Jakie są prawne konsekwencje dostosowania LiveCD?


14

organizacja, w której pracuję, chce stworzyć niestandardowy LiveCD z Ubuntu, dostosowaniami są: Wstępnie zainstalowane programy, wtyczki, niektóre sterowniki urządzeń oraz estetyka, taka jak ikony i tła, a także zmiana strony głównej Firefoksa i usuwanie niepotrzebnych pakietów.

Niewielkie zmiany, oczywiście, i chcemy rozpowszechnić ten niestandardowy obraz, aby klienci mogli go używać jako rozruchowej płyty CD lub pamięci USB, aby mieć szybkie środowisko, w którym wszystkie nasze narzędzia są natychmiast dostępne.

Jakie są tego licencje i konsekwencje prawne? Co się stanie, jeśli niektóre programy lub wtyczki, które mają zostać wstępnie spakowane, nie są objęte licencją GPL? Na koniec powinienem zauważyć, że nie zmieniamy żadnego kodu w jądrze ani żadnym innym komponencie dystrybucji.

Dziękuję za Twój czas!


Nawiasem mówiąc, istnieje strona Ubuntu Stack Exchange , na której spotyka się kilku członków projektu Ubuntu. Jeśli chcesz, aby twoje pytanie zostało tam przeniesione, oznacz moderatora, nie przerywaj ).
Gilles „SO - przestań być zły”,

Czy zamierzasz to publicznie rozpowszechniać?
dv3500ea 16.01.11

Tak, planuję.
Orca

Odpowiedzi:


11

Zacznij od przeczytania Derivative Distro Howto .

Z pewnością możesz stworzyć dystrybucję opartą na Ubuntu, i o ile wiem, nie ma żadnych szczególnych ograniczeń na płycie CD, więc możesz tworzyć na jej podstawie prace pochodne.

Kod nie stanowi problemu: o ile wiem, to wszystko to oprogramowanie, które można dowolnie redystrybuować, Ubuntu nie ma żadnych konkretnych praw do rozpowszechniania, których również nie masz. Ale branding - znaki towarowe i grafika - może być. Oczywistą rzeczą, którą powinieneś sprawdzić, jest to, co możesz zrobić z kompozycją Ubuntu i sposób, w jaki możesz używać nazwy (jest znakiem towarowym ).

Typowym przykładem grafiki i ograniczeń związanych ze znakami towarowymi jest saga Iceweasel . Fundacja Mozilla chce, aby tylko „akceptowalne” pochodne Firefoksa miały markę Firefox, więc nawet jeśli oprogramowanie jest wolnym oprogramowaniem (jak w mowie swobodnej), branding nie. Chociaż fundacja Mozilla była gotowa zaufać Debianowi, że wprowadzi tylko akceptowalne zmiany, takie jak poprawki bezpieczeństwa, nie byli skłonni do rozszerzenia tego zaufania na innych. Jednak Wytyczne Debiana dotyczące wolnego oprogramowania określają, że „licencja nie może być specyficzna dla Debiana”, aby osoby na twoim stanowisku wiedziały, że mogą tworzyć pochodne. Ponieważ nie znaleziono akceptowalnego kompromisu, Debian nie rozpowszechnia „Firefox”, dystrybuuje „Iceweasel” z tym samym kodem i inną marką.

Ubuntu jest mniej surowe pod tym względem, więc jeśli chcesz stworzyć pochodną, ​​musisz sprawdzić, czy możesz zachować markę dowolnego elementu, który zmienisz (zaczynając od dystrybucji jako całości).


IANAL i zdecydowanie nie amerykański (jak dotąd nigdy nie byłem w Ameryce, nie wspominając o USA), ale czy prawo amerykańskie nie wymaga, aby właściciel znaku towarowego aktywnie bronił prawa w sądzie (w przeciwnym razie utraciłby znak towarowy). Canonical ma siedzibę w Europie, gdzie nie jest to wymagane, a znaki towarowe mogą być objęte prawem międzynarodowym (jak powiedziałem - nie jestem prawnikiem).
Maciej Piechotka

2

Możesz zapoznać się z polityką dotyczącą znaków towarowych Mozilli. Jeśli pamiętam, ma kilka interesujących zasad dotyczących tego, co możesz zrobić, jeśli zdecydujesz się nazywać produkt Mozilla Firefox .

Aha, i nie jestem prawnikiem, proszę zasięgnąć porady prawnej przed redystrybucją czegokolwiek z innymi ludźmi Znaki towarowe, prawa autorskie i patenty.


Naprawdę nie wiem o czym mówisz. Co znak handlowy Mozilli ma wspólnego z moim pytaniem?

@Voulnet zapytałeś o konsekwencje prawne, a Mozilla ma pewne zasady dotyczące tego, co możesz zrobić z Firefoksem i nadal to tak nazywasz. Nie jestem pewien, czy możesz dodać wtyczki i zmienić stronę główną i nazwać ją Firefox.

@Voulnet Firefox ma znaczenie, ponieważ Live CD Ubuntu zawiera Firefox. Kanonik zapewne przygotował się na to ...
phunehehe

W porządku, dzięki. Zajmę się sprawą Firefoksa. Pamiętaj, że kiedy mówię o wtyczkach, nie mam na myśli rozszerzeń. Dodam tylko wtyczki NPAPI do folderu, w którym Firefox i przeglądarki obsługujące NPAPI mogą je zobaczyć, więc jedyną zmianą, którą wprowadzę w Firefoksie, jest zmiana strony głównej.

A co z dodawaniem sterowników urządzeń / zmianami ikon i tła / usuwaniem niepotrzebnych pakietów dla samego Ubuntu?

1

Jeśli chodzi o pytanie GPL, tak, możesz łączyć aplikacje GPL z aplikacjami innymi niż GPL, o ile te ostatnie nie są dziełami pochodnymi pierwszego i nie łamiesz warunków dostarczanych aplikacji GPL.

Zobacz odpowiedni wpis na stronie GPL FAQ.

Jak wspomnieli inni, być może będziesz musiał rozważyć zasady dotyczące znaków towarowych Ubuntu . Co w twoim przypadku prawdopodobnie oznacza po prostu oznaczenie CD jako remiksu Ubuntu, a nie samego Ubuntu.

Jeśli chodzi o rzeczy, o których mówisz, to brzmi dobrze, ale obowiązują typowe kwalifikacje IANAL.


1

Myślę, że jeśli ponownie rozpowszechniasz go za darmo, nie musisz nic robić. Ale jeśli próbujesz sprzedać go w celach komercyjnych, musisz zadbać o wszystkie zawarte w nim paczki z warunkami licencji GPL / LGPL / MPL itp. Powinieneś mieć dokumentację licencji strony trzeciej, w której musisz wymienić cały pakiet, którego używa i podać link źródłowy, taki jak git / svn / http url dla tych pakietów. Na przykład, jeśli masz 5000 paczek na dysku CD, powinieneś zapisać je w dokumencie licencyjnym wszystkich 5000 paczek.

Zobacz moją inną odpowiedź: /ubuntu//a/88430/24988

  • Popraw mnie, jeśli się mylę, nie jestem prawnikiem. Po prostu szukam poprawnej odpowiedzi
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.