Jak zainstalować i skonfigurować Wine?


184

Szukam instrukcji krok po kroku, która poprowadzi mnie przez proces instalowania, konfigurowania i debugowania wielu problemów, które mają nowi użytkownicy podczas pracy z Wine w Ubuntu.

Jaki jest zalecany sposób instalacji Wine, niektóre kluczowe problemy i jak je rozwiązać?

Jeśli mam konkretny problem z aplikacją w Wine, jak mogę go rozwiązać? Jakie są zalecane kroki, aby upewnić się, że mogę rozwiązać problem związany z aplikacją, której chcę używać?


Odpowiedzi:


283

Jeśli chcesz korzystać z najnowszej wersji programistycznej / testowej Wine, postępuj zgodnie z instrukcjami w oficjalnym przewodniku WineHQ dla Ubuntu , obejmującym w zasadzie:

 • Jeśli używasz architektury 64-bitowej, włącz 32-bitową, aby uzyskać lepszą zgodność

  sudo dpkg --add-architecture i386
  
 • Dodaj klucz wina, repozytorium wina i repozytoria aktualizacji

  wget -nc https://dl.winehq.org/wine-builds/winehq.key
  sudo apt-key add winehq.key
  

Na przykład w Ubuntu 19.04 dodalibyśmy takie repozytorium (wystarczy zmienić nazwę wersji na końcu wiersza poleceń, w tym przypadku słowo disco na nazwę używanej wersji Ubuntu):

  sudo apt-add-repository 'deb https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/ disco main'
  sudo apt update
 • Następnie zainstaluj wersję Wine, której chcesz użyć:

  • Na podstawie rozwoju wina (stabilny) (np. 4.0)

   sudo apt install --install-recommends winehq-stable
   
  • Na podstawie rozwoju wina (etap testowania) (np. 4.1)

   sudo apt install --install-recommends wine-devel winehq-devel
   
  • W oparciu o etapowanie wina (Bleeding Edge) (np. 4.1.1)

   sudo apt install --install-recommends wine-staging winehq-staging
   

  Wreszcie biegnij

  WINEARCH=win32 winecfg
  

  w terminalu, aby upewnić się, że poprawnie konfiguruje Wine (w tej kolejności). Będziesz także musiał zainstalować winetricks(inny pakiet konfiguracyjny, bardzo pomocny w instalacji składników systemu Windows, takich jak .NET Framework i inne potrzebne biblioteki). Więc po tym wykonaj:

  sudo apt install winetricks
  

Prezentacja wideo pokazująca działanie Wine 1.9.X w działaniu - Wine 1.9.X Performance

1. Różnice między wersjami Wine Stable, Development i Staging

Wersje stabilne oferują mniej błędów z lepszą stabilnością i otrzymują aktualizacje co 3-6 miesięcy po wydaniu.

Wersja rozwojowa jest kolejną stabilną wersją w fazie rozwoju i otrzymuje aktualizacje co 2 tygodnie.

Inscenizacja wersji jest taka sama jak wersji rozwojowej, ale zawiera wszystkie poprawki i ulepszenia z Wine-staging

Decyzja o trzymaniu się wersji stabilnej (wersje parzyste: 1,0, 1,2, 1,4 ...) lub wersji niestabilnej (wersje nieparzyste: 1,1, 1,3, 1,5 ...) zależy od użytkownika, główna różnica to kompatybilność i wydajność, które zostały ulepszone w wersji dla programistów. Otrzymujesz najnowsze poprawki, które oferuje, a także stajesz się testerem, który może pomóc w cyklu programowania.

2. Instalowanie zalecanej wersji stabilnego wina (z PPA)

W terminalu wpisz następujące polecenie, aby dodać PPA Wine, zaktualizować repozytoria i zainstalować najnowszą wersję Wine & Winetricks:

wget -nc https://dl.winehq.org/wine-builds/Release.key && sudo apt-key add Release.key && sudo apt-add-repository -y https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/ && sudo apt update && sudo apt install wine-devel winehq-devel winetricks

lub możesz dołączyć Wine 32-Bit Arch (Lepsza obsługa) i konfigurować winecfg (Powinno to dotyczyć tylko nowych instalacji, ponieważ przeniesie istniejącą instalację Wine do folderu o nazwie winebck):

sudo dpkg --add-architecture i386 && wget -nc https://dl.winehq.org/wine-builds/Release.key && sudo apt-key add Release.key && sudo apt-add-repository -y https://dl.winehq.org/wine-builds/ubuntu/ && sudo apt update && sudo apt install wine-devel winehq-devel winetricks && export WINEARCH=win32 && winecfg

3. Jak się dowiedzieć, jakich komponentów potrzebuje aplikacja

Aby dowiedzieć się, jakich składników potrzebuje aplikacja, zajrzyj do bazy danych Wine Application . Podaje, czy aplikacja jest użyteczna, jakich komponentów potrzebuje i jak je zainstalować.

