Dlaczego zarówno / mnt i / media?


112

Wydaje mi się, że posiadanie zarówno / mnt i / media jest trochę zbędne. Czy istnieje jakaś konkretna różnica między tymi dwoma, których nie jestem świadomy?

Czy istnieje standard, za którym podąża większość ludzi, gdzie montować rzeczy, np. Używać go do określonych typów urządzeń, czy jest to całkowicie subiektywne?


Odpowiedzi:


93

Nowym standardem jest to, że / media to miejsce, w którym system montuje nośniki wymienne, a / mnt umożliwia ręczne montowanie.

Szczegółowe informacje zawiera standard hierarchii systemu plików (FHS) .


Nawiasem mówiąc, ten link do strony jest niejasny na temat celu / mnt w tym kontekście.
djangofan

1
Mówi, że /mntjest dla administratora systemu. Oznacza to, że /mntsam system nie powinien z niego korzystać. Więc jeśli komputer automatycznie instaluje dysk CD lub DVD, powinien go zamontować /media, a nie /mnt.
Mikel

Z pewnością się z tym zgadzam (z tobą), ale artykuł wyraźnie tego nie powiedział.
djangofan

6
Jeśli / mnt jest tymczasowy, a / media jest wymienny, to gdzie należy zamontować trwałe niewymienne urządzenia / partycje. tzn. wewnętrzny dysk twardy sformatowany jako NTFS, ale który wymaga automatycznego zamontowania przy uruchomieniu?
Caltor

1
Bez ponownego czytania specyfikacji jestem prawie pewien, że skoro nic innego nie powinno używać tego napędu, chyba że jest to wyraźnie wskazane, możesz zamontować partycje tego dysku w dowolnym miejscu, np . /dataLub /a.
Mikel

31

Inną ważną różnicą, o której jeszcze nie wspomniano, jest to, że urządzenia zamontowane pod /mntnie pojawią się w lewym okienku Nautilusa , podczas gdy urządzenia zamontowane pod /media(jak również automatycznie wykryte urządzenia, które nie zostały jeszcze zamontowane).

Na przykład, jeśli nie chcesz, aby określona partycja pojawiła się w podsekcji „Urządzenia” w lewym okienku Nautilusa, powinieneś utworzyć dla niej podkatalog /mnt, napisać wpis dla tej partycji w swoim /etc/fstab(lub zrobić to poprzez Narzędzie dyskowe ) i przypisz nowo utworzony katalog jako punkt podłączenia:

/dev/{block_device_name)  /mnt/{descriptive_name}  {fs_type}  {mount,options} 0 2

Co więcej, dodaj noautoopcję montowania w fstab / Disks, a wtedy twoja partycja nie pojawi się w Nautilus ani nie zostanie zamontowana (zapobiegając przypadkowemu bałaganowi z jej plikami)! Na przykład w przypadku podwójnego rozruchu w systemie Windows możesz mieć:

/dev/sda1  /mnt/win7  ntfs-3g  rw,user,noauto,gid=100,uid=1000,nls=utf8,umask=002  0 0

w twoim /etc/fstab, a zatem twoja partycja Windows nie wyświetla się w Nautilusie (ale nadal jest dostępna za pomocą mountpolecenia, jeśli kiedykolwiek będziesz go potrzebować).

Oto zrzut ekranu wykonany przez LiveUSB, pokazujący wszystkie trzy przypadki: Nautilus wyświetla niezmontowane / zamontowane urządzenia, które idą do / media, ale nie do / mnt

 • nie wykryto urządzeń automatycznie wykrywanych („16 GB woluminu” /dev/sdb1)
 • urządzenia zamontowane w /mediapodkatalogu i wyświetlane w Nautilus („iso” /dev/sdb2)
 • moja partycja Windows jest /dev/sda3zamontowana, /mntale nie pokazuje się w lewym okienku Nautilusa (byłoby tak samo, gdyby nie została zamontowana, ponieważ mam dla niej wpis w moim fstab).

Wręcz przeciwnie, chcę, aby moja wspólna partycja danych wyświetlała się w nautilus, więc przypisałem jej /mediapunkt montowania i ustawiłem autoopcję montowania, dzięki czemu mogę po prostu kliknąć Dane i uzyskać do niego dostęp z GUI.

Dla mnie jest to DUŻA różnica między tymi dwoma katalogami, o której dowiedziałam się, próbując robić dokładnie to, co wyjaśniłem ;-)


Dodałbym, że jeśli ktoś chce, aby Nautilus nie pokazywał jakiegoś wierzchowca na zewnątrz /mnt/, musi określić flagę x-gvfs-hidepodczas montażu. . E. g, oto jak można to zrobić wewnątrz pliku fstab /mnt/my-drive/path/to/my-folder /home/my-username/my-folder-shortcut none bind,x-gvfs-hide 0 0. Dla mnie to wielka sprawa. Jeśli zgodzisz się, że to przydatna wskazówka, będę wdzięczny, jeśli dołączysz ją do swojej odpowiedzi.
dlaczego

12

Jak rozumiem, / media służy do montowania rzeczy takich jak napędy optyczne i inne nośniki tymczasowe, gdzie / mnt jest zwykle przeznaczony do przechowywania na stałe (zazwyczaj dysków wewnętrznych).

Oczywiście możesz również zamontować urządzenie w dowolnym miejscu ... katalogi / mnt i / media są jednak bardziej konwencjonalne.


1
Źle to rozumiesz! /mntjest proponowane jako miejsce do ręcznego montowania zasobów tymczasowych, podczas gdy /mediapowinno być używane w przypadku urządzeń statycznych / automatycznie montowanych. Sprawdź freedesktop.org
underscore_d

11

/ mnt został już zaakceptowany jako miejsce do ręcznego i tymczasowego montowania mediów zewnętrznych. Katalog / media został utworzony jako miejsce, w którym można automatycznie zamontować wiele multimediów, zewnętrznych lub innych.


Nie mogę nie zauważyć, że twoja odpowiedź i odpowiedź kiswa są dokładnie przeciwne. Więc kto ma rację? Witryna podana przez Mikela nie jest wystarczająco przejrzysta.
djangofan,

3
@djangofan, mine;)
psusi

1

Ta sprawa idzie głębiej: lubię mieć zamontowane dyski wewnętrzne /mnti zewnętrzne wymienne /media.

Ten post ilustruje różnicę w funkcjonowaniu, w którym /mediazablokowany dostęp do niektórych procesów systemowych i procesów użytkownika (z powodu domyślnego ograniczenia umask podłączonego do dowolnego zamontowanego napędu) /mntdziałał jak system plików hosta.


1
Posiadanie większej liczby swobodnych uprawnień nie jest powodem do polecania czegoś. Zwłaszcza gdy jest to sprzeczne z zaleceniami FreeDesktop. Zobacz mój komentarz do innej błędnej odpowiedzi.
underscore_d
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.