Zwiększ partycję / home bez utraty danych


10

Mam dysk twardy 320 GB z trzema partycjami /, / home i zamianą. Chcę zmienić rozmiar swapu, który teraz wynosi od 8 GB do 5 GB, i dołączyć te 3 GB do partycji / home. Szukałem tego w Internecie, ale wydaje się, że nie znajduję odpowiedniego sposobu na zwiększenie partycji domowej. Czy ktoś może pomóc? Nawiasem mówiąc, wiem, jak zmniejszyć rozmiar wymiany. Potrzebuję tylko odpowiedniego sposobu, aby dołączyć nieprzydzielone 3 GB miejsca do partycji / home bez utraty danych. Dziękuję Ci

wprowadź opis zdjęcia tutaj

rozdzierał

wprowadź opis zdjęcia tutaj z live-usb nie mogę powiększyć mojego / domowego rozmiaru

Odpowiedzi:


2

Partycji nie można podzielić, tzn. Nie można ich podzielić na części. Musisz wykonać następujące kroki:

  1. Przenieś swap (sda6) na koniec partycji rozszerzonej (wypełniając nieprzydzielone miejsce)
  2. Zwiększ rozmiar /home(sda5) dzięki nowej nieprzydzielonej przestrzeni.
  3. Zastosuj te operacje

Podczas manipulowania partycjami zawsze wykonuję kopię zapasową za pomocą Clonezilli na zewnętrznym dysku twardym na wypadek, gdyby coś poszło nie tak.


7

Będziesz potrzebować do tego Live CD z Ubuntu lub Gparted. Uruchom z płyty CD na żywo i uruchom gparted. Jeśli partycje swap i home sąsiadują ze sobą, możesz po prostu zmniejszyć partycję swap i przedłużyć home i to zrobi. Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy partycję wymiany, jeśli zobaczysz swapofopcję, kliknij ją.wprowadź opis zdjęcia tutaj

Spowoduje to, że Ubuntu przestanie używać swap i włączy resize/moveopcję dla tej partycji. Teraz ponownie kliknij prawym przyciskiem myszy partycję wymiany i kliknij resize/move.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Pojawi się nowe okno dialogowe, w którym możesz wybrać nowy rozmiar partycji i wybrać, czy wolne miejsce ma pojawiać się po lewej czy po prawej stronie partycji wymiany. Wprowadź nowe wartości i kliknij Resize/Moveprzycisk.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Teraz możesz zmienić rozmiar partycji domowej w podobny sposób, aby wykorzystać wolne miejsce. Upewnij się tylko, że partycja nie jest zamontowana, a następnie kliknij partycję prawym przyciskiem myszy i wybierz Resize/Move. W wyświetlonym oknie dialogowym rozszerz partycję domową, aby użyć dostępnego miejsca, i kliknij przycisk Zmień rozmiar / Przenieś. Teraz nowe rozmiary partycji można zobaczyć w głównym oknie okna. Zmiany NIE są obecnie stosowane na dysku. Jeszcze raz spójrz na partycje i ich rozmiary. Jeśli jesteś zadowolony, przejdź do menu Edycja i kliknij Zastosuj wszystkie operacje . Pojawi się okno dialogowe potwierdzenia z pytaniem, czy jesteś pewien, czy klikniesz przycisk Tak, a zmiany zostaną zastosowane na dysku.

Jeśli ty / partycja znajduje się między zamianą a domem, musisz zmniejszyć swap, przenieść / partycję w lewo, a następnie rozszerzyć partycję domową.

UWAGA: Zwykle wszystko przebiega bezproblemowo, tzn. Bez problemu, ale czasem tak nie jest, dlatego ważne jest, aby wykonać kopię zapasową danych przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian na dysku twardym. Lepiej jest kiedy ktoś jest bezpieczny niż kiedy jest mu przykro. Powodzenia.


Próbowałem, ale nie ma opcji zwiększenia rozmiaru bez sformatowania. mogę tylko zmniejszyć rozmiar partycji domowej, ale nie można jej zwiększyć przy zmianie rozmiaru.
sagarchalizuj

@sagarchalise czy możesz dostarczyć zrzut ekranu gparted dla swojego systemu?
binW 11.03.11

@sagarchialise: może być konieczna zmiana rozmiaru partycji rozszerzonej (sdX [1-4]) przed zmianą partycji domowej, która znajduje się na tej partycji rozszerzonej (sdXY z Y> 4).
Lekensteyn,

@Lekensteyn Tak też próbowałem. Rozszerzona partycja nie zostanie zmieniona, dopóki nie usunę wymiany i / home AFAIK. Czy w ten sposób nie stracę danych ani nie zepsuję systemu?
sagarchalizuj

1
@sagarchalise: partycje nie powinny być montowane, jeśli zamierzasz zmienić ich rozmiar. Nie usuwaj strony głównej ani partycji rozszerzonej, stracisz swoje dane (przynajmniej informacje o partycji). Lepiej wykonaj kopię zapasową za pomocą Clonezilli na zewnętrznym dysku twardym, zanim cokolwiek zrobisz.
Lekensteyn,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.