Jak można usunąć PPA?


1219

Dodałem wiele PPA za pomocą add-apt-repositorypolecenia. Czy istnieje prosty sposób na usunięcie tych umów PPA? Sprawdziłem /etc/apt/sources.listodpowiednie linie deb, ale ich tam nie ma.

Jest to system serwerowy, więc rozwiązanie z linii poleceń byłoby świetne!


11
Występuje błąd w Launchpad ( bugs.launchpad.net/software-properties/+bug/446216 ) żądający argumentu --remove dla komendy add-apt-repository. Wysłałem prośbę o scalenie ( code.launchpad.net/~mac9416/software-properties/... ), aby zaimplementować tę funkcję, ale nie została jeszcze zaakceptowana. Mam nadzieję, że wkrótce będziesz mieć tę funkcję.
Michael Crenshaw

To świetna wiadomość. Trochę mnie to zirytowało, że nie było polecenia cofania dodawania; trochę jak aptitude, który tylko instaluje! ppa-purge jest dobra, ale nie ma jej nawet w oficjalnych transakcjach repo.
David Ashford

1
Związane z. (W szczególności zapoznaj się z moją odpowiedzią dotyczącą ppa-purgepracy z multarchą).
Eliah Kagan

1
mogę doradzić, aby wyszukać niepotrzebne, a następnie del (rm -rf) jeden po drugim: grep -i WhatYouWantTosearch /etc/apt/sources.list{,.d/*}
Vladimir Ch

2
Z graficznym interfejsem użytkownika: sudo synaptic> Konfiguracja> Repozytoria> PPA> (wybierz PPA)> Usuń (może nie „Usuń”, nie jestem pewien poprawnego tłumaczenia, mogę sprawdzić opcje programu tylko w innym języku).
Fran

Odpowiedzi:


1534

Użyj --removeflagi, podobnie jak w przypadku dodania PPA:

sudo add-apt-repository --remove ppa:whatever/ppa

Jako bezpieczniejszą alternatywę możesz zainstalować ppa-purge:

sudo apt-get install ppa-purge

A następnie usuń PPA, obniżając z wdziękiem pakiety, które dostarczyłeś, do pakietów dostarczanych przez oficjalne repozytoria:

sudo ppa-purge ppa:whatever/ppa

Pamiętaj, że spowoduje to odinstalowanie pakietów dostarczonych przez PPA, ale nie pakietów dostarczonych przez oficjalne repozytoria. Jeśli chcesz je usunąć, powinieneś to powiedzieć apt:

sudo apt-get purge package_name

Możesz także usunąć umowy PPA, usuwając .listpliki z /etc/apt/sources.list.dkatalogu.

Last but not least, możesz również wyłączyć lub usunąć PPA z sekcji „Źródła oprogramowania” w Ustawieniach Ubuntu za pomocą kilku kliknięć myszy (nie potrzebujesz terminalu).


27
Spowoduje to usunięcie PPA z listy repozytoriów, ale jeśli pakiet jest nowszą wersją jednego ze standardowych repozytoriów, musisz później ręcznie obniżyć pakiet. ppa-purge (zobacz inną odpowiedź) robi to za Ciebie.
Marcel Stimberg,

30
Dostaję add-apt-repository: error: no such option: --remove: - /
Rafa

7
powinno byćsudo apt-add-repository --remove ppa:repo_name/subdirectory
MountainX

7
Podobnie otrzymuję add-apt-repository: error: no such option: --removeiadd-apt-repository: error: no such option: -r
virtualxtc

66
Jest to prawie tak logiczne, jak kliknięcie przycisku „Start” w celu zamknięcia.
Gauthier

264

Po prostu uruchom ponownie apt-add-repository z --removeopcją usunięcia PPA dodanego za pomocą wiersza poleceń, na przykład:

sudo apt-add-repository --remove ppa:kernel-ppa/ppa

Następnie zaktualizuj za pomocą:

sudo apt-get update

czy spowoduje to trwałe usunięcie tego PPA?
Chirag,

1
Tak, na stałe. Aby użyć go ponownie, musisz dodać ręcznie, tak jakbyś robił to po raz pierwszy.
ish

5
Dla przypomnienia, flaga --remove / -r została dodana w 10.10. Źródło: askubuntu.com/a/18202/41756
Niels Bom

6
Jak stwierdzono powyżej; Używam 13.10 i otrzymujęadd-apt-repository: error: no such option: --remove
virtualxtc

1
@ClainDsilva To dlatego, że utknąłbyś na lokalnie zainstalowanej wersji wszystkich pakietów, które mogłeś zainstalować z PPA. Zawsze powinieneś używać ppa-purge.
John Scott,

