Czy istnieją narzędzia do pomiaru jakości wideo?


8

Szukam jakichkolwiek narzędzi, które mogłyby mierzyć jakość wideo w subiektywny sposób (jak to, jak oko widzi ruchomy obraz). Czy są jakieś narzędzia, do których mógłbym wprowadzić plik wideo i uzyskać subiektywną lekturę jakości wideo?

Oto informacje dzięki śniegowi o tym, jak mierzyć jakość wideo

Zauważ, że skrypt tam nie działa, a drugą alternatywą jest aplikacja Windows.@snow - Dzięki, ale jedynym narzędziem dostępnym dla systemu Windows. Zdarza mi się też przeczytać dokładnie to samo co tam odpowiedź, ale było to gdzieś indziej, naprawdę nie pamiętam gdzie. Dobra informacja. Dodam to do pytania.
Luis Alvarado,

Odpowiedzi:


4

Istnieją dwa ustalone algorytmy, które mogą mierzyć wierność wideo do jego źródła. Musisz wprowadzić dwa strumienie wideo, oryginalne źródło i zakodowaną wersję, a algorytm oblicza wierność i generuje liczbę.

Na nieszczęście, oba wymagają dostarczenia nieskompresowanego źródła wraz ze skompresowanym wideo, aby dokonać porównania. Nie ma niezawodnego algorytmu do wykrywania jakości wideo, która nie wymaga źródła.

  • PSNR to bardzo prosta miara, która po prostu bierze różnicę w każdym pikselu między wersją źródłową a zakodowaną i uśrednia kwadraty tej różnicy we wszystkich pikselach we wszystkich klatkach jednakowo, dochodząc do liczby, którą można wyrazić jako „sygnał do stosunek hałasu ”.

    Ponieważ kodeki wideo stawały się coraz bardziej dostrojone psycho-wizualnie, algorytm ten stawał się coraz bardziej nieistotny. Dzisiaj optymalizacja kodeka wideo dla PSNR jest równoznaczna z optymalizacją, aby wyglądał źle . Jest to bardzo zła miara tego, jak wierny źródłowy materiał wideo rzeczywiście wygląda dla ludzkich oczu.

  • SSIM powstał w dużej mierze z powodu tych braków w PSNR. Jest to bardziej złożony algorytm, który bierze również pod uwagę, jak dobrze kształt struktur w wynikowym obrazie odpowiada strukturom w źródle. To mocno stronniczy w stosunku do niektórych artefaktów powszechnych we wcześniejszej kompresji opartej na blokach (np. MPEG-2 stosowany w DVD), która obejmuje blokowanie lub dzwonienie, artefakty, które mają duży wpływ na nasze postrzeganie jakości wideo, nawet jeśli ich wkład w PSNR jest mniejszy.

    SSIM dochodzi do liczby wskazującej podobieństwo, które można przekształcić w współczynnik podobny do PSNR.

    Ponieważ kodeki wideo ewoluowały jeszcze bardziej, SSIM również ma teraz ograniczenia, co czyni go podobnie nieodpowiednim jako ogólna miara wierności wideo. Nowoczesne kodeki wideo, takie jak h.264, nie mają tak dużego problemu z blokowaniem struktur ze względu na takie funkcje, jak odblokowanie w pętli i transformacje 4x4, podczas gdy wciąż cierpią z powodu utraty szczegółów i szumu (rozmycia), co nie jest dobrze zmierzone przez SSIM.

Istnieją inne algorytmy, z których niektóre twierdzą, że usuwają braki w tych algorytmach, ale żaden z nich nie zyskał tak dużej popularności.

Dlatego żaden z tych algorytmów nie jest odpowiednim sposobem pomiaru percepcyjnej jakości wideo. Zamiast tego dostrajanie kodeków wideo wymaga dużo obserwacji: najlepiej podwójnie ślepych porównań, aby obserwator nie mógł być uprzedzony poprzez znajomość używanego kodeka: wyczyn trudny dla kodeków wideo, które pozostawiają znaki ostrzegawcze unikalne dla kodek nawet w skompresowanych filmach o dość dużej przepływności.


5

Twoja interpretacja jakości i moja interpretacja mogą się różnić, tak samo jak każdy inny, dlatego twój subiektywny sposób jest skażony. Potrzebujesz ostatecznego rodzaju pomiaru, który rozpozna siłę pikseli, ruch, rozmycie, nasycenie, gęstość, ostrość itp.

Wszystko to będzie obsługiwane zgodnie z oczywiście używanym sprzętem. Jaki typ wejściowego / wyjściowego nośnika jest przetwarzany, nagrywany i rejestrowany. Oprócz przechowywania danych za pomocą taśmy filmowej, cyfrowej lub magnetycznej?

Zmienne są spójne z gotowym produktem. tzn .: projektor kinowy 3D o wartości 100 000 USD lub kamera domowa z filmem 8 mm? Jest różnica.

Wróćmy teraz do karty graficznej. Czy poradzi sobie ze stresem podczas analizy mediów?

Chodzi mi o to. Nie ma JEDNEJ DOBREJ ODPOWIEDZI. Sugerowałbym rozpoczęcie badań z tej strony: http://www.linux.com/news/software/applications/321373-the-beat-goes-on-open-source-multimedia-tools-part-2

To może nie być wystarczająco ostateczne, ale możesz zacząć od początku.


