Jak duży powinienem tworzyć partycje root, home i swap?


47

Mam laptopa z zainstalowanym Win7. Zrobiłem teraz partycję 60 GB, w którą chcę zainstalować Ubuntu. Pytanie, które mam przed instalacją, brzmi: jak duża powinna być każda partycja root, swap i partycja główna? Przeczytałem jakieś miejsce, w którym root może być tak mały, jak 8 GB, ale czy to nie jest zbyt małe? Skoro myślę, że oprócz Ubuntu będzie tam również zainstalowane zainstalowane oprogramowanie? I myślę, że mam zamiar ustawić swap na 2 GB.

Moją główną troską jest to, jak duża powinna być partycja root. Będę głównie używać ubuntu do programowania i przeglądania sieci.


1
Wymóg zamiany wymagającej dwukrotnej pamięci RAM stał się nieaktualny w 1992 r .: superuser.com/questions/187695/...
Nav

Odpowiedzi:


39

Powinieneś po prostu zainstalować ubuntu na dwóch partycjach /i swap. Możesz sprawić, aby Ubuntu zrobiło to automatycznie, wybierając użycie dostępnego wolnego miejsca (innymi słowy, nie formatuj partycji 60 GB w vista przed zainstalowaniem ubuntu).

Niektórzy twierdzą, że należy użyć osobne partycje dla /home, /boot, /i wszelkiego rodzaju rzeczy. Jest to przydatne w niektórych sytuacjach, ale w większości typowych sytuacji lepiej nie robić tego. Jest tak, ponieważ spowoduje to fragmentację dysku w sposób, który może nie być później potrzebny. Po prostu pozwól ubuntu wybrać dla ciebie, a będziesz bezpieczny :)

Często korzystasz z oddzielnego domu w sytuacjach, w których chcesz użyć:

  • Wiele napędów
  • Wiele wzajemnie wykluczających się instalacji Ubuntu współużytkujących te same dane (może działać z różnymi dystrybucjami, ale nie jest zalecane, aby robić to z różnymi dystrybucjami)
  • Sytuacje, w których dane muszą być bezpieczne w przypadku awarii / aktualizacji dysku (większość normalnych instalacji jest bezpieczna)
  • Chcesz, aby łatwiej było ponownie zainstalować lub uaktualnić system (po prostu nie formatuj /homepartycji - pamiętaj, że podczas aktualizacji systemu zaleca się wykonanie kopii zapasowej ważnych danych)
  • Ten sam napęd jest używany przez różne systemy.
  • Twój dysk nie ma wystarczającej pojemności na dane domowe i systemowe (np. Mały dysk SSD)

Uwaga: „Instalator Ubuntu oferuje zachowanie zawartości / home, więc nie musisz bać się niczego stracić podczas ponownej instalacji lub aktualizacji. - htorque”

Z innej uwagi na temat zamiany - jeśli chcesz mieć pewność, że wykonując duże zadania, możesz mieć dużo przestrzeni wymiany, możesz ustawić, aby przestrzeń wymiany była dwa razy większa od pamięci RAM, ale w obu przypadkach ubuntu poradzi sobie z wymaganiami raczej dobrze, jeśli zdecydujesz się zainstalować na pustej partycji 60 GB.

Możesz także przeczytać na temat plików wymiany zamiast partycji wymiany. Ponownie może to pomóc zmniejszyć ustaloną fragmentację dysku i dynamicznie przydzielać przestrzeń, gdy jej potrzebujesz. Podobno nie ma utraty wydajności. Jak zwiększyć przestrzeń wymiany?


Czy możesz wyjaśnić, w jakich sytuacjach osobny /homeprzydaje się?
8128

10
Oddzielny /homejest przydatny, jeśli uruchamiasz podwójnie pomiędzy dwiema dystrybucjami Linuksa, na przykład, gdy tworzysz lub testujesz dystrybucję. Ułatwia także przeprowadzenie czystej instalacji bez usuwania danych /homei konieczności przywracania z kopii zapasowej. Ponieważ jesteś nowszy, tym bardziej prawdopodobne jest, że coś zepsujesz i nie będziesz wiedział, jak to naprawić bez czystej instalacji, generalnie polecam początkującym oddzielną partycję, a następnie połącz ją później, gdy będziesz bardziej komfortowy.
Karl Bielefeldt,

2
Instalator Ubuntu oferuje zachowanie zawartości / home, więc nie musisz bać się niczego stracić podczas ponownej instalacji lub aktualizacji.
htorque

2
Z mojego doświadczenia wynika, że ​​rozmiar 20 GB na / jest dobry, nawet po kilku latach instalowania losowych rzeczy, nie jest łatwo go wypełnić. Nie sądzę, żebym kiedykolwiek przekroczył 25 GB w /. Jeśli jesteś ostrożny z tym, co zainstalujesz, prawdopodobnie przeżyjesz bez większych problemów z 10 GB, ponieważ zwykła świeża instalacja Ubuntu zajmie mniej niż 5 GB, ale nie zalecałbym tak niskiego poziomu, ponieważ brakuje miejsca w / naprawić.
Grumbel,