172

Alternatywnie, tak jak ppassą przechowywane /etc/apt/sources.list.d, możesz znaleźć ten, który chcesz usunąć, wprowadzając:

ls /etc/apt/sources.list.d

Następnie, gdy zanotujesz nazwę tego przestępstwa ppa (np. myppa.list), Możesz wpisać:

sudo rm -i /etc/apt/sources.list.d/myppa.list

Uważaj na rm (dlatego użyłem interaktywnego przełącznika, abyś mógł potwierdzić swoje działania. Następnie biegnij sudo apt-get updatepóźniej.

Ta metoda usuwa jedynie .listplik ppa ; nie usuwa żadnych innych plików ani nie rozwiązuje żadnych innych problemów spowodowanych przez ppa; do tego możesz użyć ppa-purgepo odzyskaniu zdolności aktualizacji (wiem, że wspomniałeś o tym w swoim pytaniu, ale dodam ten punkt dla przyszłych czytelników): zobacz tutaj, aby uzyskać więcej informacji na temat ppa-purge.

Weź również pod uwagę, że jeśli wcześniej dodałeś klucz repozytorium jako zaufany , powinieneś go usunąć :

# list the trusted keys
sudo apt-key list
# remove the key
sudo apt-key del KEY_ID

7
To działało dla mnie, podczas gdy zaakceptowana odpowiedź nie.
philshem

Usuwam pełną zawartość folderu /etc/apt/sources.list.d/ i nadal mam 4 złe wpisy: / dlaczego zacząłem zawodzić to teraz ...
erm3nda

Pamiętaj, że podczas wyświetlania kluczy będą miały takie linie pub 2048R/5044912E 2010-02-11. W takim przypadku, aby usunąć ten klucz, KEY_IDjest 5044912E. Zobacz askubuntu.com/a/107189/108037 . Wspominam o tym, ponieważ apt-key delpo cichu nie udało się go OKprzekazać 2048R/5044912Ejako identyfikator klucza.
jamesc

125

Możesz użyć

sudo ppa-purge ppa:repository-name/subdirectory

polecenie w terminalu.

Najpierw musisz zainstalować, ppa-purgeaby użyć tego polecenia. Aby to zrobić, użyj sudo apt-get install ppa-purgelub kliknij ten przycisk:

Zainstaluj za pośrednictwem centrum oprogramowania

Dowiedz się więcej o tym tutaj .


5
Nie działa to w przypadku usuniętych repozytoriów, w którym to przypadku występuje błąd „Ostrzeżenie: Nie można znaleźć listy pakietów dla PPA: podkatalog nazwa-repozytorium”.
Lekensteyn

Nie jest dostępny dla Ubuntu 11.10, czy się mylę?
matematyka

9
Nie działało to dla mnie, ale uwielbiam tę składnię i tak głosuję.
Conrad.Dean

@DaveJarvis nie jest domyślnie instalowany w żadnym systemie = /. Zredagowałem odpowiedź, aby podać informacje o tym, jak ją zainstalować.
Alaa Ali

Nie działało to dla mnie, najwyraźniej nie wyłączyło ppa, a następnie nie obniżyło pakietów. Jednak drukuje listę pakietów, takich jak nazwa-pakietu / dystrybucji. Jeśli ręcznie wyłączysz ppa, a następnie uruchom apt-get install <complete-list-of-those-packages>, apt-get następnie automatycznie obniży wersję dla ciebie, na podstawie danych wyjściowych, myślę, że to samo robi wewnętrznie.
Berdir,

44

Odpowiedzi na to pytanie pomogą ci.

Możesz zarządzać PPA w System > Administration > Software Sourceslub usuwając pliki w /etc/apt/sources.list.d/.

Możesz także użyć pakietu o nazwie ppa-purge .

