Dnsmasq zmienił sposób działania w 12.10 - czy ktoś może skierować mnie do dokumentacji lub informacji o zmianach


8

Sposób, w jaki dnsmasq działa z 12.10, zmienił się ponownie, z 12.04. Przeszukałem dokumentację Ubuntu i Google w celu uzyskania dalszych informacji, bez powodzenia.

Zasadniczo w 12.04 w pliku można było zobaczyć listę nadrzędnych serwerów DNS przekazanych do dnsmasq /var/run/nm-dns-dnsmasq.conf. Ten plik w 12.10 jest pusty i po wszystkich odczytach, które zrobiłem, wydaje się, że jest zarządzany przez dbus. Muszę tylko wiedzieć, gdzie są przechowywane te informacje, ponieważ powoduje to problem z VirtualBox, niepoprawnym przekazywaniem informacji DHCP.

Wiem, że mógłbym wyłączyć tę usługę za pomocą przełącznika usługi menedżera sieci, ale wolałbym zrozumieć, jak działa nowy system, i rozwiązać tam problem.

Wszelkie wskazówki dotyczące tego, jak to działa, otrzymaliśmy z wdzięcznością.


2
Teraz mam odpowiedź na to pytanie, dzięki Stephane Graberowi: w 12.10 dnsmasq i NetworkManager zostały zmienione tak, aby używały dbus do komunikacji zamiast konieczności odradzania dnsmasq dla każdej zmiany. Wynikiem tego jest to, że cała konfiguracja jest teraz przekazywana przez dbus i nie ma już pliku konfiguracyjnego używanego do obsługi dnsmasq. Możesz zapytać o bieżącą konfigurację za pomocą „nm-tool” lub patrząc na swój syslog, w którym rejestrowana jest każda zmiana konfiguracji dnsmasq.
Nick

1
Można udzielić odpowiedzi na swoje pytanie i oznaczyć tę odpowiedź jako rozwiązanie, a zwykle nie umieszczamy tutaj rozwiązania pytania w tytule pytania.

Odpowiedzi:


5

NetworkManager rozmawia z dnsmasq nad dbus teraz . Ma to jedną zaletę: dnsmasq nie musi być restartowany za każdym razem, gdy coś się zmienia.

Duży minus: naprawdę nie widać już, co się dzieje. /var/log/syslogteraz ma wpisy, które opisują co się trochę dzieje:

Jan 21 22:10:13 bogo dnsmasq[28993]: vorgelagerte Server von DBus gesetzt
Jan 21 22:10:13 bogo dnsmasq[28993]: Benutze Namensserver 192.168.3.3#53

Ale to - moim zdaniem - niezbyt satysfakcjonujące rozwiązanie, szczególnie gdy coś idzie nie tak.


1

Wspomniano o jednej ze zmian w zwrotce Networking w informacjach o wydaniu Quantal.

https://wiki.ubuntu.com/QuantalQuetzal/ReleaseNotes/UbuntuDesktop

Informacje, które poprzednio znajdowały się w /var/run/nm-dns-dnsmasq.conf, nie są już w pliku, ale można je wyodrębnić za pomocą nmcli lub nm-tool, jak opisano w innych odpowiedziach, takich jak

Jak dowiedzieć się, jakiego DNS używam w Ubuntu 12.04


Mówi tylko, że 127.0.1.1 jest teraz używane, a nie dnsmasq.confpuste.
cweiske
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.