4. Jak zainstalować dodatkowe komponenty, biblioteki DLL i biblioteki w Wine

Aby mieć działające i ulepszone środowisko Wine dla twoich gier i aplikacji, sugeruję, winetricksaby zainstalować dodatkowe komponenty, które oferują lepszą kompatybilność z grami. Aby mieć lepszy działający system, wykonaj następujący przykład HL / HL2 (nie Steam. W przypadku wersji Steam przejdź tutaj: Jak mogę zainstalować Steam? Wiedz, że Half-Life i HL2 są natywnie obsługiwane w Ubuntu):

Aby grać w HL / HL2, potrzebujesz Wine PPA, jak wspomniano powyżej. Po otwarciu winecfgprzynajmniej raz na terminalu, otwórz winetricks, uruchamiając, winetricks --guia następnie wykonaj następujące kroki:

Wybierz Wybierz domyślny prefiks wine

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Wybierz opcję Zainstaluj bibliotekę DLL systemu Windows lub komponent

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Zainstaluj wszystko, co zaznaczyłem (i wszelkie dodatkowe potrzebne). Dotyczy to wielu aplikacji:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

wprowadź opis zdjęcia tutaj

wprowadź opis zdjęcia tutaj

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Kliknij prawym przyciskiem instalatora dla HL / HL2 i wybierz Otwórz za pomocą Wine . Obie gry powinny działać idealnie. Dotyczy to ogólnie aplikacji i w zależności od aplikacji trzeba zainstalować więcej lub mniej składników.

Możesz również zainstalować każdy komponent w terminalu, dodając nazwę komponentu po winetrickspoleceniu:

winetricks vcrun2010 - Zainstaluje vcrun2010 przy użyciu winetricks

winetricks xna40 - Zainstaluje xna40

5. Rozwiązywanie problemów z aplikacją Wine

Czasami podczas uruchamiania aplikacji może wystąpić jedna lub kilka z następujących czynności:

 • Frozen App
 • Wino na chwilę otwiera niebieskie okno, a następnie je zamyka
 • Wydaje się, że nic się nie dzieje
 • W oknie wina wszystko jest czarne na początku lub w pewnym momencie
 • DLL, karta graficzna lub komponent nie zostały rozpoznane

  Dla większości tych problemów istnieją rozwiązania. Oto zalecane kroki, aby rozpocząć rozwiązywanie problemów z aplikacją Wine:

  1. Zawsze odwiedzaj witrynę Wine App, aby zobaczyć, co zrobili inni testerzy, aby aplikacja działała. Na przykład tutaj testuję Dead Island: Riptide, któremu dałem brąz, ponieważ po wybraniu postaci cała gra przeszła na czarny ekran. To, co zrobiłem, aby sprawdzić, co się dzieje, to pójść do terminalu i uruchomić stamtąd grę. W terminalu niektóre z błędów sugerowały, że brakowało mi istotnego elementu gry. Po przeczytaniu wyniku błędu i zrobieniu tego, co sugerował (wymiana uszkodzonej biblioteki DLL), mogłem zainstalować komponent, którego potrzebowała gra, i gra działała idealnie .

  2. Wiedza o tym, czego potrzebuje gra, ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania gry. Ustawienie winecfgopcji i środowiska systemu operacyjnego to tylko niewielka część. To tylko tworzy środowisko dla aplikacji. Musisz dodać inne funkcje, takie jak DirectX, XNA, .NET Framework i inne, które aplikacja może potrzebować do działania. Są to kluczowe elementy niektórych aplikacji. Bez nich nawet jeśli niektóre aplikacje działają poprawnie, inne nie. Upewnij się, że masz wszystkie te elementy, co daje większą szansę na spełnienie wymagań aplikacji.

  3. Jak widać z mojego testu Dead Island , dodałem kilka winetrickspakietów, a także zainstalowałem 3 pakiety, z którymi gry są dostarczane (DirectX, Windows Media Format i Microsoft Visual C ++ 2010). Dzięki temu udało mi się zagwarantować, że gra się rozpocznie i będzie można w nią grać.