I, jak skomentowałem pytanie, do którego odsyłam powyżej,

Występuje błąd w Launchpad żądający argumentu --remove dla polecenia add-apt-repository. Wysłałem prośbę o scalenie, aby zaimplementować tę funkcję, ale nie została jeszcze zaakceptowana. Mam nadzieję, że wkrótce będziesz mieć tę funkcję.


2
Znalazłem to w Ubuntu Software Center > Edit > Software Sources.
Josh M.

Link „ppa-purge” nie działa. Daje błąd 404.
Cristiana Nicolae

3
Do Twojej wiadomości w Ubuntu 16.04 sposobem na znalezienie listy PPA jestSystem Settings -> System -> Software & Updates -> Other Software
knocte

33

Niektóre osoby wolą dodawać i usuwać repozytoria za pomocą GUI. Począwszy od Ubuntu 10.10, wymaga to trochę dodatkowej pracy. Objaśnienie jest dostępne na wiki . Aby wszystkie odpowiedzi na to pytanie były dostępne w jednym miejscu, postaram się streścić tutaj ważne szczegóły. Pamiętaj, aby sprawdzić wiki (szczególnie po wydaniu nowej wersji Ubuntu), aby upewnić się, że proces ten jest nadal aktualny.

Najpierw będziesz chciał ponownie włączyć „Źródła oprogramowania” w menu System-> Administracja. Kliknij prawym przyciskiem menu Aplikacje / Miejsca / System i kliknij „Edytuj menu”.

Kliknij „Edytuj menu”

Otworzy się okno, przewiń w dół i kliknij „Administracja”. Zaznacz pole obok „Źródła oprogramowania”, a następnie kliknij przycisk „Zamknij”.

Zaznacz pole obok „Źródła oprogramowania”

Przejdź do System-> Administracja i powinieneś zobaczyć „Źródła oprogramowania” w menu.

„Źródła oprogramowania” teraz w menu

W oknie, które zostanie otwarte, kliknij kartę „Inne oprogramowanie” u góry.

Karta „Inne oprogramowanie”

Powinieneś zobaczyć wszystkie dodane repozytoria (w tym umowy PPA dodane za pośrednictwem repozytorium add-apt). Możesz tymczasowo wyłączyć repozytorium, usuwając zaznaczenie pola obok niego. Aby trwale usunąć repozytorium, zaznacz je i kliknij przycisk „Usuń”. Po zakończeniu naciśnij przycisk „Zamknij”.

Jak zauważył wcześniej Marcel Stimberg:

Spowoduje to usunięcie PPA z listy repozytoriów, ale jeśli pakiet jest nowszą wersją jednego ze standardowych repozytoriów, musisz później ręcznie obniżyć pakiet. ppa-purge (zobacz inną odpowiedź) robi to za Ciebie.

Mam nadzieję, że to pomoże.


Nie trzeba edytować menu, w menu Centrum oprogramowania znajduje się wpis Źródła oprogramowania.
Jorge Castro

Dzięki. Wygląda na to, że problem z gksu po mojej stronie spowodował, że nie otrzymałem źródła oprogramowania, kiedy próbowałem tego na początku. Rozwiążę ten problem lokalnie i zaktualizuję odpowiedź.
nhandler

Łatwiej i bardziej niezawodnie
Matheus Abreu

25

ppa-purgejest twoim przyjacielem. Automatycznie odinstalowuje wszystko, co zainstalowałeś za pomocą ppa, a następnie usuwa ppa.

Zainstaluj ppa-purge poprzez:

sudo apt-get install ppa-purge

i użyj go w ten sposób:

sudo ppa-purge ppa-url

Altówka.


