowej Afryki ubuntu = ludzkość dla innych, bantu = ludzie.

W niektórych językach „b” jest wymawiane jako „w”, na przykład moje imię „Buyongo” jest wymawiane jako „Wuyongo”. Człowiek z zachodu popełni błąd, mówiąc „kup.on.go”, co jest błędne. Innym przykładem jest Busisiwe, które jest powiedziane Wusisiwe, mimo że ma literę B.

Więc jeśli użyjesz prawdziwego akcentu z południowej Afryki, aby go wymówić, brzmi bardziej jak ou.woon.tu, ale dla uproszczenia powiedzmy po prostu ou.boon.too. W każdym razie jest to popularny sposób. :)


6

Jak wymówić Ubuntu - YouTube

wymówka

Opublikowano 11 września 2010

Ten film pokazuje, jak powiedzieć Ubuntu. Naucz się poprawnej amerykańsko-angielskiej wymowy dystrybucji Linux.


Tak. Nie jestem jednak pewien. Ten plik dźwiękowy brzmi dla mnie bardzo „po angielsku”. Ubuntu to afrykańskie słowo. Prawdziwa odpowiedź brzmi: „nie wiem”. Ale mam przeczucie, że „u” jest bardziej jak „oo” w „dobrym”, jak francuski „ou” lub niemiecki / skandynawski „u”.
asoundmove

Dla mnie ta wymowa jest zbliżona do tego, co słyszę w klipie Mandela.
belacqua

2

Oto bardzo krótki klip z wywiadu z inną bardzo znaną osobą wykazującą poprawną wymowę Ubuntu :-)

https://www.youtube.com/watch?v=CGox0EKqiaE


1
niedostępne, potem znowu 2013 vs 2018 ... Podejrzewam, że to już nie ma znaczenia
Madivad

Dzięki, myślę, że przypadkowo usunąłem ten krótki klip wideo, który przesłałem, więc po prostu zacytuję inny, którego nie mogę usunąć ;-)
Sadi,

1

Urzędnik

Ze strony Wikipedii na temat Ubuntu :

( / ʊˈbʊntuː / ( listen ) uu-BUUN-too ) [1]

Jest to napisane w międzynarodowym alfabecie fonetycznym (IPA) i angielskim systemie odpisywania Wikipedii. Samogłoski to / ʊ / uu jak w FOOT i / uː / oo jak w GOOSE. Spółgłosek / b, n, t / wymawia się tak, jak są zapisane. Podkreślono drugą sylabę. (Symbol dwukropka po / u / jest tylko znacznikiem długości, nie dotyczy akcentów w Ameryce Północnej).

Cytat tutaj to oficjalna strona About Ubuntu . Nie jestem pewien, w jakim systemie |oǒ'boǒntoō|jest zapisany, ale może to być system Oxford sprzed IPA, opisany tutaj w kolumnie „POD”.

Nieoficjalny

Inną wymowę, którą słyszałem w angielskim w Ameryce Północnej, to / uˈbʌntu / oo-BUN-też , z / ʌ / jak w STRUT. Innym jest też / juˈbʌntu / you-BUN , z pierwszą sylabą / ju / = "you", co jest prawdopodobnie niepoprawne. Druga sylaba jest podkreślona w obu z nich.

Zulus

Gdy tu jesteśmy, warto wspomnieć, że słowo „ubuntu” pochodzi z języków Bantu (np. Xhosa, Zulu). Nigdy nie słyszałem, by to odnosiło się do systemu operacyjnego, ale dla kontekstu Wikipedia ma wymowę Zulu na stronie filozofii Ubuntu :

[ùɓúntʼù] [1] [2]

Jest to o wiele bardziej skomplikowane dla osób posługujących się językiem angielskim. Akcenty wskazują tony, / ɓ / to implozja, a / tʼ / to ejective.


Słuchanie klipu audio: Ewbuntu to pisownia fonetyczna?
WinEunuuchs2Unix

@Win Nie, pierwsza i druga samogłoska są takie same.
wjandrea

LOL Poddaję się. Zawsze wymawiałem to jako YOU-BUN-TWO w mojej głowie. Ponieważ nie znam nikogo, kto powie „Ubuntu”, ani nikogo, komu powiedziałbym „Ubuntu”, oficjalna wymowa jest nieistotna :).
WinEunuuchs2Unix

@Win Haha, słuszna uwaga :) Jeśli to pomoże, twoja wymowa to prawdopodobnie / ju'bʌntu / lub ty-BUN-też w systemie odpowiadania Wikipedii . Oficjalna wymowa / ʊˈbʊntuː / również zostałaby uznana za uu-BUUN-też . Och, również dwukropek po / u / wskazuje długość, co nie ma zastosowania do (większości) akcentów w Ameryce Północnej.
wjandrea
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.