Gdzie jest nieskazitelna, nietknięta zawartość pliku ~ / .profile?


8

Kilka plików w moim katalogu domowym znikało. Np .bashrc, .bash_profile, authorized_keysi teraz .profile.

Niezależnie od tego, jak to się stało, chciałbym przywrócić oryginalny nieskazitelny .profileplik. Jeśli utworzę nowego użytkownika w moim systemie, jeden zostanie utworzony. Gdzie mogę znaleźć tę .profilezawartość ze świeżej, nietkniętej instalacji?


Pliki Severa znikają?

Odpowiedzi:


9

W /etc/skel/. Jest to „szkielet” użytkownika używany podczas tworzenia nowego użytkownika. Podczas zwykłej instalacji Ubuntu wygląda to tak:

/etc/skel
├── .bash_logout
├── .bashrc
└── .profile

Jeśli dodasz tutaj pliki samodzielnie, zostaną one umieszczone w katalogu domowym nowo utworzonych użytkowników. Aby przywrócić ustawienia domyślne, po prostu skopiuj je stamtąd:

cp /etc/skel/.profile ~/

Zobacz także stronę useraddna ten temat:

Administrator systemu jest odpowiedzialny za umieszczenie domyślnych plików użytkownika w /etc/skel/katalogu (lub innym katalogu szkieletu określonym w /etc/default/useraddlub w wierszu poleceń).

-k, --skel SKEL_DIR Katalog szkieletowy, który zawiera pliki i katalogi do skopiowania do katalogu domowego użytkownika, gdy katalog domowy jest tworzony przez useradd.

Chociaż pytanie nie jest ściśle objęte zakresem pytania, ale na uwagę zasługuje, systemowy plik profilu ( /etc/profile) jest oceniany podczas logowania, jak wspomina Johankor w swojej odpowiedzi .


tks gertvdijk: =]
Jay
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.