Do czego służy terminal wirtualny?


22

Kiedy naciskam ctrl + alt + F1, idzie do wirtualnego terminala. Do czego służy ten wirtualny terminal?

Kiedy musisz go użyć?


Czy masz na myśli różnicę między takim wirtualnym terminalem a oknem terminalu?
Georg Schölly,

6
To pytanie jest dobrze omówione tutaj: askubuntu.com/questions/14284/ ... ... i użyłbyś go, gdy nie masz (nie potrzebujesz lub nie chcesz) graficznego interfejsu użytkownika ... to jest tekst oparty na interfejsie wiersza poleceń (bez grafiki)
Peter.O

4
Zaletą jest to, że 99% dostępnego czasu jest dostępne i użyteczne, nawet jeśli w systemie brakuje zamrażania lub interfejs graficzny zamarzł lub mocno się zawiesił.
Bobby

Rzecz nazywa się jednoznacznie „wirtualną konsolą (kiedyś nazywano jej sterownik vt.c, stąd „terminal wirtualny”, ale termin jest niejednoznaczny). Masz zastrzeżenia do edycji „wirtualnego terminala”?
Incnis Mrsi,

Odpowiedzi:


20

Nie wszyscy użytkownicy potrzebują lub uruchamiają środowisko graficzne i będą działać z wirtualnych terminali.

Wiele (większość) serwerów nie ma środowiska graficznego, ponieważ użytkownicy rzadko są zalogowani do konsoli. Serwery najczęściej wymagają wiersza polecenia, z którego administrator może uzyskać dostęp do systemu w celu monitorowania lub konfiguracji. Wirtualny terminal zapewnia to środowisko. Posiadanie więcej niż jednego terminala wirtualnego pozwala administratorowi na przełączenie się na inny terminal, jeśli to konieczne.

Na pulpicie ze zepsutym Xserver (środowisko graficzne) konsola wirtualna zapewnia sesję terminalową, z której Xserver może zostać ponownie skonfigurowany.


Zdecydowanie głosuj z powodu użycia „wirtualnej konsoli” w odniesieniu do emulatorów terminali. Linux VC / VT może być nazywany „wirtualnym terminalem” , ale PTY nie mogą być nazywane „wirtualnymi konsolami”.
Incnis Mrsi,

4
Incnis z całym szacunkiem, myślę, że jesteś pedantyczny.
neuronet

Wystarczy dodać - Ubuntu Server ma tylko terminal, bez graficznego pulpitu. Jednym z powodów, dla których możesz nie potrzebować wyświetlania graficznego, jest to, że dostęp do hosta jest możliwy tylko przez SSH.
Sridhar Sarnobat

1
@IncnisMrsi Lepiej zmień też nazwę artykułu z Wikipedii;) en.wikipedia.org/wiki/Virtual_console
Tim Malone

@ Tim Malone: ​​w rzeczywistości źle odczytał tekst. Mój komentarz powinien zostać zignorowany. ̲̲ przepraszam za hałas.
Incnis Mrsi,

29

Terminal wirtualny to terminal pełnoekranowy, który nie działa w oknie X (w przeciwieństwie do okna terminala na pulpicie graficznym). Wirtualne terminale znajdują się we wszystkich systemach GNU / Linux, nawet w systemach, które nie mają zainstalowanego środowiska graficznego lub pulpitu.

Do terminali wirtualnych można uzyskać dostęp w systemie Ubuntu, naciskając Ctrl+ Alt+ F1till F6. Aby wrócić do sesji graficznej, naciśnij Ctrl+ Alt+ F7.

Więcej szczegółowych informacji na temat wirtualnych terminali można znaleźć w artykule na Wikipedii .


-1

Komputery w ramce głównej, do których były podłączone stare terminale tekstowe, nie były uważane za „serwery”. Były tylko częścią systemu komputerowego, tak jak monitor nie łączy się z komputerem-serwerem. Wirtualne terminale nie są prawdziwymi terminalami tekstowymi, lecz emulowanymi terminalami tekstowymi. Ważne jest, aby dołączyć słowo „tekst”, ponieważ nie są to terminale GUI (czasami nazywane cienkimi klientami).

Wirtualne terminale są fajne, ponieważ każdy z nich może mieć inny kolorowy wyświetlacz, umieszczając program „setterm” w powiedzeniu w pliku / etc / rc-local, który działa w czasie rozruchu. Następnie można użyć jednego wirtualnego terminala do uruchomienia skryptu, który robi coś, co się nie powiedzie; Użyj innego terminala, aby zmienić konfigurację, która może rozwiązać problem; Użyj jeszcze innego terminala, aby wyszukać dokumentację dotyczącą problemu; użyj innego terminala, aby przejść do Internetu za pomocą przeglądarki tekstowej, aby rozwiązać problem itp. itp. Ponieważ każdy ekran ma inne kolorowe tło, zobaczenie odpowiedniego koloru zapewnia, że ​​są tam, gdzie chcą być, podczas przełączania z jednego terminal do innego. Ale niestety nie ma wystarczającej liczby kolorów; tylko 8. Istnieje typ terminala „linux-16color”, ale jak go używać? setterm nie obsługuje tego.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.