  4. Niektóre aplikacje są tworzone tylko dla niektórych wersji systemu Windows, jak widać w Dungeon Keeper . Aby określić konkretną wersję systemu Windows dla konkretnej aplikacji, możesz otworzyć winecfgprzejdź do Aplikacje i wybierz Dodaj aplikację , a następnie wyszukaj plik wykonywalny aplikacji i kliknij Otwórz . Teraz wybierz aplikację z listy, a następnie zmień jej wersję systemu Windows. W ten sposób tylko ta aplikacja będzie miała przypisaną określoną wersję systemu Windows, zamiast globalnej zmiany wersji systemu Windows dla wszystkich aplikacji.

  5. Globalna zmiana wersji systemu Windows może mieć wpływ na aplikacje, które zostały zainstalowane z inną wersją systemu Windows. Na przykład zainstalowanie Terraria w środowisku Windows XP, a następnie zmiana go po graniu na Windows 7 spowoduje jeden z dwóch błędów, jeden: nie można znaleźć zapisanych gier, a drugi nie uruchamia aplikacji.

  6. Uruchamianie aplikacji w celu zdiagnozowania problemu, który można rozwiązać za pomocą terminala, co jest najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, co aplikacja robi lub czego potrzebuje. Aplikacja może przekazać takie informacje, jak:

   • Jaką brakującą bibliotekę DLL musi uruchomić (mscore.dll, steam_api.dll)
   • Jakiego brakującego komponentu potrzebuje do uruchomienia (XNA, DirectX, .NET ...)
   • Jeśli problem polega na tym, że używasz 64-bitowego środowiska zamiast 32-bitowego
   • Jeśli chcesz dodać parametr do uruchomienia aplikacji

   W przypadku brakujących bibliotek DLL sugeruję użycie plików DLL do pobrania określonych brakujących bibliotek DLL, które są potrzebne dla aplikacji. Zwykle możesz wkleić te biblioteki DLL w folderze gry lub w folderze Windows / System32 (lub w obu), co powinno rozwiązać problem. W przypadku brakujących komponentów użyj winetricks.

  7. Podczas rozwiązywania problemów z aplikacją zawsze uruchamiaj ją w emulowanym oknie pulpitu. Otwórz winecfgprzejdź do Grafika i włącz Emuluj pulpit wirtualny . Następnie ustaw dla niego rozdzielczość. W ten sposób, jeśli aplikacja zawiesza się, przejmuje kontrolę nad klawiaturą i / lub myszką, przynajmniej masz sposób na wyeliminowanie aplikacji zamiast wyświetlania jej na pełnym ekranie, gdzie masz niewiele możliwości:

   wprowadź opis zdjęcia tutaj

  8. W przypadku zamrażania scenariuszy aplikacji na pełnym ekranie sugeruję aktywację funkcji „Kill X”, która znajduje się w oknie układu klawiatury, co pozwala zaoszczędzić kilka sekund na próbie wyjścia z zamrożonej aplikacji Wine:

   wprowadź opis zdjęcia tutaj

  9. Inną techniką wyjścia ze stanu zamrożenia jest albo otwarcie terminala i wpisanie, wineserver -kalbo zabicie serwera X. Aby to zrobić, skonfiguruj go, uruchamiając sudo dpkg-reconfigure keyboard-configurationi na ostatniej opcji, która mówi o zabiciu X, powiedz „TAK”. Umożliwi to kombinację CTRL+ ALT+ BACKSPACE.

  10. Pamiętaj, że jeśli aplikacja wymaga minimalnego lub zalecanego wymagania sprzętowego w systemie Windows, będzie również potrzebować tego samego w systemie Linux. Jeśli aplikacja potrzebuje 512 MB pamięci RAM i procesora 2,0 Ghz, będzie potrzebować tego samego w systemie Linux przy użyciu Wine.

