Jak mogę otworzyć strony podręcznika w przeglądarce internetowej?


39

Jak mogę otworzyć strony podręcznika (z manpolecenia) w przeglądarce internetowej, aby ułatwić nawigację?


linux.die.net/man - w ten sposób masz większość wszystkiego, o czym możesz marzyć. Istnieją skrypty do przekształcania podręczników w HTML, ale dopóki nie przekształcisz ich wszystkich, linki nie będą działać zgodnie z oczekiwaniami. Również czytelność jest wyjątkowa również w konsoli. Może miałeś na myśli lepszą nawigację?
Alexis Wilke,

2
@kevin Wolę korzystać z przeglądarki internetowej (jestem bardziej zaznajomiony z tym) i stwierdziłem, że gmanprzestanie odpowiadać po otwarciu strony
kiri

zrozumiany. gman może korzystać z przeglądarki, ale rozumiem twój punkt widzenia. a ponadto nie ma możliwości nawigacji. Właśnie to opublikowałem, dodając do pytania. ;-) możesz także spojrzeć na pakiet dwww.
Kevin Bowen,

1
To może nie być twoje rozwiązanie, ale w znawcy możesz wpisać man: <twoje polecenie >>, aby uzyskać dostęp do stron man w przeglądarce. Będzie to wymagać instalacji bibliotek KDE.
crafter

Istnieje inna alternatywa dla linux.die.net, aby przeglądać strony podręcznika wstępnie przetworzone i upiększone online: man7.org/linux/man-pages/index.html
Murphy

Odpowiedzi:


52

Korzystanie z programu man

Patrząc na stronę człowieka,

man man

Istnieje -Hopcja lub jej odpowiednik, --htmlktóry wygeneruje HTML instrukcji i otworzy ją w przeglądarce.

Ta opcja spowoduje, że groff wygeneruje wyjście HTML i wyświetli to wyjście w przeglądarce internetowej. Wybór przeglądarki zależy od opcjonalnego argumentu przeglądarki, jeśli taki jest podany, od zmiennej środowiskowej $ BROWSER lub od domyślnej wartości czasu kompilacji, jeśli nie jest ustawiona (zwykle ryś). Ta opcja implikuje -t i będzie działać tylko z GNU troff.

Aby otworzyć dowolną stronę podręcznika w przeglądarce, wystarczy użyć:

man -Hfirefox <command>

lub

man --html=firefox <command>

Oba są takie same.

Można użyć firefox, google-chrome, chromium-browserlub jakikolwiek inny w miejsce firefoxsłowa.

Wybierz domyślnie przeglądarkę na stałe

Przed wywołaniem manpolecenia użyj następującego polecenia:

export BROWSER=firefox

W ten sposób możesz po prostu używać man -Hlub man --htmlbez określania przeglądarki za każdym razem.

man -H ls

Możesz także dodać poprzednie exportpolecenie do swojego ~/.bashrc, abyś nie musiał go wpisywać za każdym razem, gdy otwierasz nowy terminal i próbujesz użyćman -H

Rozwiązywanie problemów

Jeśli wystąpił błąd mówiąc coś takiego:

man: command exited with status 3: /usr/bin/zsoelim | /usr/lib/man-db/manconv -f UTF-8:ISO-8859-1 -t UTF-8//IGNORE | preconv -e UTF-8 | tbl | groff -mandoc -Thtml

Będziesz musiał zainstalować groffpakiet.

sudo apt-get install groff

Korzystanie z Yelp

Jeśli wybór przeglądarki nie ma znaczenia, możesz użyć yelppolecenia, które umożliwia nawigację po stronach podręcznika

yelp man:<command>
# example: yelp man:ls

Korzystanie z repozytorium strony Ubuntu

Możesz także odwiedzić http://manpages.ubuntu.com/ i sprawdzić prawie wszystkie strony podręcznika man tam. Wszystkie wersje stron podręcznika dla wszystkich wersji Ubuntu są tam dostępne. Posiada również funkcję wyszukiwania.

Oczywiście wadą korzystania ze strony internetowej jest to, że nie można uzyskać do niej dostępu bez połączenia z Internetem.


Możesz użyć polecenia xdg-open, które otworzyłoby również system defalt
exussum

i będziesz musiał zainstalować
Groffa

@ user1281385 Chciałem o tym wspomnieć, ale ma kilka problemów. Na przykład moim domyślnym jest Firefox. Jeśli spróbuję go użyć i mam już otwartego Firefoksa, pokaże mi się błąd, który mówi Firefox is already running, but is not responding. To open a new window, you must first close the existing Firefox process, or restart your system., że wspomniałem o instalacjigroff
Dan

manpages.ubuntu.com wydaje się przydatny!
Pisu

+1 dzięki! Jakiś czas temu napisałem cały skrypt, aby to zrobić. To o wiele łatwiejsze!
Joe

13

manjest w stanie zrobić dużo tego na własną rękę. Musisz tylko zainstalować, groffa następnie możesz użyć Hflagi.

sudo apt-get install groff
man -Hfirefox bash

6

man2html

Aby przeszukiwać strony podręcznika man

Zainstalowałem man2htmlpakiet, a następnie przeszedłem do http://localhost/cgi-bin/man/man2htmlstron man. Strony te można przeglądać w trybie offline, link do innych stron podręcznika man oraz funkcję wyszukiwania.
Źródło

Aby bezpośrednio otworzyć stronę (z wiersza poleceń)

Stworzyłem ten skrypt tutaj (nie jest krótki), po prostu przechodzi bezpośrednio do strony (z man2html) w celu uzyskania określonej strony podręcznej. Może otwierać wiele stron man określonych jako argumenty wiersza poleceń. Zapisz gdzieś skrypt i nadaj mu uprawnienia do wykonywania ( chmod +x script.sh). Uruchom jako ~/script.sh(zakładając, że zapisano w ~katalogu) ze stronami do otwarcia jako argumenty. Aby otworzyć coś takiego init(8), użyj ~/script "8 init".


dwww

Aby przeszukiwać strony podręcznika man

Zainstaluj dwwwpakiet i przejdź do, http://localhost/dwww/man/1aby przeszukać strony. Strony te można przeglądać w trybie offline, link do innych stron podręcznika man oraz funkcję wyszukiwania.

Aby bezpośrednio otworzyć stronę (z wiersza poleceń)

Stworzyłem ten skrypt tutaj (nie jest krótki), po prostu przechodzi bezpośrednio do strony (z dwww) w celu uzyskania określonej strony podręcznej. Może otwierać wiele stron man określonych jako argumenty wiersza poleceń. Zapisz gdzieś skrypt i nadaj mu uprawnienia do wykonywania ( chmod +x script.sh). Uruchom jako ~/script.sh page(zakładając, że zapisano w ~katalogu) ze stronami do otwarcia jako argumenty. Aby otworzyć coś takiego init(8), użyj ~/script init/8. Bez tego pcregrepmusisz /8cały czas pisać, a po prostu wpisz nazwę strony.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.