1
Właśnie przetestowałem to na maszynie wirtualnej i nadal działa w ten sposób. Uruchom instalator, wybierz ręczne partycjonowanie, użyj starego / jako nowego / i nie formatuj go - / home itp. Zostały zachowane (po instalacji miałem konfigurację panelu, niestandardowy program uruchamiający na pulpicie i niestandardową tapetę) .
htorque 15.01.11

11

Zawsze miałem osobną /homepartycję, root ( /) partycję i swap. Oznacza to, że po aktualizacji mogę wykonać czystą instalację nowego systemu operacyjnego bez ryzyka dla starego. Właśnie zamontowałem partycję domową w nowej. Oznacza to również, że jeśli wrócę do starego systemu operacyjnego, wszystkie pliki utworzone w nowym systemie operacyjnym nadal tam są.

Użyłem różnych rozmiarów partycji root. Na jednym komputerze mam zwykłe Ubuntu i Ubuntu Studio, każde zainstalowane na partycjach 10 GB. Zwykłe ubuntu używało wersji 6.04Gib, a studio korzystało z wersji 3.08Gib.

Zawsze możesz później zmienić rozmiar partycji, jeśli potrzebujesz więcej miejsca. Wystarczy uruchomić z płyty CD na żywo i użyć GParted, aby zmienić partycje.

Jeśli chodzi o zamianę, dobrą regułą jest dwukrotność pamięci RAM lub 1,5x pamięci RAM. Następnie możesz hibernować, jeśli chcesz. Ale jeśli okaże się, że potrzebujesz mniej więcej, możesz później dokonać podziału na partycje.


6

Do partycji / (root) używam 10G (z których rzadko stwierdzam, że użyłem więcej niż 8 Gb). Do wymiany mam 3Gb RAM, więc ustawiłem 4 Gb wymiany. Niezupełnie zalecane „dwa razy więcej pamięci RAM”, ale hibernacja nadal działa, chociaż rzadko go używam. W przypadku / home korzystam z pozostałej części dysku twardego.

Obecnie powszechną zgodą jest użycie jednej partycji root (która obejmuje / home) i wymiany. Ale nadal mam osobną partycję domową: myślę, że niewielkie oddzielenie od dysku systemowego jest miłe i oznacza, że ​​jeśli kiedykolwiek będę w stanie zwiększyć / home, mogę to zrobić łatwiej.

FYI Moja instalacja Ubuntu z rootem 10 GB pokazuje teraz root jako pełny w 85% i nie pozwoli na aktualizację.


3

Jeśli nie masz konkretnych potrzeb, myślę, że możesz przechowywać root i home na tej samej partycji.

Rozmiar partycji wymiany zależy od ilości pamięci RAM w laptopie. Jeśli masz 4 GB pamięci RAM, wystarczy 2 GB partycji wymiany. Możesz wtedy mieć 58 GB na partycję systemową i 2 GB na partycję wymiany.


Jeśli masz mniej miejsca wymiany niż RAM, nie będziesz w stanie zawiesić pamięci RAM.
htorque

Myślałem o bezpieczeństwie, jeśli coś spieprzę. Więc zamiast wycierania całego ubuntu, po prostu czyściłem partycję root.
starcorn

2Gb brzmi ogromnie jak na swap, ale jeśli chcesz hibernować (nie zawieszać, to nie używa swap), twoja zamiana musi być idealnie tak duża jak twoja pamięć RAM i trochę więcej. 4 GB pamięci RAM i chęć hibernacji oznacza minimalną zamianę, powiedzmy 4100 Mb, aby być bezpiecznym.
Scaine,

1

Partycja : dysk twardy można podzielić cyfrowo na wiele części. Te elementy są znane jako partycje / napędy.

Punkt montażowy : w prostych słowach jest to flaga / nazwa / typ przypisany do partycji.

FileSys. Typ : typ partycji. W Linuksie najczęściej używane są ExtX (X = 1,2,3,4) i NTFS.

Partycja podstawowa : na dysku twardym może znajdować się maksymalnie 4 partycje podstawowe. Partycja podstawowa może zawierać jedną lub więcej partycji logicznych.

Partycja logiczna : partycja wirtualna w partycji podstawowej.

SDA : Nośniki pamięci, takie jak HDD lub inne. Jeśli masz więcej Dysków, będzie się nazywać SDA, SDB, SDC, ++

Urządzenie do instalacji modułu ładującego : ----

Boot Loader : Jak wiemy, BootLoader to program ładowany na nośnik, który jest uruchamiany przez BIOS po przeprowadzeniu testu POST. BootLoader dodatkowo ładuje system operacyjny lub udostępnia menu, jeśli na nośniku jest zainstalowany więcej niż jeden system operacyjny.

