Jak mogę podłączyć gamepad Ouya?


8

Chciałbym używać kontrolera Ouya z moim komputerem Ubuntu ... jest to standardowy kontroler Bluetooth, a kiedy próbuję sparować go z Ubuntu 13.04, pole opcji parowania monituje mnie o wprowadzenie kodu parowania.

To jest dziwna część. Okno dialogowe opcji kodu parowania w ustawieniach ma kilka opcji, ale żadne z ustawień nie pozostaje przy zamykaniu okna dialogowego (nie ma ok lub nie stosuje się, wystarczy „Zamknij”).

Pod koniec dnia nie jestem pewien, czy istnieje prosty sposób na sparowanie gamepadów Bluetooth w Ubuntu.

TL; DR: Jak sparować gamepad Bluetooth bez kodu pary?


jeśli możesz / potwierdziłeś, że twoja oryginalna odpowiedź (na której rozwinąłem) działa, czy możesz ją zaakceptować (lub dokonać poprawek, które uważasz za stosowne?) dzięki!
david.libremone

Okazuje się, że kontroler nie był kompatybilny z moim adapterem bluetooth dlink 2.0 DBT-122. jak tylko użyłem laptopa, parowanie poszło gładko.
Dysk 1 z 5

Odpowiedzi:


4

Wygląda na to, że domyślny interfejs GUI Bluetooth nie został zaprojektowany z myślą o gamepadach. Nadal możesz jednak uruchomić gamepad OUYA. Powinieneś być w stanie korzystać z domyślnego interfejsu GUI Bluetooth (patrz druga odpowiedź) - jeśli z jakiegoś powodu nie możesz, ta metoda zastępcza działa również (z pewnymi zastrzeżeniami).

Wstępnie zainstaluj

Przed rozpoczęciem zainstaluj bluez-compat(aby nawiązać połączenie hidd) i joystick-gtk(aby przetestować gamepad) w następujący sposób:

sudo apt install bluez-compat jstest-gtk

Przeskanuj i połącz

Teraz naciśnij i przytrzymaj przycisk OUYA na kontrolerze, aby umożliwić jego wykrycie. Powinien zacząć od flashowania wszystkich czterech lampek, a następnie tylko dwóch lampek. Gdy to zrobisz, wprowadź następujące polecenie, aby go wyszukać:

hcitool scan

Powinien wyglądać jak „gamepad OUYA” z długim adresem po nim. Możesz teraz połączyć się z nim za pomocą:

sudo hidd --connect <ADDRESS>

(zamień na adres ze skanu).

Potwierdź, że działa

Natychmiast powinieneś być w stanie przesunąć wskaźnik myszy za pomocą touchpada gamepad OUYA. Ponadto wskaźnik myszy bezprzewodowej powinien pojawić się obok ikony adaptera Bluetooth.

Na koniec możesz potwierdzić, że wejście gamepada działa, uruchamiając go jstest-gtkz pulpitu.


Wady tego podejścia

 • bluez-compatjest opisany jako pakiet starszego typu. „Te pliki binarne nie są obsługiwane i w przyszłości znikną”. Idealnie byłoby użyć bardziej nowoczesnego pakietu.
 • Ponieważ używamy sudodo łączenia, ikona blokady pojawia się na wskaźniku Bluetooth. (Czy to ma jakiś wpływ?)
 • Gamepad nie został na stałe dodany do listy urządzeń Bluetooth i można go automatycznie wykryć (np. Przy następnym uruchomieniu nie możesz po prostu sprawić, by kontroler był ponownie wykrywalny, musisz powtórzyć proces skanowania i połączenia).
 • Korzystanie z domyślnego interfejsu GUI Bluetooth nie ma żadnej z tych wad.

Możesz także wyszukać urządzenie i automatycznie połączyć się za pomocąsudo hidd --search
jumpnett

3

Gamepad należy traktować jak każde inne urządzenie wskazujące Bluetooth z fałszywym kodem PIN „0000”. Podczas łączenia po raz pierwszy:

 • Przytrzymaj przycisk OUYA na kontrolerze, aby umożliwić jego wykrycie. Powinien zacząć od flashowania wszystkich czterech lampek, a następnie tylko dwóch lampek.
 • Gdy to zrobisz, kliknij wskaźnik Bluetooth i wybierz „Ustawienia Bluetooth ...”
 • Poczekaj na zakończenie wyszukiwania urządzenia
 • Wybierz gamepad z listy
 • Kliknij „Opcje PIN ...”
 • W nowym oknie wybierz „0000” ze stałej listy PIN, a następnie kliknij „Zamknij”
 • W oknie Konfiguracja nowego urządzenia Bluetooth kliknij „Kontynuuj”

Gamepad powinien być teraz dostępny. Możesz potwierdzić, że działa jak opisano w drugiej odpowiedzi.

Urządzenie pojawi się na stałe pod wskaźnikiem Bluetooth, nawet gdy nie będzie go w pobliżu. Gdy chcesz go później połączyć:

 • Aktywuj gamepad
 • Kliknij wskaźnik Bluetooth i najedź kursorem na „OUYA Game Controller”
 • Przeciągnij połączenie z „Wyłącz” na „Włącz”

Ulepszenia wynikające z drugiej odpowiedzi:

 • bez dodatkowych (starych) zależności
 • wskaźnik Bluetooth nie otrzymuje symbolu blokady

Kiedy po raz pierwszy wypróbowałem to w dniu 14.04, nadal monitował mnie o wprowadzenie wyświetlanego pinu w kontrolerze OUYA, nawet po wybraniu 0000 jako opcji pinu (myślę, że to właśnie widział OP). Po kilku próbach oraz zawieszeniu i wznowieniu wyświetlał pinezkę na kilka sekund, a następnie z powodzeniem sparował bez interakcji. Nie wiem, czy po pierwszych kilku próbach nie czekałem wystarczająco długo.
John O'M.

Próbowałem tego na Ubuntu 16.04 i to nie działa. Mówi, że parowanie kończy się niepowodzeniem, a kontrolki kontrolerów nigdy nie przestają migać. Mam bezprzewodową kombinację klawiatury / myszy „bluetoth” Logitech z własnym kluczem, czy to może przeszkadzać?
Jakiś programista koleś
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.