  11. Czasami można natknąć się na aplikację w formacie ISO lub innym formacie obrazu, którego nie można otworzyć lub zainstalować. Ubuntu zawiera kilka narzędzi do otwierania tych plików, ale najlepszym, jakiego do tej pory próbowałem, jest CDEMU, który obejmuje kilka rodzajów obrazów, które zawierają format wielosektorowy lub chroniony. To jest najbliżej do czegoś podobnego do DAEMON Tools. Sprawy takie jak The Sims 3, Simcity 2000 i inne można otwierać i instalować tylko za pomocą tej aplikacji. Więcej informacji w aplikacjach zdolnych do montowania / odmontowywania obrazów CD / DVD w formacie wielosektorowym lub chronionym

  12. W przypadkach, gdy konkretna aplikacja nie działa, wyświetla usterki graficzne, czarny ekran lub nie działa z pełną grafiką, polecam przeczytanie jednego z poniższych łączy, które dotyczą użytkownika końcowego w zakresie obsługi wideo:

   Użytkownicy Nvidia - Jak zainstalować sterowniki Nvidia?

   Hybrydowy - czy Ubuntu obsługuje NVIDIA GeForce z technologią Optimus?

   Ati - Jaki jest prawidłowy sposób instalacji zastrzeżonych sterowników ATI Catalyst Video Drivers (fglrx) bezpośrednio z AMD?

   Oprócz sprawdzenia powyższego, jeśli masz odpowiednie sterowniki, dodam również, że musisz sprawdzić, czy twoja karta wideo obsługuje OpenGL. W tym celu najpierw zainstalowałbym mesa-utils, jeśli jeszcze nie został zainstalowany:

   sudo apt-get install mesa-utils

   przetestować obsługę OpenGL. Wystarczy sprawdzić, czy masz obsługę OpenGL:

   glxinfo|grep 'direct rendering'

   co powinno powiedzieć Tak, jeśli masz wsparcie. Inną alternatywą byłoby:

   /usr/lib/nux/unity_support_test -p

   Na koniec możesz uruchomić, glxgearsaby zorientować się, w jaki sposób twoja karta graficzna jest renderowana i jej FPS do renderowania. Kolejnym bardzo ważnym punktem jest uruchomienie aplikacji z terminala, ponieważ w wine AppName.exeten sposób pokaże, na czym polega problem.

  13. Jeśli Unity Launcher nie ukrywa się podczas uruchamiania aplikacji Wine lub przesuwa aplikację w prawo, możesz zrobić jedną z 2 rzeczy:

   • Przytrzymaj ALTklawisz, kliknij i przeciągnij wino w lewo

   • W opcji wyglądu wybierz „Auto-Hide The Launcher” i ustaw czułość na żądany poziom. W ten sposób program uruchamiający ukryje się, gdy mysz opuści obszar.

   wprowadź opis zdjęcia tutaj

  14. Shader Model 3.0 nie jest rozpoznawany w Wine (w tym w grach Steam)

   Istnieją gry, które wymagają modeli Shader i generują błąd podobny do wymaganego rozszerzenia OpenGL GL_EXT_texture_compression_s3tc . Aby to naprawić, po prostu wpisz następujące polecenie w terminalu:

sudo apt-get install libtxc-dxtn-s2tc0 (uwaga w najnowszej wersji Ubuntu libtxc-dxtn-s2tc0nie jest już potrzebna)

Wino przeszło długą drogę od czasów, w których nie można było grać w nowsze gry. Doszło do tego, że gra w Ubuntu jest łatwa. Wine ma nawet wsparcie dla SM4.0 i DirectX 10/11 w Wine 1.6. Jeśli problem będzie się powtarzał, oznacza to, że karta wideo nie obsługuje tego lub brakuje odpowiednich bibliotek.

Innym powodem, dla którego Wine może nie wykryć Modelu Shader, jest to, że może być ustawiony na Wyłączony w Winetricks. Otwórz Dash i wpisz winetricks. Wybierz prefiks wine, a następnie Zmień ustawienia . Następnie poszukaj opcji glsl = enabled i wybierz ją. To powinno rozwiązać problem z Shaderem. Sprawy takie jak gra Limbo są rozwiązywane w ten sposób.