2
OP próbował już ppa-purge.
jokerdino

20

Ponieważ Ubuntu Maverick (10.10) add-apt-repositoryakceptuje parametr -rlub --remove, który usuwa PPA w taki sam sposób, jak go zainstalowałeś. :)

Więc:

Zainstalować: sudo apt-add-repository ppa:user/repository

Odinstaluj: sudo apt-add-repository -r ppa:user/repository


2
Dzięki! Użyłem sudo apt-add-repository -r ppa: user / repository do odinstalowania upartego ppa z New Linux Counter Project. Próbowałem wielu linii poleceń i sugestii, ale żadna z nich nie pomogła, tylko twoja działała! Dzięki! Jedna informacja: działa również w 12.04 LTS, nie tylko w Maverick.
Cristiana Nicolae

Nie ma za co, @CristianaNicolae! Zaktualizowałem odpowiedź na podstawie Twojej porady, dziękuję! :)
Paulo Freitas

Używam 13.10 i otrzymuję add-apt-repository: błąd: brak takiej opcji: -r
virtualxtc

1
@virtualxtc Obecnie pracuję na Ubuntu 14.04 i nadal ma opcje -ri --removena apt-add-repositorypolecenie. Dlatego myślę, że używasz zmodyfikowanej lub nieaktualnej wersji apt-add-repository. To narzędzie jest dostarczane przez python-software-propertiespakiet, być może używasz jego zablokowanej wersji. Możesz sprawdzić jego kod źródłowy tutaj: bazaar.launchpad.net/~ubuntu-branches/ubuntu/trusty/… Te opcje usuwania zostały wprowadzone w wersji 47, pod koniec 2010 roku. Więc istnieją od 10.10 i nigdy się nie zmieniają, ponieważ możesz patrz w źródle.
Paulo Freitas

Jest kilku innych użytkowników zgłaszających ten sam problem, więc ta blokada musi być dość powszechną rzeczą. Dziwniejsze jest to, że opcje flagi -r --remove są wymienione w plikach man / help, ale nadal powodują podany błąd. Następnym razem, gdy będę w Ubuntu, spojrzę na moje właściwości oprogramowania python.
virtualxtc

18

Uruchom Centrum oprogramowania Ubuntu iz menu wybierz „Źródła oprogramowania” - tam możesz dodawać / edytować / usuwać repozytoria.


13

Uruchom następujące polecenia:

sudo add-apt-repository --remove ppa:kernel-ppa/ppa 
sudo apt-get update

Jak stwierdzono powyżej; Używam 13.10 i otrzymujęadd-apt-repository: error: no such option: --remove
virtualxtc

10

W zależności od tego, czy add-apt-repository zostało wywołane z pełną linią sources.list czy ppa, dołącza linię do /etc/apt/sources.list lub nowego pliku w katalogu /etc/apt/sources.list.d/ . Jeśli jest to ppa, to zaimportuje klucz ppa GPG do breloka apt

Aby odwrócić działania wykonane przez add-apt-repository, możesz albo ręcznie usunąć linię apt, albo użyć narzędzia takiego jak „Software Sources”, aby to zrobić, a następnie usunąć klucz GPG za pomocą apt-key w następujący sposób:

„sudo apt-key list”, aby znaleźć identyfikator repozytorium, które chcesz usunąć, a następnie
„sudo apt-key del id”, gdzie wygląda jak 7FAC5991. Identyfikator to część po znaku „/”.


9

Jeśli mówisz o rzeczywistych aplikacjach zainstalowanych za pośrednictwem PPA, zostaną one wyświetlone na liście, tak jak każda inna aplikacja, i odinstalujesz je w ten sam sposób. Same PPA (repozytoria) zostaną wymienione na karcie „Inne oprogramowanie” menu Ustawienia-> Repozytoria. Można je usunąć tak jak każde inne źródło.

Zrzut ekranu ekranu Repozytorium Synaptic / PPA


9

Za pomocą add-apt-repository

Uwaga: To rozwiązanie nie usuwa / obniża pakietów powiązanych z repozytorium.

add-apt-repositoryPolecenie ma możliwość usunięcia składowania, która jest określona -r. Musisz tylko znać PPA, które chcesz wysłać po drodze. Użyj poniższego polecenia:

sudo add-apt-repository -r ppa:REPOSITORY/HERE

... zmieniając „PPA / HERE” na PPA, który usuwasz.

Źródło: JAK KORZYSTAĆ Z LAUNCHPAD PPA (DODAJ, USUŃ, WYPEŁNIJ, WYŁĄCZ) W UBUNTU


Za pomocą ppa-purge

Uwaga: To rozwiązanie usunie PPA i obniży z niego wszystkie pakiety.

