Wysoka temperatura w serii AMD Radeon HD4000 / 3000 po aktualizacji


28

Przez 6 miesięcy prowadziłem 12.04 z Unity 3D; mój laptop działał prawie bezgłośnie i wystarczająco fajnie, aby utrzymać się na moich kolanach z około 4 godzinami działania baterii. Zaktualizowałem do wersji 12.10 i przełączyłem się na Gnome 3 Shell. Teraz mój komputer jest zbyt gorący, aby trzymać go na kolanach, wentylator ciągle pracuje na pełnych obrotach i mam około 45 minut pracy na baterii. Zachowanie jest spójne między mocą baterii a mocą klimatyzacji. To jest wynik sensors:

acpitz-virtual-0 
Adapter: Virtual device 
temp1:    +84.0°C (crit = +99.0°C)

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Physical id 0: +84.0°C (high = +86.0°C, crit = +100.0°C) 
Core 0:     +74.0°C (high = +86.0°C, crit = +100.0°C) 
Core 1:     +72.0°C (high = +86.0°C, crit = +100.0°C) 
Core 2:     +75.0°C (high = +86.0°C, crit = +100.0°C) 
Core 3:     +84.0°C (high = +86.0°C, crit = +100.0°C)

radeon-pci-0100 
Adapter: PCI adapter 
temp1:    +76.0°C

Mam grafikę HP Pavilion dv6, Intel i7, AMD Radeon. Daj mi znać, jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji.

Co może się różnić między tymi dwiema edycjami Ubuntu, które spowodowały tak drastyczną zmianę?

Edycja 1:

Zgodnie z sugestią Paula pobiegłem, htopby spróbować zawęzić problem. Oto wynik!

Lewa strona terminala

(lewa strona terminala)

Prawa strona terminala

(prawa strona terminala)

Jest to około 10 minut po starcie systemu, htop, yakuake, a chromestrona z języczkiem 1 otwarte do tej kwestii to wszystko, co mam otwarte ręcznie. Sam program najbardziej obciążający procesor htop. Myślę, że problem musi leżeć gdzie indziej; moje temperatury wynoszą już do ~ 65 ° C dla procesora i ~ 69 ° C dla GPU, przy prawie 0% zużyciu procesora.

Edycja 2:

Zgodnie z prośbą @psusi, oto wynik 2 zakładek z powertop(zmieniłem moje kolory dla czytelności):

wprowadź opis zdjęcia tutaj

wprowadź opis zdjęcia tutaj

wprowadź opis zdjęcia tutaj

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Znów wszystko, co ręcznie uruchamiam, to jedna google-chromekarta i yakuaketerminal. Jestem dość nowy powertop, więc nie jestem pewien, jak to interpretować. Daj mi znać, jeśli potrzebujesz informacji z innych kart.

Edycja 3:

Miałem problemy z baterią w wersji 12.04 i naprawiłem je, zmieniając niektóre linie /etc/default/grub; przypisać to pytanie .

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT = "cichy powitalny acpi_osi = Linux acpi_backlight = sprzedawca pcie_aspm = siła i915.i915_enable_rc6 = 1 i915.lvds_downclock = 1 i915.i915_enable_fbc = 1" GRUB_CMDLINE_LINUX "

Utrzymałem te linie bez zmian po aktualizacji do 12.10. Czy te wyglądają dobrze?

Edycja 4:

@Arup Roy Chowdhury wspomniał, że moje sterowniki AMD mogą nie być poprawnie zainstalowane. Obecnie używam następującego sterownika (wyjście z software-properties-gtk):

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Czy zamiast tego powinienem używać zastrzeżonego sterownika? Wydaje się, że powłoka gnome działa z przyspieszeniem graficznym OK z otwartym.

Edycja 5:

@hazrpg Wysłałem pliki dziennika, o które prosiłeś, do Ubuntu Pastebin . Oto dmesg.log , lspci.log i lsusb.log . Widzisz jakieś problemy?

Edycja 6:

@ Stepero Oto moje bezczynne szablony. Używam tylko jednego terminala ~ 10 minut po uruchomieniu.

acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:    +64.0°C (crit = +99.0°C)

coretemp-isa-0000
Adapter: ISA adapter
Physical id 0: +63.0°C (high = +86.0°C, crit = +100.0°C)

Core 0:     +62.0°C (high = +86.0°C, crit = +100.0°C)
Core 1:     +60.0°C (high = +86.0°C, crit = +100.0°C)
Core 2:     +60.0°C (high = +86.0°C, crit = +100.0°C)
Core 3:     +63.0°C (high = +86.0°C, crit = +100.0°C)

radeon-pci-0100
Adapter: PCI adapter
temp1:    +68.0°C 

Już samo otwarcie, google-chromeaby wkleić tę edycję na minutę, podniosło te temperatury o kilka stopni każdy. Mój komputer nie był w latach 60. przed aktualizacją.