6. Jak mogę otworzyć wiele aplikacji Wine bez nich za pomocą tego samego okna (nakładanie się)

Możesz skonfigurować wiele okien Wine, dostosowując niektóre parametry Wine przed uruchomieniem każdego indywidualnego programu Wine. Najszybszym sposobem jest otwarcie terminala, w którym istnieje plik wykonywalny aplikacji, którą chcesz uruchomić. Załóżmy, że jest to aplikacja Wow.exe . Następnie wpisz następujące polecenie:

wine explorer /desktop=WOW,1024x768 "Wow.exe" -opengl -console

Spowoduje to otwarcie pliku wykonywalnego Wow.exe z oknem o nazwie „WOW”, rozdzielczość 1024x768 dla tego konkretnego okna i zastosowanie parametrów -opengl i -console do pliku wykonywalnego Wow. Teraz zakładając, że masz grę zainstalowaną gdzie indziej, wprowadziłbyś następującą zmianę:

wine explorer /desktop=WOW,1024x768 "/media/cyrex/fun/wow/Wow.exe" -opengl -console

Wykonuje Wow.exe przy założeniu, że znajduje się on w folderze wow wewnątrz partycji o nazwie fun w folderze / media / USER. Dane wyjściowe powinny być podobne do tych, na przykład podczas uruchamiania 4 aplikacji:

Wino

Jest łatwiejszy sposób na osiągnięcie tego. Chodzi o to, aby utworzyć skrót na pulpicie, klikając pulpit prawym przyciskiem myszy i wybierając Nowy dokument -> Pusty dokument . To powinno utworzyć plik „Dokument bez tytułu” na pulpicie. Teraz otwórz plik i wklej w nim:

  [Desktop Entry]
  Type=Application

Teraz zapisz go i zmień nazwę pliku na aplikację, którą chcesz otworzyć, ale na końcu dodaj „.desktop”. Zmieni się w „ikonę systemu Windows wykonywalną”. Teraz ponownie kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę i przejdź do Właściwości -> Uprawnienia -> Aktywuj Zezwalaj na uruchamianie pliku jako programu . Teraz przejdź do zakładki Basic i wstaw informacje potrzebne do uruchomienia tej aplikacji do wina. Wynik końcowy powinien wyglądać mniej więcej tak:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

7. Czy posiadanie Ubuntu 64 bit wpływa na Wine

Tak, posiadanie Ubuntu 64 Bit ustawi również Wine jako 64-bit. Spowoduje to powstanie kilku problemów dla wielu aplikacji Windows, które działają tylko w wersji 32-bitowej, na przykład niemożność zainstalowania kilku platform .NET Framework, ponieważ będą działać tylko w wersji 32-bitowej, co spowoduje, że użytkownik nie będzie mógł do uruchamiania wielu aplikacji Windows. Aby rozwiązać ten problem, musisz wykonać następujące czynności po pomyślnym zainstalowaniu wersji PPA, jak wspomniałem powyżej. Natychmiast po zainstalowaniu pakietu wina PPA i przed otwarciem winecfgotwórz terminal (upewnij się, że jesteś w folderze domowym, pisząc cd ~) i wpisz następujące polecenie:

rm -fr ~/.wine 
export WINEARCH=win32 
export WINEPREFIX="/home/USER/.wine" 
winecfg

Zmień użytkownika USER na swoim koncie użytkownika. Na przykład w moim przypadku wiersz ten brzmiałby:export WINEPREFIX="/home/cyrex/.wine"

Dzięki tej metodzie zmieniłeś architekturę Wine na 32-bitową i w momencie otwarcia Winecfg skonfiguruje ona wszystkie wersje Windows dostępne dla 32-bitowej wersji.

8. Alternatywy dla wina PPA

PlayOnLinux (PoL)

Chociaż faktycznie możesz zainstalować i skonfigurować wszystko, czego potrzebujesz tylko z samym Wine, które uzupełnia aplikacje (winetricks, regedit, explorer) za pomocą PoL, pozwala zaoszczędzić trochę kłopotów i czasu podczas instalowania aplikacji. Dzięki PoL możesz znaleźć listę aplikacji, które możesz wybrać i zainstalować w swojej bazie danych:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

a po prostu wybierając instalację uzyskujesz następujące korzyści:

 • Utworzenie niezależnego kontenera, w którym zainstalowana jest aplikacja, konkretna wersja Wine dla zainstalowanej aplikacji (w niektórych przypadkach konkretna wersja Wine działa lepiej dla konkretnej aplikacji niż bieżąca wersja Wine).

 • Automatycznie instaluje dodatkowe biblioteki DLL i komponenty, których aplikacja potrzebuje do poprawnego działania.

 • Dodanie odpowiednich kluczy rejestru wymaganych przez aplikację

 • Utwórz niezależny sposób uruchamiania wielu aplikacji bez nakładania się na siebie zmianami wersji systemu Windows, zmianami regedit, konkretnymi wersjami Wine itp.

