Gdzie zainstalować Netbeans


8

Planuję zainstalować Netbeans 7.2.1 na moim Ubuntu 12.10. Do tej pory zainstalowałem już JDK 7u11 bez żadnych problemów i już pobrałem Netbeans ze strony Oracle.

Moje pytanie brzmi: gdzie powinienem zainstalować Netbeans? Czy powinienem zaakceptować wartość domyślną, /usr/local/netbeans-7.2.1czy powinienem zmienić tę ścieżkę na moją /home?

Pytam, ponieważ ktoś powiedział mi, żebym nie instalował go w domyślnej proponowanej ścieżce instalacji, ponieważ później będę bardziej niż prawdopodobne, że napotkam problemy z uprawnieniami w dalszej linii. Pracując z Netbeans, nie miałbym uprawnień do pisania w tym folderze, co uniemożliwiałoby mi dodawanie bibliotek do moich projektów, instalowanie i odinstalowywanie wtyczek do IDE, a nawet konfigurację serwera Glassfish.

Poszukałem go, by bezskutecznie rzucić światło na moje wątpliwości. Znalazłem tylko ten wątek na forum Netbeans, który wzbudził jeszcze więcej wątpliwości.

Czy ktoś może mi pomóc?

Odpowiedzi:


6

Nie musisz uruchamiać instalatora sudoi nie musisz instalować go w folderze systemowym, takim jak /usr/local/. Po prostu uruchom instalator normalnie i wybierz instalację w swoim katalogu domowym. Jeśli nie chcesz, aby foldery netbeansi glassfishzaśmiecały folder domowy, możesz zainstalować je w podfolderze w folderze domowym, takim jak locallub innym Library.

Będziesz mógł uruchomić Netbeans, klikając utworzony przez niego program uruchamiający. Jednak jeśli chcesz w ogóle uruchomić go z wiersza poleceń, musisz dodać binfolder Netbeans do ścieżki systemowej. Możesz to zrobić, otwierając .bashrcplik w edytorze tekstu i dodając ten wiersz na dole (zmodyfikowany w zależności od miejsca zainstalowania Netbeans):

export PATH=$PATH:~/netbeans-7.2.1/bin

Dziękuję za wasze oświecenie. Jeszcze jedno pytanie, zanim zechcesz uznać tę odpowiedź za pomocną i poprawną. Kiedy odwołujesz się do dodania folderu bin mojego Netbeansa do mojej ścieżki systemowej, edytując plik .bashrc, jaki to plik? Czy to plik z mojego systemu, czy plik istniejący w jednym z folderów instalacyjnych Netbeans?
Korrigan Nagirrok

Jest to plik znaleziony w folderze domowym (domyślnie będzie ukryty - naciśnij Ctrl + H, aby wyświetlić ukryte foldery i pliki), który konfiguruje zmienne środowiskowe i terminal.
iBelieve,

4

Jeśli będziesz jedynym użytkownikiem na komputerze z systemem NetBeans, nie powinieneś uruchamiać instalatora jako użytkownik root.

 $ chmod u+x ~/Downloads/netbeans-7.3rc1-linux.sh
 $  ~/Downloads/netbeans-7.3rc1-linux.sh

Zostaniesz poproszony o wybranie domyślnego katalogu instalacyjnego dla domu użytkownika. Wybrany folder instalacyjny musi mieć możliwość zapisu przez działającego użytkownika.

Aby uzyskać szczegółowe informacje, sprawdź Wiki NetBeans Community Wiki .

Jeśli chcesz, aby wielu użytkowników uruchamiało NetBeans z tej samej instalacji, powinieneś uruchomić instalatora jako użytkownik root i wybrać / user / local jako katalog instalacyjny. Po wyświetleniu monitu powinien to być domyślny wybór.

IDE NetBeans jest zaprojektowane tak, aby uwzględnić wielu użytkowników uruchamiających IDE z tej samej instalacji:

NetBeans uwzględnia to, utrzymując ustawienia osobiste każdego użytkownika osobno od instalacji kodu NetBeans.

W systemach Unix ustawienia są przechowywane w lokalnym katalogu ustawień utworzonym w katalogu osobistym użytkownika przy pierwszym uruchomieniu NetBeans.

Powyższy cytat pochodzi z NetBeans: The Definitive Guide .


2
Chociaż zgadzam się z tą odpowiedzią, może być wadą instalacji oprogramowania w domu użytkownika: kopie zapasowe (zależy to od twoich nawyków tworzenia kopii zapasowych). Jeśli instalujesz oprogramowanie w domu i robisz kopie zapasowe całego domu, to pamiętaj, aby wykluczyć katalog instalacyjny z kopii zapasowych; tworzenie kopii zapasowej czegoś, co można odzyskać, wystarczy ponownie zainstalować, jeśli ustawienia lub pliki zmiennych są przechowywane gdzie indziej. Netbeans można zainstalować w /usr/locallub /optnie będzie problemów z uprawnieniami, ponieważ ustawienia będą w twoim domu.
sierrasdetandil

Obawiam się, że jeśli jest zainstalowany /usr/locallub optmoże być konieczne uruchomienie IDE jako root na aktualizacjach.
Goran Miskovic

Nie ma potrzeby uruchamiania IDE jako root, nawet jeśli jest zainstalowany w katalogu systemowym. Wtyczki są przechowywane $HOME/.netbeans, więc można je instalować i aktualizować jako zwykły użytkownik. Tylko do aktualizacji samego IDE będzie potrzebny dostęp do roota, aby uruchomić nowy instalator.
sierrasdetandil

Tylko wtyczki zainstalowane przez użytkownika przejdą do $ HOME / .netbeans. Wszystkie inne wtyczki zostaną zainstalowane w katalogu instalacyjnym. Dlatego za każdym razem, gdy któraś z domyślnych wtyczek wymaga aktualizacji, będziesz musiał uruchomić IDE jako root. Nie zapominaj, że w przypadku mniejszych wydań będziesz mógł zaktualizować IDE za pomocą menedżera aktualizacji.
Goran Miskovic

Myślę, że Netbeans kopiuje nawet domyślne wtyczki, .netbeanskiedy są aktywowane $HOME/.netbeans/*/modules/. Przez kilka lat korzystania z niego zawsze aktualizowałem wszystkie wtyczki jako zwykły użytkownik. Ale masz rację, aby wykonać pełną drobną aktualizację instalacji, musisz uruchomić ją jako root. Chodzi mi o to, że to użytkownik decyduje, czy zainstalować go jako zwykły użytkownik lub jako root; obie metody działają dobrze.
sierrasdetandil

0

Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś instalować oprogramowanie z centrum oprogramowania - w ten sposób automatycznie otrzymujesz aktualizacje zabezpieczeń i będzie ono działać bez zbędnych drobiazgów lub konfiguracji z twojej strony.

https://apps.ubuntu.com/cat/applications/netbeans/


8
Dziękuję za szybką odpowiedź. Wiem, że zawsze należy instalować oprogramowanie z centrum oprogramowania, problem polega na tym, że wersja Netbeans dostępna w Software Center jest dość przestarzała, to wciąż Netbeans 7.0, który nie ma szeregu funkcji
Korrigan Nagirrok
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.