Sposoby uzyskania pomocy w Ubuntu dla początkujących (offline)


8

Poproszono mnie o to dzisiaj i zastanawiałem się, w jaki sposób użytkownik może uzyskać pomoc podczas korzystania z Ubuntu. W konkretnym przypadku zapytano mnie, jak uzyskać pomoc dotyczącą Ubuntu w Ubuntu, jeśli nie jest dostępne połączenie z Internetem.

Gdyby nie to, powiedziałbym najpierw AskUbuntu i fora Ubuntu, a następnie IRC. Ale ponieważ jest offline, dobrze byłoby wiedzieć, że użytkownik może uzyskać pomoc na temat korzystania z Ubuntu bez konieczności połączenia z Internetem. Szczególnie podczas korzystania z poleceń, jak poruszać się po Ubuntu, jak korzystać z Ubuntu i jak się z tym zapoznać. Oto najczęściej zadawane pytania dla niektórych studentów, którzy zaczęli ze mną:

  • Studenci, którzy NIGDY nie korzystali z komputera (powinienem wspomnieć o studentach w wieku 60+). Plusem jest to, że wiedzą, jak działa maszyna do pisania.

  • Studenci, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z Ubuntu, ale są użytkownikami systemu Windows.

Oba przypadki chcą nauczyć się korzystać z Ubuntu w trybie offline, korzystając tylko z pomocy, jaką oferuje Ubuntu. Oczywiście mogą również zainstalować wszelkie potrzebne pakiety pomocy przed przejściem do trybu offline na zawsze, więc zainstalowanie pakietu nie znalezionego w domyślnej konfiguracji Ubuntu nie stanowi problemu.

Pytanie należy traktować jako użycie najnowszej oficjalnej wersji Ubuntu

Podobne do /ubuntu/51566/what-is-the-best-place-for-learning-how-to-use-ubuntu, ale zorientowane na użycie offline.

Odpowiedzi:


4

12.10 możesz przeszukać szybę samochodową w poszukiwaniu słowa pomocy, a wybierając wynik otworzy się przydatne menu pomocy offline wyświetlane w pomocy. Przetestowałem to offline i wydaje się, że wszystko w dokumencie jest dostępne.

Daj mi znać, jeśli to nie odpowiada na twoje pytanie.


Pytanie zawierające wyjaśnienia powinno znajdować się w komentarzach (gdy masz wystarczającą liczbę przedstawicieli), a nie w odpowiedzi. Zredagowałem odpowiedź, aby ją usunąć.
Javier Rivera

1
Dzięki @JavierRivera! :) Wiedziałem, że w komentarzach pojawiają się pytania, ale pomyślałem, że może pomóc wiedzieć, która wersja. Ponieważ nie miałem wystarczającej liczby przedstawicieli, po prostu włożyłem to tam.
ionyx

3

istnieje wiele sposobów uzyskania pomocnej dokumentacji z * NIX CLI - mianowicie (na przykładzie „cat”):

  • człowiek kot
  • kot - pomoc
  • whatis cat
  • Whereis Cat
  • apropos konkatenat

Biorąc pod uwagę dane demograficzne, o których mówisz (a mianowicie seniorów), CLI może być przytłaczający. Jeśli jednak zastosujesz tę odpowiedź do bardziej trafnych odbiorców docelowych, takich jak młodzi dorośli, staje się ona bardziej przydatna.


człowiek kot | głowa

Wyświetl ręczny wpis dla polecenia „cat”

CAT (1) Polecenia użytkownika CAT (1)

NAME cat - łączy pliki i drukuje na standardowym wyjściu

SYNOPSIS cat [OPCJA] ... [PLIK] ...


kot - pomoc

Wyświetl opcje dostępne dla polecenia „cat”

Użycie: cat [OPCJA] ... [PLIK] ... Połącz pliki lub standardowe wejście do standardowego wyjścia.

-A, --show-all równoważne -vET -b, --numer-niepuste liczba niepustych linii wyjściowych, zastępuje -n -e
równoważne -vE -E, --show-end wyświetla $ na końcu każdej linii - n, --numer liczba wszystkich wierszy wyjściowych -s, --queeze-blank pomija powtarzające się puste wiersze wyjściowe -t równoważne -vT


whatis cat

Co właściwie robi polecenie „kot”?

cat (1) - łącz pliki i drukuj na standardowym ...


