Zmienić katalog domowy użytkownika root w Ubuntu?


Odpowiedzi:


11

Oto instrukcja, ale pamiętaj, co robisz.

W każdym systemie * nix znajduje się plik o nazwie, /etc/passwdktóry zawiera listę wszystkich użytkowników i niektóre ustawienia. Oto składnia tego pliku:

username:password:uid:gid:additional_info:home:shell

Na przykład znajdziesz:

root:x:0:0::/root:/bin/bash

Co oznacza, że ​​użytkownik nazywa się root, hasło jest ukryte (jest włączone /etc/shadow), uid to 0, gid is 0, bez dodatkowych informacji, katalog domowy to /rooti domyślna powłoka to /bin/bash.

Edytuj ten plik i zmień katalog domowy.

Nie widzę jednak żadnego powodu, aby to zrobić.


5
Prawdopodobnie powinieneś użyć vipwpolecenia do edycji passwdpliku. Ustawia blokady, aby uniknąć uszkodzenia pliku. Zanieczyszczenie /etc/passwdmoże z łatwością doprowadzić system do węża.
Keith Thompson

Dzięki, że zadziała. Dla ogólnej informacji muszę zmienić katalog domowy dla szablonu VPS - to tylko łatwość użycia

3
@ user1710563: Pomocne może być zaktualizowanie pytania w celu wyjaśnienia, dlaczego musisz to zrobić. Ogólna reakcja (w tym moja) brzmiała: „Nie rób tego”; jeśli powiesz nam, dlaczego chcesz to zrobić, prawdopodobnie uzyskasz lepsze informacje - w tym możliwe alternatywy, które nie wymagają zmiany katalogu głównego roota.
Keith Thompson
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.