Jak założyć laboratorium komputerowe dla szkoły?


8

ludzie.

Niedawno dostałem zadanie usunięcia systemu Windows XP z około 15 komputerów w szkole podstawowej, zainstalowania na nich Lubuntu 12.10 (wszystkie są zbyt stare dla Gnome / Unity) i skonfigurowania Scratch, aby uczniowie mogli zacząć uczyć się kodowania za miesiąc lub dwa.

Problem polega na tym: chociaż korzystam z Linuksa od dekady, nie mam pojęcia, jak skonfigurować komputer „master” do obsługi aktualizacji, a może nawet transmitować wszystko, co dzieje się na jego ekranie do wszystkich „ komputery podrzędne w laboratorium.

Jedyną przydatną odpowiedzią, jaką tu znalazłem, była ta dotycząca użycia „squid-deb-proxy” do skutecznego radzenia sobie z aktualizacjami.

W jaki sposób tos, tutoriale lub wskazówki od kogoś, kto zrobił coś podobnego?

Bardzo mile widziane. Dziękuję Ci.

strażnik2
Nawiasem mówiąc: dobre pytanie, ale uważam, że lepiej byłoby zadać je na ubuntuforums.org (ponieważ może to być bardziej dyskusja niż fakt). Niech inni decydują: +)
Rinzwind

Odpowiedzi:


5

Poniżej znajdują się niektóre z moich „najlepszych praktyk” na ten temat. Zadaj konkretne pytanie na temat poszczególnych opcji, myślę, że jest zbyt szeroki, aby zagłębić się w szczegóły wszystkich z nich w tym pojedynczym pytaniu i odpowiedziach.

 • Zarządzaj nimi w scentralizowany sposób.

  Masz tutaj kilka opcji: Marionetka , Krajobraz i Szef kuchni to tylko kilka przykładów.

 • Przed instalacją.

  Pozwoli to uniknąć ręcznego pytania / odpowiedzi w instalacji i pozwoli zainstalować ją automatycznie w centralnym zarządzaniu z powyższego elementu.

 • Rozważ uruchomienie PXE.

  W przypadku problemów i gdy chcesz całkowicie przywrócić pierwotny stan systemu, znacznie ułatwi to ponowną instalację. Uważaj to również zautomatyzowane, abyś mógł pozwolić użytkownikom zrobić to sami, jeśli nie ufają obecnemu stanowi systemu (ze względów bezpieczeństwa).

  Alternatywnie możesz uruchomić niestandardowe (zaktualizowane) środowisko Live w bezdyskowej konfiguracji za pomocą centralnego serwera NFS. Użytkownicy mogą następnie przechowywać pliki na dysku flash USB lub skonfigurować go tak, aby domy były w udziale sieciowym.

 • Nadzór na maszynach.

  Nie jestem pewien, czy pytasz o przeglądanie ekranów poszczególnych komputerów lub przeglądanie ekranu komputera „master” na poszczególnych komputerach.

  Tutaj również kilka opcji. Myślę, że najłatwiejszym sposobem jest wymuszenie uruchomienia serwera VNC na każdym komputerze (przy użyciu centralnego zarządzania), a następnie znalezienie aplikacji klienckiej, która jest w stanie ułożyć 15 z nich na pulpicie nauczyciela. Odwrotna sytuacja jest również dość łatwa: wystarczy wstępnie skonfigurować klienta VNC na tych komputerach lub nawet dodać skrót na komputerach.

 • Zainstaluj centralny serwer proxy.

  Jeśli oczekujesz, że użytkownicy będą korzystać z Internetu w podobny sposób (odwiedź identyczne strony internetowe), serwer proxy, taki jak Squid, może pomóc w zmniejszeniu przepustowości łącza do dostawcy usług internetowych, a także w poprawie szybkości. squid-deb-proxyPakiet jest przydatna do aktualizacji pakietów, tak, ale regularny Squid może zrobić więcej niż to.

 • „klaster” poleceń SSH

  Naprawdę zalecam unikanie tego na korzyść pierwszego elementu (scentralizowane zarządzanie). Jeśli jednak potrzebujesz uruchamiać polecenia z centralnej lokalizacji, PSSH Zainstaluj Parallel SSH lub Cluster SSH Zainstaluj clusterssh może ci pomóc w tworzeniu skryptów. Ale tak naprawdę, najpierw sprawdź opcje w Puppet / Landscape / Chef.


1

Moją sugestią jest użycie do tego Edubuntu LTSP (Ubuntu + Linux Terminal Server Project + narzędzia dla nauczycieli).

Ostatni raz zarządzałem laboratoriami komputerowymi, zanim istniała Edubuntu, ale dość skutecznie korzystałem z LTSP i ostatecznie użyłem do tego K12LTSP. Możesz wyszukać K12LTSP - archiwa poczty są nadal w trybie online, a większość napotkanych problemów będzie podobna do tamtejszych.

LTSP doskonale nadaje się do ponownego wykorzystywania starszych komputerów, ponieważ większość ciężkich operacji podnoszenia można wykonać na serwerze, a indywidualne aplikacje, takie jak Firefox lub Scratch, działają lokalnie na kliencie, jeśli tak zdecydujesz. Nie musisz się też martwić blokowaniem dysków, ponieważ wszystko jest uruchamiane z serwera z / RW RW / home mount (zazwyczaj przy użyciu NFS). Po prostu ustawiasz serwer między routerem laboratoryjnym a zewnętrznym, i ustawiasz klientów do uruchamiania PXE, i generalnie gotowe. Uczniowie nie będą w stanie niczego zmienić, a wszelkie szkody, jakie wyrządzą w $ HOME, mogą zostać zlikwidowane bez żadnych problemów.

Edubuntu zawiera również narzędzia do monitorowania klienta, o które prosisz. http://www.edubuntu.org/


0

Inną opcją (choć nie Ubuntu) jest użycie zmodyfikowanego obrazu SliTaz na jednym z systemów, którego można użyć do uruchomienia PXE całego laboratorium i załadowania obrazu do pamięci. Uruchamianie jest prawie natychmiastowe, a nawet stare systemy są super szybkie w tym systemie.

Utwórz zmodyfikowany obraz, uruchom pierwszy system, włącz serwer rozruchowy, a następnie uruchom pozostałe komputery. To wszystko, co musisz zrobić.

http://www.slitaz.org/en/

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.