Wybór urządzenia : jeśli masz wcześniej zainstalowany system operacyjny, co oznacza, że ​​ma własny program BootLoader, który jest instalowany w MBR (głównym programie ładującym) HDDNow podczas instalacji Linuksa, zapyta Cię, gdzie zainstalować GRUB (Grand Unified Boot Loader) lub Linux BootLoader. Daje to opcje instalacji go w MBR, który zastąpi istniejący BootLoader lub zainstaluje go w dowolnej partycji, która doda ten punkt wejścia do Linuxa w istniejącym BootLoaderze. Teraz wybór należy do Ciebie .


Potrzebujesz co najmniej 3 partycji, aby zainstalować Linux Distro ..

Wystarczy 100 GB dysku / partycji, aby poprawnie zainstalować Linuksa.

Partycja 1 : Root (/): W przypadku plików Core Linux: 20 GB (minimum 15 GB)

Partycja 2 : Dom (/ home): Dysk na dane użytkownika: 70 GB (minimum 30 GB)

Partycja 3 : Obszar wymiany: Przestrzeń, która działa jak dodatkowa pamięć RAM: 2 x rozmiar pamięci RAM.

Uwaga : Swap Space zachowuje się jak dodatkowa pamięć RAM, gdy pamięć RAM jest pełna.


1
Błędem jest to, że „Potrzebujesz co najmniej 3 partycji, aby zainstalować dowolną dystrybucję Linuksa”.
Pilot6

1
Nie potrzebujesz „co najmniej 3” partycji, aby zainstalować Linux Distro. To tylko twój konkretny punkt widzenia, który może nie odpowiadać potrzebom PO.
Hans

Co jeśli mam 16 GB pamięci RAM? i tylko 40 GB, aby zainstalować ubuntu? Czy zakładam, że nie potrzebuję zamiany, czy co?
Maximo Dominguez

0

Jeśli masz do dyspozycji tylko 60 GB, nie przejmuj się partycjonowaniem, po prostu użyj jednej dużej partycji i gotowe. W przypadku wymiany nie musisz również używać partycji, możesz użyć pliku wymiany, który pozwala zmienić rozmiar lub po prostu usunąć go w zależności od wzorca użytkowania.


0

Zawsze znajdowałem się, gdy wkładałem swoje dane do folderów systemowych po tym, jak zabrakło mi /homemiejsca (aby to wszystko wyczyścić później) lub straciłem dane podczas próby zmiany rozmiaru partycji. Doszedłem więc do wniosku, że jeśli nie mam bardzo dużego dysku twardego, powinienem używać jednej wspólnej partycji dla całego systemu plików.


0

/ boot - 200m podstawowy.

/ - 20-25 g.

/ home - 30 g lub więcej dla plików dysków virtualbox.

zamiana - 2 pomnożenie pamięci ram.

Jeśli często instalujesz nową dystrybucję, zalecam oddzielenie 1 pustej partycji ext4 dla specjalnych programów lub ich konfiguracji - takich jak pliki dysków virtualbox, twoje projekty itp. Ponieważ niektóre instalatory dystrybucji mogą być niestabilne, a dane domowe mogą zostać zniszczone. To moje złe doświadczenie.


0

Układ partycji będzie różny w zależności od zastosowania, stacja robocza vs serwer. Zamiana, większość systemów Unix / Linux ma dziś lepsze zarządzanie pamięcią, podczas gdy swap nie jest używany, chyba że zabraknie pamięci RAM, która nie chce się zdarzyć i chce zwiększyć pamięć RAM, a nie zamianę. Stacja robocza, jeśli użycie hibernacji będzie wymagało wymiany więcej niż pamięci RAM, dobre 1,5 razy jest dobrą zasadą, może być wyższe, ale naprawdę chce mieć wystarczającą ilość pamięci RAM, a nie wymiany, jeśli można tego uniknąć, chyba że posiadanie systemu nie może mieć wystarczającej ilości pamięci RAM, a następnie może zwiększyć wymianę aby zapobiec awariom. Na serwerach najlepiej zmaksymalizować pamięć RAM i nie używać żadnej wymiany, brak hibernacji jest tak minimalny lub brak zamiany, ponieważ bardzo duża pamięć RAM na serwerach nie jest praktyczna, aby mieć 1,5 lub więcej wymiany, nie więcej niż kilka koncertów, jeśli jest używana na wypadek, gdyby szczyty pamięci RAM użytkowanie, ale dobre planowanie systemu, monitorowanie i więcej niż wymagana pamięć RAM, aby uruchamiać potrzebne aplikacje i nie wymieniać,

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.