NAPRAWIONY!!:

Problem rozwiązany. Dziękuję @ DrA7 i @ YellowApple za skierowanie mnie w stronę problemów z kartami graficznymi. Znalazłem to wspaniałe pytanie i wdrożyłem rozwiązanie @Nick Andrik. W skrócie, zainstalowanie zastrzeżonych sterowników (aktualizacje fglrx) z ppa: andrikos rozwiązało problem. Teraz mogę użyć ATI Catalyst do wyboru trybu zasilania i karty graficznej (Intel lub AMD), której chcę używać. Moje temperatury spadają do ~ 44 stopni, a żywotność baterii znów do ~ 4 godzin. Zainstalowałem także Jupitera, który dodatkowo poprawił akumulator i temperaturę.

Wydaje się, że sterowniki Open Source dla AMD są coraz lepsze, ale wygląda na to, że ich obsługa hybrydowych kart graficznych (takich jak moje) nie jest całkiem zgodna ze specyfikacją. Na razie korzystaj z zastrzeżonych sterowników.


Jak o powertop?
psusi

@psusi Zobacz zmiany 2 i 3 powyżej. Czy dodatkowe karty byłyby powertoppomocne?
dinkelk,

Tak, statystyki bezczynności i statystyki częstotliwości byłyby pomocne.
psusi

@psusi Statystyki bezczynności i statystyki częstotliwości są dodawane.
dinkelk,

cholera, przekraczasz granice. spróbuj zainstalować fancontrolpakiet.
jrg

Odpowiedzi:


10

Myślę, że musi to być związane ze sterownikami wideo.

Czy to możliwe, że podczas korzystania z 12.04 masz zainstalowane własne sterowniki, ale po uaktualnieniu w jakiś sposób przełączyłeś się na open source?

Twoje problemy dokładnie pasują do moich, a ja mam 12.10 zainstalowaną na HP Pavillion G7 z grafiką hybrydową i5 i Intel HD3000 / Radeon 6850. Zakładam, że obecnie używasz tylko procesora graficznego Intel i to właśnie powoduje twoje problemy. (Jednak jakoś odczyt temperatury GPU jest najwyższy ...)

Muszę jeszcze znaleźć lepsze rozwiązanie niż zastosowanie parametrów Grub opisanych w Edycji 3, wraz z instalacją Jowisza i ustawieniem go na „Oszczędzanie energii”.

EDYTOWAĆ;

Obecnie po raz pierwszy od aktualizacji do wersji 12.10 mogę wyświetlać Unity za pomocą fglrx po zastosowaniu rozwiązania zaproponowanego w „NAPRAWIONO !!”, to znaczy „instalując zastrzeżone sterowniki (aktualizacje fglrx) z ppa: andrikos” bez żadnych dalszych modyfikacje.


9

Tło: ATI PowerPlay vs sterowniki Open Source

Wiele osób ma problemy z wydajnością grafiki i możliwościami oszczędzania energii po aktualizacji do Ubuntu 12.10. Jest to spowodowane brakiem obsługi sterowników dla X Server 1.13, który jest dostarczany wraz z aktualizacją Ubuntu, zmuszając ludzi do korzystania ze sterowników open source lub przejścia na poprzednie wersje X Server. Chociaż sterowniki Open Source zostały znacznie ulepszone w ostatnich latach, nie są one na poziomie zarządzania energią PowerPlay dostarczanego z zastrzeżonymi sterownikami ATI.

Oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę innych czytelników:

Dotyczy to tylko kart graficznych HD 4xxx i niższych. Użytkownicy późniejszych kart nie powinni mieć problemu z używaniem sterowników ATI Catalyst. Zobacz to pytanie, aby poznać znane problemy.

Możliwe rozwiązania

Muszę jeszcze znaleźć w pełni zautomatyzowane rozwiązania, które działają na poziomie zarządzania procesorem graficznym ATI PowerPlay. Jednak natknąłem się na kilka interesujących narzędzi i sztuczek, które zasadniczo pozwalają kontrolować profile GPU.

Przejdź na poprzednią wersję X Server i zainstaluj sterowniki Catalyst ATI. Być może najprostszą metodą jest w ogóle nie używanie X Server 1.13. Użyj ppa Tomasza Makarewicza do obniżenia wersji X Server do 1.12 i zainstaluj starsze sterowniki katalizatora fglrx. Sukces, w jakim te pakiety rozwiązują problemy, jest mieszany, dlatego powinieneś o tym pamiętać.

Aby dodać repozytorium dla pakietów, wpisz

sudo add-apt-repository ppa:makson96/fglrx

Zaktualizuj i zaktualizuj system, aby zastosować obniżenie wersji serwera X:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

i na koniec zainstaluj starszy sterownik

sudo apt-get install fglrx-legacy

Jeśli chcesz odinstalować te pakiety i wrócić do sterowników Xorg, musisz usunąć repozytorium i powrócić do standardowej wersji serwera X. Można to zrobić za pomocą ppa-purge:

sudo apt-get install ppa-purge
sudo ppa-purge ppa:makson96/fglrx

który automatycznie usunie pakiety powiązane z docelowym repozytorium. Po prostu uruchom ponownie i powinieneś ponownie zainstalować sterowniki Xorg.

