Jaki jest zalecany schemat partycji dla mojego serwera Ubuntu?


8

Zamierzam wdrożyć serwer Ubuntu z następującymi serwerami:

 • Bind server
 • DHCP serwer
 • Serwer LAMP
 • Serwer OpenSSH
 • Serwer Ldap
 • Baza danych Mongodb
 • serwer FTP
 • Serwer poczty elektronicznej
 • Serwer Samby
 • Serwer NFS
 • W przyszłości chcę skonfigurować Openstack dla PAAS.

Obecnie mam system plików Raid 5 z pamięcią 10 TB.

Jak skonfigurować schemat partycji?

Chcę zapewnić, że nie będę mieć problemów w przyszłości i że rozmiar pamięci można łatwo zwiększyć. Można zaproponować schemat partycji podając konkretny procent pamięci na partycje jak /, /boot, /var, /etc?

Odpowiedzi:


6

Zanim zdecydujesz się na schematy partycjonowania, może pomóc w zrozumieniu przyczyn podziału różnych części linuksa.

Po pierwsze, wiele partycji jest „bezpieczniejszych”, ponieważ jeśli jeden system plików zostanie uszkodzony, pozostałe powinny być w porządku. To nie uchroni Cię przed awarią dysku. Kopie zapasowe byłyby, podobnie jak schemat parzystości na poziomie nalotu.

Po drugie, był to sposób na użycie wielu napędów o różnych stylach przed LVM - to jest dla ciebie dyskusyjne

Źródło - Linux Instalacja i rozpoczęcie pracy

Krótko mówiąc, schemat wielu partycji jest swego rodzaju reliktem z dawnych czasów, kontynuowanym ze starszych powodów. Jeśli musisz zapytać, dlaczego , lepiej z jedną partycją.

W nowoczesnym kontekście inteligentną metodą partycjonowania byłoby użycie pojedynczej dużej partycji (a druga, opcjonalnie w przypadku zamiany, pliki wymiany byłyby opcją). Użyj LVM, aby dodać dyski, jeśli uważasz, że możesz potrzebować dodać miejsce. Pojedyncza duża partycja oznacza, że ​​wszystko poradzi sobie tak długo, jak będzie wystarczająco dużo miejsca, i możesz wykonać kopię zapasową / etc / / user / local i / home, a także użyć tej listy i listy zainstalowanych pakietów, jeśli zajdzie potrzeba odzyskania systemu od zera.


3

Ogólnie polecam /boot1 GB, a /20 GB, i /dataktóry wykorzystuje resztę dostępnego miejsca. Dzieje się tak, abyś mógł się fsck /spieszyć, jeśli zajdzie taka potrzeba; nic nie jest do kitu więcej niż konieczność siedzenia przez trzy godziny lub dłużej z fsck, aby sprawdzić, czy Twój system w ogóle będzie chciał się uruchomić!

Poza tym pamiętaj, aby używać LVM na macierzy RAID5; trudno jest udzielić dalszych porad, nie znając więcej szczegółów na temat macierzy RAID - czy to sprzęt, czy RAID jądra (mdraid)? Itp.

Jeszcze jedna uwaga - możesz rozważyć RAID10 zamiast RAID5, w zależności od tego, jak poważne są twoje potrzeby związane z przestrzenią. RAID10 zapewni mniej dostępnej pamięci dla tej samej liczby i wielkości dysków (n / 2 zamiast n-1), ale będzie zarówno wyższa wydajność, jak i bardziej odporna na awarie urządzenia niż RAID5. (Będzie to również znacznie, dużo, DUŻO wyższa wydajność, gdy faktycznie działa w trybie awaryjnym, jeśli i kiedy urządzenie NIE ZADANIE.)


1
Twój konkretny przypadek użycia może być inny, ale ogólnie myślę, że 1 GB na / boot wydaje się szaloną przesadą. Każda wersja jądra ma wielkość ~ 15-35 MB. Dlaczego miałbyś chcieć zachować 20-30 różnych wersji, aby wykorzystać tyle miejsca? :)
Mxx,

1

Nie ma doskonałej odpowiedzi na to pytanie, najlepiej powiedzieć, że to zależy. Wielkość /, /booti /etcnie trzeba też być zbyt wiele. Miejsce, w którym rzeczywiście potrzebujesz miejsca, to miejsce, w którym będziesz przechowywać swoje treści, tj. Strony internetowe lub e-maile użytkowników itp. Można to również skonfigurować, ale jeśli są, /varto właśnie tam potrzebna będzie większość miejsca.

10 TB brzmi niesamowicie, ale nie można być przyszłościowym, Linux zawsze pozwala na dodawanie większej ilości multimediów i montowanie ich jako podkatalogu /varw twoim przypadku, dając tobie i użytkownikom przejrzysty widok.

Nie wdałem się w wartości procentowe i szczegółowe, ponieważ byłyby one zależne od przypadku, ale mam nadzieję, że wpadniesz na pomysł.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.