Dobra odpowiedź „Turbo” (znam prawdziwego muhahaha).
Luis Alvarado,

Właśnie zarysowałeś powierzchnię, proszę pana. To idzie znacznie głębiej. Hura!
Ringtail

-1

Oto narzędzie do jakości przesyłania strumieniowego wideo, które przypadkowo znalazłem. Niestety nie mogę sobie przypomnieć metody przełączania. Próbowałem to znaleźć. Oto moje ostatnie wysiłki, które zawierają wyjaśnienie narzędzia:

Podaj mi nazwę funkcji, a zwłaszcza sposób jej włączenia / wyłączenia. Znalazłem przełącznik przypadkowo i było fajnie, ale potem zostawiłem włączony i teraz nie pamiętam, jak go wyłączyć. Jest to jednak niesamowita funkcja.

Po raz pierwszy zauważono w wersji 47.0.2526.80 m; nadal wyświetlany po aktualizacji do wersji 47.0.2526.106 m.

Zdjęcie jest najlepsze, więc to pierwsze (zielone paski i statystyki u góry ekranu): VidStatOverlay0 VidStatOverlay1

Oto opis zachowania: Po kliknięciu filmu wideo w celu jego odtworzenia w oknie odtwarzania strumieniowego dostępna jest funkcja włączania nakładki (tego samego typu, co przycisk odtwarzania / pauzy i pasek postępu wideo na u dołu ekranu) u góry ekranu, który pokazuje pouczające statystyki, takie jak stan (odtwarzanie lub pauza), ładowanie w ms, manifest w ms, przeciągnięcia, szybkość buforowania ws / s, bufor pozostały ws (po kliknięciu wideo są one pokrywane przez zwykłe elementy menu udostępniania OneDrive | dodaj do albumu | pobierz | usuń | umieść | edytuj tagi | itp.). Poniżej są jeszcze dwie linie: jedna dla audio i jedna dla wideo. Każda z tych linii ma ocenę jakości (0, 1, 2 itd.) Oraz grafikę kropek dodanych w linii. Długość linii reprezentuje długość obciążenia wideo. kropki są oznaczone kolorami, aby pokazać „ oczekiwanie na odpowiedź, „pobieranie bajtów”, pobieranie, dołączanie, dołączanie i błąd. Linia audio pokazuje również statystyki dla średniego oczekiwania w ms i średniego odbioru w ms. Linia wideo pokazuje dodatkowe statystyki dla średniego oczekiwania w ms, średniego odbioru w ms i średniej przepustowości w Mb / s. Jest to pionowa linia, która przebiega wzdłuż wykresu punktowego, a ta linia reprezentuje pozycję odtwarzania wideo względem buforowanych danych.

Słowa kluczowe: stan (odtwarzanie lub pauza), ładowanie w ms, manifest w ms, przeciągnięcia, szybkość buforowania ws / s, bufor pozostały ws, „oczekiwanie na odpowiedź”, „odbieranie bajtów”, pobieranie, dołączanie, dołączanie i błąd średni czas oczekiwania w ms i średni odbiór w ms przepustowość w Mb / s

Ma to podobny charakter do funkcji statystyk wideo po Chrome Kategorie: 47-StableDiscuss ChromeWindows 8 https: / / productforums.google.com/forum/#!msg/chrome/x7q1rM2G3DY/wYpD4896yRwJ;context-place=forum/chrome


17.12.2015 Google mówi: W ogóle nie znam tej funkcji, ale początkowo sądzę, że jest to jakieś rozszerzenie. Nie rozpoznaję tego jako funkcji Chrome.

Moja odpowiedź brzmiała: wyłączyłem wszystkie rozszerzenia i to nadal istnieje. Wiem również, że nie instalowałem żadnych rozszerzeń ani nawet żadnego oprogramowania przez tygodnie (inne niż aktualizacje antywirusowe) przed znalezieniem tej funkcji.

Zauważyłem, że znalazłem tę funkcję podczas korzystania z Chrome do odtwarzania wideo OneDrive w natywnym odtwarzaczu streamingowym OneDrive. Poszedłem z jednej strony na drugą w dwóch osobnych godzinnych rozmowach z „ekspertami” OneDrive (wyraźnie poziom I i ograniczony do drzewa rozwiązywania problemów), a na koniec, według ich wiedzy, Microsoft uważa, że ​​to wirus . Poważnie? Tam zrezygnowałem z nich i poszedłem do ekspertów w Google.

Chciałbym pamiętać, że znalazłem to z wyskakującym okienkiem prawym przyciskiem myszy, ukrytym elementem menu kontekstowego lub jednym z tych szczęśliwych przypadkowych znalezisk klawisza skrótu. Może to być powiązany OneDrive. Niestety w dniu, w którym znalazłem i użyłem funkcji przełączania, wypróbowałem ją tylko w Chrome, a nie w innej przeglądarce. A teraz nie pamiętam funkcji przełączania.

Jest to bardzo elegancka i pouczająca funkcja przesyłania strumieniowego wideo. Myślę, że albo Google, albo Microsoft chciałby wziąć za to kredyt.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.