  Oczywiście ważne jest, aby wiedzieć, że PoL działa równolegle z Wine i potrzebuje Wine do poprawnego działania (na tej podstawie). W wielu przypadkach aplikacja może nie działać z PoL, ale będzie działać z domyślnymi konfiguracjami Wine, o których wspomniałem w tym przewodniku. Więc jeśli znajdziesz aplikację, której chcesz używać w PoL, świetnie. Ale jeśli go nie znajdziesz, pamiętaj, że zawsze masz alternatywę do użycia domyślnego Wine do zainstalowania i skonfigurowania aplikacji.

  Korzyści z zainstalowania aplikacji za pomocą Wine i instalacji za pomocą PoL są takie, że za pomocą Wine można uzyskać dostęp do aplikacji i uruchomić ją za pomocą DASH, jak na poniższych obrazkach:

  wprowadź opis zdjęcia tutaj (Terraria)

  wprowadź opis zdjęcia tutaj (Dead Space i Dead Island)

  CodeWeavers CrossOver (CC)

  CC jest bardzo podobny do PoL w zakresie instalowania i konfigurowania aplikacji. Główną różnicą jest to, że CC oferuje oficjalne wsparcie. Mają nawet własną bazę danych CodeWeavers, która zawiera ponad 10.000 aplikacji. Nie tylko, ale mają system rankingowy podobny do tego w AppDB Wine. Przyczyniły się również do rozwoju Wine, z których niektóre można zobaczyć w ich wsparciu .

  DosBox (DB)

  DB to aplikacje MS-DOS, podobnie jak Wine to aplikacje Windows. Za pomocą DB możesz uruchamiać aplikacje MS-DOS w swoim systemie. Po prostu zainstaluj dosboxpakiet i gotowe. Uruchomienie aplikacji jest tak proste, jak przejście do folderu, w którym znajduje się aplikacja, i wykonanie następujących czynności:

  dosbox ./

  Spowoduje to otwarcie bieżącego folderu jako litery dysku w środowisku DB.

  Możesz także zamontować folder, wykonując następujące czynności po otwarciu bazy danych:

  mount x: /Absolute/Path/To/Folder/Of/App

  Na przykład

  mount c: /home/cyrex/Desktop/Dune2

  Utworzy literę C: Drive, która zawiera folder Dune2. Więc jeśli po prostu uruchomię dune2.exe, otrzymuję następujące informacje:

  wprowadź opis zdjęcia tutaj

9. Jakie są specjalne parametry i wskazówki, których mogę używać z Wine

Istnieje kilka, na przykład:

POLECENIA

wine --version - Pokazuje wersję wina

wineserver -k- Zabija wszystkie wersje wina dla konkretnego użytkownika. Jest to przydatne, jeśli aplikacja Wine jest zamrożona, zajmuje cały ekran i nie pozwala korzystać z Ubuntu, ma na nim skupioną mysz lub klawiaturę oraz inne problemy z Wine, które mogą pojawić się w niektórych aplikacjach.

wine explorer - Otworzy eksplorator podobny do Eksploratora Windows

wine explorer /desktop=X,Y- Tworzy wirtualny pulpit, w którym X jest nazwą okna pulpitu, a Y jest rozdzielczością okna. Na przykład:wine explorer /desktop=WOW,1024x768 Wow.exe

regedit - Otworzy Regedit wersję Wine podobną do Windows.

wine uninstaller- Otworzy Add & Remove of Wine podobny do tego w Windows. Tutaj będziesz mógł nie tylko zobaczyć, które aplikacje zainstalowałeś i odinstalować, ale także zainstalować nowe aplikacje, jeśli chcesz.

winetricks - Otworzy aplikację Winetricks, aby zainstalować brakujące biblioteki, biblioteki DLL i komponenty niezbędne do poprawnego działania wielu aplikacji Windows.

winecfg - Otworzy konfigurację Wine, w której możesz ustawić wersję wideo, dźwiękową i Windows.

wine ipconfig- Pokazuje adres IP, który widzi Wine. Podobne do ipconfig.

wine netstat- Pokazuje wykonane połączenia IP / Port. Podobne do netstat.

wine start- Ustawia katalog roboczy dla pliku wykonywalnego. Ta opcja pomaga w przypadkach, w których plik wykonywalny działa tylko z tego samego folderu, a nie z pełnej ścieżki. Przykład: jeśli chcesz uruchomić plik .bat lub po prostu wykonać polecenie z innego folderu (np. Folderu nadrzędnego), zrobiłbyś coś takiego, zakładając, że nie znajdujemy się w tym samym folderze co MetroLL.exe:

 `wine start /d "C:\\Program Files\\GMT-MAX.ORG\\Metro Last Light" MetroLL.exe`

To zrobiłoby dwie rzeczy, najpierw ustawi katalog na Metro Last Lightfolder, a następnie uruchomi MetroLL.exewspomniane na końcu. Jest to podobne do uruchamiania pliku wykonywalnego z tego samego folderu, ale ma tę zaletę, że uruchamia aplikację z dowolnego innego miejsca. Należy tutaj wiedzieć, że:

 • Wine nie lubi ścieżek uniksowych, więc \\zamiast tego musisz oddzielić foldery\
 • Musisz użyć ścieżki bezwzględnej. Musisz zacząć od, C:\\aby upewnić się, że plik wykonywalny zawsze będzie działał tak, jak powinien.
 • Jeśli plik wykonywalny znajduje się poza C:dyskiem, dodaj odpowiednią literę. Na przykład, aby wykonać plik binarny Windows poza Wine, użyłbyś Z:\\litery, ponieważ Z:zwykle wskazuje na katalog główny systemu Linux.
 • W razie wątpliwości poproś polecenie o pomoc z /?parametrem (np . wine start /?:)

export WINEPREFIX- Ta zmienna służy do zmiany prefiksu wina w innej lokalizacji. Na przykład, jeśli chcesz połączyć PoL i Wine (niezalecane, ponieważ PoL ma wiele prefiksów), możesz wykonać następujące czynności:

  `export WINEPREFIX="/home/USER/.PlayOnLinux/wineprefix/PREFIX"`

Gdzie PREFIX to ten, który chcesz połączyć z Wine. Będziesz musiał ponownie uruchomić Winecfg.

NAPIWKI

 • Podczas pracy z folderem, który ma spacje (np. World of Warcraft), możesz uruchomić plik Wow.exe, dodając symbol \ przed każdą spacją, to ucieka symbol. Rezultatem końcowym byłoby coś w rodzaju „World \ of \ Warcraft \ Wow.exe”. Jeśli nie chcesz dodawać tych symboli zmiany znaczenia do wiersza kodu, po prostu dwukrotnie cytuj cały link, aby wyglądało to tak:

  wine explorer / desktop = WOW, 1024x768 "/ media / cyrex / My Partition / World of Warcraft / Wow.exe" -opengl -console

  jak widać, istnieją 2 foldery ze spacjami, „My Partition” i „World of Warcraft”, ale ponieważ zacytowałem cały ciąg, potrzeba dołączenia znaków ucieczki nie jest potrzebna. Jeśli chcesz użyć ścieżki wina (np .: C: /), wszystkie ukośniki będą podwójnymi ukośnikami (np .: „C: \ Program Files \ App”).

 • Parametry stosowane do aplikacji powinny zawsze znajdować się POZA cytowanymi ciągami. Korzystając z powyższego przykładu, możemy zobaczyć -opengl i -console poza cudzysłowami.

 • Podczas pracy z aplikacjami, które trzymają twoją mysz i / lub klawiaturę, możesz użyć wineserver -kdo jej zabicia, lub po prostu otwarcie aplikacji w trybie Windows lub ustawienie trybu Windows za pomocą wine explorer /desktopparametru pozwoli ci uniknąć problemów z myszą / klawiaturą.

10. Stabilność, wydajność i obsługa aplikacji Oferty wina dla użytkowników końcowych

WSPARCIE APLIKACJI

Próbowałem Wine od 2005 roku i widziałem, jak proces rozwoju w Wine pod Ubuntu szybko dogania najnowsze gry.

Przed wydaniem Wine 1.2 około 2012 roku trudno było uruchomić wiele aplikacji działających na Wine, ale po wydaniu Wine 1.2 był to zupełnie inny wynik. Tym bardziej, że 1,4 pojawiło się w 2012 r. , 1,6 w 2013 r., A następnie 1,8 w 2015 r . Wiele przypadków zaczęło pojawiać się tam, gdzie działałyby od razu po wyjęciu z pudełka. Przypadki takie jak Deep Space 2, która jest / była jedną z najnowszych gier, w które mogłem grać w tym momencie i którą testowałem 3 dni po wydaniu. Alicja w Krainie Czarów (mam na myśli nową), The Sims 3, World of Warcraft, Amnesia i inne. Nawet Skyrim można grać. Są to gry, które wymagają wydajnej grafiki i można w nie grać bez dodatkowych ustawień poza normalną instalacją podaną powyżej.

