Usuń partycję / boot


15

Czasami chciałem tworzyć inteligentne partycje, wykonując osobną partycję / boot , ale daję niewiele miejsca. Teraz mam problemy z brakiem miejsca na tej partycji.

Jak usunąć partycję / boot i połączyć ją z partycją / root?


2
Czy myślałeś o wyczyszczeniu starszych jąder z / boot, zanim spróbujesz scalić go z systemem plików /?
Arcege

tak, ale to jakiś „publiczny” komputer, więc nie chcę tego robić co kilka miesięcy ... (ok, wiem, że mógłbym, ale nadal ...)
gsedej 13.03.11

Zobacz moją odpowiedź poniżej - możesz także zmienić rozmiar partycji, zamiast zmieniać schemat partycjonowania (co jest dobre)
J. Taylor

Odpowiedzi:


14

Możesz użyć cp -a /boot /boot-tmpdo skopiowania zawartości do katalogu tymczasowego w głównym systemie plików, odmontuj partycję rozruchową za pomocą umount /booti ponownie umieść pliki za pomocą rmdir /boot && mv /boot-tmp /boot.

Po zweryfikowaniu, że wszystko jest w porządku, można usunąć /bootz /etc/fstab. Na koniec powinieneś dokładnie sprawdzić konfigurację GRUB i uruchomić update-grub.


3
Prawdopodobnie zechcesz upewnić się, że /etc/fstabjest to poprawne.
belacqua,

1
Chciałbym jednak powtórzyć, że zwiększenie rozmiaru partycji rozruchowej jest prawdopodobnie lepszym wyborem ... Nie rozumiem, dlaczego nie chcesz tego robić ...
J. Taylor

4
@jrtayloriv: Czy chciałbyś wyjaśnić, dlaczego preferowana jest osobna partycja rozruchowa? - Przeczytałem w jakimś starożytnym przewodniku, 100 MB na partycję rozruchową byłoby w porządku. Teraz apt-get upgraderegularnie zawodzi z powodu niewystarczającej ilości miejsca na dysku. Nie chcę przenosić partycji. Czy znasz rozwiązanie, które automatycznie czyści starożytne jądra?
krlmlr

Próbowałem tego, ale mój system w jakiś sposób wydaje się ładować konfigurację z (już nie zamontowanej) partycji rozruchowej. (Zmieniłem się /etc/default/grubi uruchomiłem update-grub, ale zmiany nie zostały odzwierciedlone w /boot/grub/grub.cfg.) Jakieś wskazówki?
krlmlr

2

Możesz także zachować partycję / boot i rozwinąć ją za pomocą gparted . (Oczywiście, jak zawsze, najpierw wykonaj kopię zapasową i miej pod ręką LiveCD na wypadek, gdyby coś poszło nie tak)

Jeśli nigdy wcześniej nie zmieniałeś rozmiaru partycji, w Internecie jest wiele samouczków, które podpowie Ci, jak to zrobić. Oto dobry samouczek na początek: http://www.ibm.com/developerworks/linux/library/l-resizing-partitions-1/index.html


Dzięki za odpowiedź, ale wolę tylko dołączyć do partycji „/”. Musiałbym również zmienić rozmiar innych partycji ....
gsedej

W takim przypadku możesz także „scalić” partycje za pomocą gparted. Przenieś pliki z partycji / boot na / partition. Następnie ustaw bootloader na rozruch z nowego katalogu / boot partycji głównej. Jeśli wszystko działa i uruchomi się poprawnie, usuń partycję rozruchową i zmień rozmiar innych partycji, aby wypełnić miejsce. Znowu - rób kopie zapasowe i przygotuj kopię na żywo (i powtórzę, że zmiana rozmiaru jest prawdopodobnie znacznie lepszym i łatwiejszym rozwiązaniem niż łączenie ...)
J. Taylor
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.