Whereis Cat

Gdzie faktycznie znajduje się skrypt?

cat: / bin / cat /usr/share/man/man1/cat.1.gz


apropros konkatenat

„Nie pamiętam nazwy polecenia ... ale chcę coś połączyć - jakoś.”

cat (1) - konkatenacja plików i drukowanie na standardowym ... dviconcat (1) - konkatenacja plików DVI FcStrPlus (3) - konkatenacja dwóch ciągów gvfs-cat (1) - konkatenacja plików ncat (1) - konkatenacja i przekierowanie gniazd pnmcat (1)
- konkatenuje przenośne anymapy strcat (3) - konkatenuje dwa ciągi strncat (3) - konkatenuje dwa ciągi tac (1)
- konkatenuje i drukuje pliki w odwrotnym wcscat (3) - konkatenuje dwa łańcuchy szerokich znaków


Jedynym prawdziwym problemem związanym z nauką * NIX, w przeciwieństwie do Windowsa, jest przezroczystość platformy * NIX - może być on zastraszająca dla nowych użytkowników (w przeciwieństwie do wariantów Windows)

Być może zamiast Ubuntu wybierz dystrybucję Ubuntu, taką jak Xubuntu . Menedżer wyświetlania XFCE jest z założenia minimalistyczny i pomaga zmniejszyć stres związany z uczeniem się nowych umiejętności, ponieważ możesz po prostu skupić się na zadaniu .

Jeśli wybierasz Ubuntu, wybrałbym wariant KDE. Dlaczego? Prostota.


Cześć Tyler, czy możesz również dodać sposoby uzyskania pomocy w GUI.
Luis Alvarado,

0

Zostało to wspomniane w poście, do którego linkujesz, ale myślę, że warto tu wspomnieć. Projekt ręczny ubuntu:

http://ubuntu-manual.org/

O instrukcji

Rozpoczęcie pracy z Ubuntu 12.10 to kompleksowy przewodnik dla początkujących dla systemu operacyjnego Ubuntu. Jest napisany na licencji open source i można go bezpłatnie pobierać, czytać, modyfikować i udostępniać. Podręcznik pomoże ci zapoznać się z codziennymi zadaniami, takimi jak surfowanie po Internecie, słuchanie muzyki i skanowanie dokumentów. Nacisk na łatwe do wykonania instrukcje jest odpowiedni dla wszystkich poziomów doświadczenia.

http://ubuntu-manual.org/about

O

Nasz projekt jest wolontariuszem, którego celem jest tworzenie i utrzymywanie wysokiej jakości dokumentacji dla Ubuntu i jego pochodnych. Zostaliśmy założeni w 2009 roku przez Benjamina Humphreya, który dostrzegł potrzebę ukierunkowanej, aktualnej i spójnej dokumentacji systemu operacyjnego Ubuntu. Nie trwało długo, zanim projekt zgromadził setki współpracowników, a to, co pierwotnie przewidywał Benjamin, stało się rzeczywistością, gdy Projekt Ubuntu Manual przerodził się w ambitny i udany projekt. Kładziemy duży nacisk na „załatwianie spraw”, dlatego mamy szybkie środowisko programistyczne pełne wielu unikalnych pomysłów. Naszą misją jest dostarczanie szerokiej gamy wysokiej jakości materiałów edukacyjnych, aby obniżyć barierę wejścia na Linuksa dla nowych użytkowników, a tym samym zwiększyć udział w rynku Ubuntu.

Jest to darmowy zasób, który przynajmniej możesz pobrać plik PDF i pozostawić na komputerze znajomych, do którego mogą się odwoływać. Jest to raczej przewodnik dla początkujących, ale daje dobry przegląd typowych zadań.

Najlepszym rozwiązaniem jest pobranie bezpośrednio z połączonej strony internetowej, aby uzyskać najnowszą wersję odpowiednią dla bieżącej wersji Ubuntu. Jeśli potrzebujesz instrukcji dla poprzedniej wersji, możesz przejść do strony pobierania, aby określić, którą wersję chcesz pobrać i dla jakiego języka.

Alternatywnie, można zakupić kopię - istnieje kup teraz link na stronie

Nie miałem żadnych osobistych doświadczeń z instrukcją, ale słyszałem o niej od kolegi, który przekazuje ją, kiedy tworzy członków rodziny na Ubuntu. Wystarczy spojrzeć, wydaje się, że obejmuje szeroki zakres tematów i wydaje się być dobrym źródłem informacji dla każdego, kto nie zna Ubuntu, aby zrozumieć podstawowe pojęcia.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.