Aby zainstalować użyj:

sudo apt install ppa-purge

Aby użyć ppa-purge, wykonaj:

sudo ppa-purge ppa:REPOSITORY/HERE

... zmieniając „REPOSITORY / HERE” na usuwane repozytorium.

Źródło: USUŃ LUB WYPEŁNIJ REPOZYTORIA PPA POPRZEZ LINIĘ KOMEND [SZYBKA WSKAZÓWKA]


Korzystanie z oprogramowania i aktualizacji

Uwaga: To rozwiązanie nie usuwa / obniża pakietów powiązanych z repozytorium.

Wyszukaj „Oprogramowanie i aktualizacje” i uruchom je, a następnie wybierz kartę -> „Inne oprogramowanie”. Aby usunąć repozytorium, odznacz je, a następnie kliknij „Zamknij”, a na koniec „Odśwież”.

wprowadź opis zdjęcia tutaj


7

Możesz użyć y-ppa-manager

Instalacja:

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/y-ppa-manager
sudo apt-get update
sudo apt-get install y-ppa-manager

Posługiwać się :

Otwórz Y PPA Manager i wybierz Manage PPAs

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Wybierz umowę PPA, którą chcesz usunąć, i kliknij Removeprzycisk

wprowadź opis zdjęcia tutaj


Rzeczywiście przydatne narzędzie.
Starszy Geek

5

Możesz zarządzać swoimi repozytoriami w System > Administration > Software Sources

Możesz także usunąć je /etc/apt/sources.list.d/tam, gdzie znajdziesz <repo>-ppa-<distro>.listplik. Możesz usunąć ten plik lub po prostu skomentować linię deb


5

Jest polecenia add-apt-repository -r.

Ale usunięcie pliku i ponowne uruchomienie sudo apt-get updatejest również w porządku.


1
Nie wiem, jak to ma się zachowywać, ale po powrocie polecenia i aktualizacji apt-get odpowiednie pliki nadal znajdowały się w /etc/apt/list.sources.d. Usunąłem je ręcznie i ponownie uruchom aktualizację, nie wiem, czy było to konieczne.
Ivan

1
Używam 13.10 i otrzymujęadd-apt-repository: error: no such option: -r
virtualxtc

1
To jest interesujące; add-apt-repository strona podręcznika do 13.10 twierdzi, że istnieje opcja. W rzeczywistości pojawił się w 12.04.
Marius Gedminas

5

Oprócz wspomnianego już rozwiązania: jeśli nadal masz zainstalowane oprogramowanie z tego repozytorium, najlepiej przywrócić je do oryginalnej wersji dostarczonej z ubuntu: ta z ppa nie będzie już otrzymywać aktualizacji (bezpieczeństwa i innych). Istnieje narzędzie, które to zrobi: ppa-purge http://packages.ubuntu.com/maverick/ppa-purge


1
ppa-purge to dobra rzecz, ale także mocna rzecz.
Ryan Thompson,

1
Link otwiera stronę błędu.
Cristiana Nicolae

5

To zależy. Jeśli zainstalowałeś nową aplikację z ppa, możesz odinstalować ją normalnie. Jeśli jednak włączyłeś ppa, aby uzyskać nowszą wersję programu, który już zainstalowałeś (Firefox 4, nowsze sterowniki Xorg itp.), Musisz użyć programu o nazwie ppa-purge.

Ppa-purge jest dostępna w repozytoriach Maverick i nowszych. Backport jest dostępna dla Lucid użytkowników. Po prostu zainstaluj, a następnie uruchom

sudo ppa-purge ppa:repository-name/directory

Powyższe polecenie wyłączy ppa ze źródeł oprogramowania, a następnie ponownie zainstaluje oficjalną wersję zaktualizowanej aplikacji z repozytorium Ubuntu.