Ręczna kontrola metody zasilania

Sterowniki Xorg zapewniają funkcje kontrolowania metod zasilania grafiki Radeon. Kontrola dynamiczna powinna być domyślnie włączona, aby system sam zarządzał profilami mocy. Aby wyświetlić bieżący stan kontroli mocy, możesz uruchomić

sudo cat /sys/class/drm/card0/device/graphics/fb0/device/power_method

Wyświetli się albo dynpm (sterowanie automatyczne), albo profil (sterowanie ręczne). Jeśli chcesz samodzielnie kontrolować profile mocy, możesz ustawić profil na

sudo echo profile > /sys/class/drm/card0/device/graphics/fb0/device/power_method

i podaj poprawny profil za pomocą

sudo echo mid > /sys/class/drm/card0/device/graphics/fb0/device/power_profile

Możliwe opcje to

default
auto
low
mid
high

Aby ponownie włączyć dynamiczne zarządzanie energią, wystarczy uruchomić

sudo echo dynpm > /sys/class/drm/card0/device/graphics/fb0/device/power_method

Radeon Power Profile Manager

Użytkownicy Gnome 3 mogą być zainteresowani rozszerzeniem Radeon Power Profile Manager , kontrolującym profile GPU ze sterowników Xorg. Przyznaję, że sam nie testowałem tego narzędzia, ale warto spróbować.

Rozszerzenie Gnome 3 Radeon Power Profile Manager


Dziękuję za pełną odpowiedź. Instalacja fglrx-updatesz ppa: andrikos (zobacz moją ostatnią edycję) zakończyła mój problem.
dinkelk,

3

Zauważyłem, że 12.10 (i dystrybucje oparte na Ubuntu oparte na 12.10, takie jak Linux Mint 14) z jakiegoś powodu działają naprawdę gorąco z otwartymi sterownikami na GPU AMD / ATI. Zainstalowanie zastrzeżonego sterownika pomaga - a przynajmniej mi pomogło. Śmiało i spróbuj.


Dziękuję za podpowiedź. Zainstalowanie własności pomogło rozwiązać problem (zobacz moją edycję).
dinkelk,

1

Miałem wysokie t ze względu na wysokie nieużywane użycie procesora. Jakoś zainstalowanie trzmiela w połączeniu z instalacją Jowisza zmniejszyło użycie procesora it!

sudo add-apt-repository ppa: bumblebee / stable sudo add-apt-repository

ppa: ubuntu-x-swat / x-updates sudo apt-get update

sudo apt-get install bumblebee bumblebee-nvidia linux-headers-generic


To wydaje się rozsądną łatką do mojego systemu. Jednak to nie pomaga mi dotrzeć do źródła problemu. Nigdy nie potrzebowałem bumblebee + jupiterz 12.04. Nie powinienem tego później potrzebować. Myślę, że dzieje się tutaj coś jeszcze.
dinkelk,

1
Używa karty ATI. O ile mi wiadomo, Bumblebee jest używany w procesorach graficznych NVidia.
Apache

0

Wysoka temperatura jest najprawdopodobniej spowodowana dużym obciążeniem procesora lub procesora graficznego lub jednego i drugiego.

W twoim przypadku wydaje się, że oba są dość gorące. Poleciłbym zawęzić problem, sprawdzając, co zużywa twoje zasoby. Wydanie polecenia toplub jeszcze lepiej htopw terminalu, a następnie sortowanie procesów według zużycia procesora może pomóc w znalezieniu zadania powodującego wysokie temperatury.

top jest już domyślnie zainstalowany. Osobiście uważam, że htop jest o wiele bardziej przyjazny dla użytkownika. Naciśnij F6, aby sortować według procesora za pomocą htop.

Aby zainstalować: sudo apt-get install htop


dzieki za sugestie! Nie mogłem jednak znaleźć problemu z używaniem htop. Zobacz „edycja 1” powyżej.
dinkelk,

0

Miałem ten sam problem zarówno z Ubuntu 12.04, jak i 13.04 na moim laptopie Sony Vaio SVE1512W1ESI z kartą AMD Radeon HD 7500M / 7600M. Wentylator działał cały czas, a narzędzie czujników pokazywało temperatury w latach 60. (rozpoczęło się od 56-57, a następnie przeszło do 67-68 z np. Otwartą przeglądarką).

Zainstalowałem zastrzeżone sterowniki z Ustawień systemu -> Dodatkowe sterowniki, ale nie pomogłem. Wreszcie zainstalowałem zastrzeżony sterownik ze strony AMD i to rozwiązało problem.

Wykonałem następujące proste kroki, aby go zainstalować (zgodnie z opisem w instrukcji instalacji na tej samej stronie):

 1. sudo sh ./amd-driver-installer-catalyst-13-4-x86.x86_64.run
 2. Wybierz pierwszą opcję ( Install driver XX on X.Org XX), a następnie wybierzAutomatic
 3. sudo /usr/bin/aticonfig --initial
 4. Restart
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.