Aby dowiedzieć się, w jakie gry można grać w Wine, polecam odwiedzić bazę danych aplikacji Wine: http://appdb.winehq.org/, która zawiera ponad 10 KB +. Obejmuje to informacje o ich wydajności i stabilności oraz pomaga ustalić, czy dana gra jest możliwa do gry.

Baza danych aplikacji na wino oferuje również ranking, który określa, w które gry można grać z mniejszą liczbą problemów, jeśli w ogóle. Gdy zobaczysz te stopnie, masz pomysł, czy aplikacja będzie działać, czy nie. Pamiętaj, że musisz również wziąć pod uwagę, jaki sprzęt i wersję Wine tester pokazuje w bazie danych Wine. Rankingi są następujące:

Platynowa ranga - oznacza, że ​​masz prawie 100% szans, że aplikacja będzie działać od razu po wyjęciu z pudełka.

Złota ranga - oznacza, że ​​możesz trochę popracować nad konfiguracją, ale zadziała to na końcu.

Srebrna ranga - oznacza, że ​​aplikacja będzie działać, ale może mieć problemy z grafiką, dźwiękiem lub kontrolą.

Brązowa ranga - oznacza, że ​​aplikacja nie będzie działać poprawnie.

Poziom śmieci - oznacza, że ​​aplikacja nadal nie działa i prawdopodobnie nawet się nie zainstaluje. Jedynym sposobem na to, aby działało, jest to, że rano Superman zaczyna jeść kryptonowe płatki.

Dla porównania, kilka lat temu liczba gier Platinum była mniejsza niż 50. W 2012 roku można było znaleźć ponad 1,5 tys. Gier , z których prawie 200 było w najnowszych tytułach . Obecnie istnieje ponad 6 000 gier, z których 4K + to platyna. Im więcej osób bierze udział w testowaniu aplikacji Wine, tym lepiej. Głównym powodem zawsze polecam stosowanie PPA z Wine.

WYSTĘP

Aby uzyskać informacje o wydajności, zobacz Różnice w wydajności gier między Windows a Ubuntu

11. Jak odinstalować Wine

Odinstalowanie Wine można wykonać na 2 sposoby, w zależności od potrzeb. Jeśli potrzebujesz tylko „Zresetować” Wine do wartości domyślnych, możesz po prostu usunąć .winefolder, a następnie utworzyć go ponownie, uruchamiając winecfg. Jeśli masz aplikacje w .winefolderze, który chcesz wykonać kopię zapasową, teraz byłby dobry czas przed usunięciem folderu. Aby usunąć folder, po prostu wykonaj następujące czynności, a on zajmie się całym środowiskiem Wine:

rm -fr ~/.wine
rm -fr ~/.cache/wine

Teraz, jeśli chcesz faktycznie odinstalować Wine z Ubuntu, możesz wykonać następujące czynności, ale pamiętaj, że NIE spowoduje to usunięcia .winefolderu z pamięci podręcznej:

sudo apt purge wine*

Spowodowałoby to odinstalowanie każdego pakietu związanego z winem, w tym wina, wina 1.9, winehq, winetricks i innych. Zasadniczo usuwa wszystko związane z winem.


40
+1 Jestem bardzo szczęśliwy, widząc wszystkie te informacje w jednym miejscu!
Eliah Kagan

3
@LuisAlvarado, co za niesamowita odpowiedź! +1 dla PlayOnLinux; Nie wiem nawet, jak korzystać z Wine - po prostu pozwalam PlayOnLinux zrobić dla mnie wszystko.
Paddy Landau

1
To mnóstwo informacji! Z pewnością najdłuższa odpowiedź, jaką kiedykolwiek tu widziałem. Czy nie możesz po prostu przejść do centrum oprogramowania Ubuntu, wyszukać Wine i kliknąć Instaluj?
Harsha

1
@LuisAlvarado Czy możesz wyjaśnić, jak odinstalować wino? To by mi bardzo pomogło. Dzięki.
codeaviator

@codeaviator Dziękujemy za pomysł. Na końcu dodano proces unistall, który obejmuje użytkowników, którzy faktycznie chcą „zresetować” wino, oraz użytkowników, którzy chcą oczyścić się z tego, jakby nie było jutra. Dobry kodaviator pracy.
Luis Alvarado
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.