5

W Linux Mint nie ma --removelub nie -rwłącza się add-apt-repository. Jeśli chcesz usunąć repozytorium, musisz to zrobić ręcznie. To nie jest trudne:

 1. Wyświetl wszystkie zainstalowane repozytoria.

  ls /etc/apt/sources.list.d
  

  Wymienia na przykład:

  getdeb.list natecarlson-maven3-trusty.list official-package-repositories.list
  
 2. Znajdź nazwę repozytorium, które chcesz usunąć.
  W moim przypadku chcę usunąć natecarlson-maven3-trusty.list.

 3. Usuń repozytorium.

  sudo rm -i /etc/apt/sources.list.d/natecarlson-maven3-trusty.list
  
 4. Wyświetl wszystkie klucze GPG.

  apt-key list
  

  Wymienia na przykład:

  /etc/apt/trusted.gpg
  --------------------
  pub  1024D/437D05B5 2004-09-12
  uid         Ubuntu Archive Automatic Signing Key <ftpmaster@ubuntu.com>
  sub  2048g/79164387 2004-09-12
  
  pub  1024D/FBB75451 2004-12-30
  uid         Ubuntu CD Image Automatic Signing Key <cdimage@ubuntu.com>
  
  pub  4096R/46D7E7CF 2009-05-15
  uid         GetDeb Archive Automatic Signing Key <archive@getdeb.net>
  
  pub  1024R/3DD9F856 2011-04-15
  uid         Launchpad PPA for Nate Carlson
  
 5. Znajdź identyfikator klucza, który chcesz usunąć. Identyfikator klucza to część po /.
  W moim przypadku chcę usunąć klucz Nate Carlson, więc identyfikator to 3DD9F856.

 6. Wyjmij klucz.

  sudo apt-key del 3DD9F856
  
 7. Zaktualizuj listy pakietów.

  sudo apt-get update
  

Gotowy!


Użytkownicy mennicy mogą również korzystać z wbudowanego narzędzia Software Sources , które w moim przypadku było najwygodniejszym rozwiązaniem.
user2428118

5

Najprostszym sposobem na usunięcie wszystkich PPA'a jest:

cd /etc/apt/sources.list.d && sudo rm -i *list*

Najpierw zabierze Cię do katalogu, który zawiera, sources.list.da następnie rm (usuń) w zasadzie wszystkie pliki z listą słów w nazwie.


4

OMG! Ubuntu! wspomniał, że ta funkcja została dodana do PPA „ Tweak ”.

Prawdopodobnie, gdy znajdzie się we wszechświecie, będziesz mógł go użyć, aby się usunąć :)


4

Możesz użyć Ubuntu-Tweak , co bardzo ułatwia edycję ppa. Możesz usunąć ppa ręcznie lub gdy Ubuntu-Tweak o tym wie, wystarczy kliknąć przycisk.


4

Możesz wypróbować poniższe polecenie i bardzo dobrze działa dla mnie usunięcie jądra Linuksa 3.5 (ppa: xorg-edgers / ppa).

sudo apt-get install ppa-purge
sudo ppa-purge ppa:<XXX>/<YYY>


1

Utwórz tę funkcję (dodaj ją do dowolnego miejsca, w którym przechowujesz swoje funkcje), a następnie uruchom z odpowiednią nazwą ppa:

rmppa()
{
  sudo -- sh -c 'rm /etc/apt/sources.list.d/"$1".list ; apt-get update'
}

rmppa snagglepuss

Dodaj sprawdzanie błędów (na przykład nieistniejący parametr), jeśli chcesz ...


0

Wszystkie te odpowiedzi są w porządku, ale dla mnie najprostszym sposobem jest ich bezpośrednie usunięcie za pomocą rm -rf.

Wyobraź sobie, że apt update powoduje następujący błąd:

W: Failed to fetch http://ppa.launchpad.net/ondrej/php5-5.6/ubuntu/dists/trusty/main/binary-amd64/Packages 403 Forbidden

Następnie możesz to naprawić, wykonując coś takiego:

sudo rm -rf /etc/apt/sources.list.d/andrej*

Prawie identyczny z odpowiedzią RonJohna, ale zauważyłem, że nie czujesz, że sudo apt updatepóźniej bieganie jest konieczne?
WinEunuuchs2Unix

Tak jest Mój przykład nie powiedział tego wprost, ale jeśli twoja aktualizacja apt nie wyświetli powyższego błędu, usunięcie plików źródłowych sprawi, że będzie działać ponownie. Nie było więc potrzeby określania go w tym kontekście;) Mam jednak zamieszanie. Będę edytować, dzięki za komentarz!
Guillaume Le Mière,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.