Co to znaczy coś zamontować?


36

Cały czas słyszę i czytam ten termin, ale co to znaczy?

Właśnie przypadkowo zamontowałem folder współdzielony hostowany na komputerze zdalnym. Jedyną różnicą, którą widzę, jest obecność skrótu na pulpicie. Byłem w stanie uzyskać dostęp do folderu, zanim go zamontowałem bez żadnych problemów.

Co to znaczy zamontować coś?

Odpowiedzi:


35

Kiedy „montujesz” coś, umieszczasz dostęp do systemu plików zawartego w strukturze głównego systemu plików. Skutecznie podając lokalizację plików. Jest to podobne do etykiet dysku C: / D: w systemie Windows, ale bardziej elastyczne .

Podłączenie / dev / sdb1 do / mnt / disk1 umieszcza wszystkie pliki i foldery zawarte w urządzeniu standard disk B partition 1w katalogu, w /mnt/disk1którym można uzyskać do nich dostęp.

Nowoczesne systemy mają sposoby automatycznego montowania dysków, tak jak Windows automatycznie montuje dyski do liter, ale system montowania lokalizacji w Uniksie jest znacznie bardziej elastyczny. I unmountingoczywiście usunięcie dostępu do tych plików / folderów z tej lokalizacji. Możesz dowiedzieć się, jakie systemy plików są zamontowane, uruchamiając polecenie:

mount

Części zaangażowanego Ubuntu: mount, umount, fstab (dla stałych montowań), udev, gvfs (dla automatycznego montowania)


Gdzie mogę przeczytać więcej o części „System montażu lokalizacji w Uniksie jest znacznie bardziej elastyczny”?
Mussnoon

Zgłoś to jako nowe pytanie, na które mogę odpowiedzieć. Dodałem link do pomocy, ale nie są to sformatowane dane.
Martin Owens -doctormo-


Zadałem pytanie tak, jak prosiłeś mnie od razu, ale nie odpowiadasz na nie.
Poniedziałek

5
Cierpliwości, mój młody uczniu z Tajwanu.
Martin Owens -doctormo-

11

Znasz dyski, które masz w systemie Windows? Jak C: / i D: / i takie tam. Jeden z nich to tylko dysk twardy, a jeden to dysk CD, a jeśli podłączysz dysk flash lub zewnętrzny dysk twardy, pojawi się kolejna litera. Twój folder współdzielony jest taki sam; to nie dysk twardy twojego komputera, to jakiś inny dysk, gdzie indziej.

Teraz ten dysk flash, folder współdzielony i wszystkie inne - nie ma ich na komputerze w momencie, gdy je podłączasz, lub łączysz się zdalnie, czy cokolwiek innego. Nie ma ich w „systemie plików”. Muszą zostać wrzuceni do miksu, a komputer musi je przeczytać, wiedzieć, że tam są i dać ci dostęp do nich. To jest „montowanie” - podłączanie dysku do systemu plików, gdzie można się do niego dostać.

W systemie Windows, gdy dysk jest zamontowany, system Windows wybierze inną literę i przypisze tę literę do dysku - a następnie będzie można uzyskać do niej dostęp z poziomu „Mój komputer”. W systemach uniksowych , takich jak Ubuntu, są one wyposażone w znacznie ładniejszy system umieszczania tej ikony na pulpicie. Więc kiedy podłączysz dysk flash, zamiast uzyskać głupie okno dialogowe autorun, które jest całkowicie denerwujące, a czasem niebezpieczne, na pulpicie pojawia się ładna ikona symbolizująca sprzęt, który właśnie utknąłeś w komputerze.


4
Okna dialogowe autouruchamiania nie są głupie - użytkownicy, którzy decydują się na wykonanie niebezpiecznych treści, są. Windows zaspokaja potrzeby mas - które zgubią się, jeśli instalator nie uruchomi się automatycznie po włożeniu płyty CD. I niektórzy ludzie mogą uznać tę ikonę za całkowicie denerwującą (ja to robię), a okno dialogowe autorun jest nie tylko miłe, ale także bardzo przydatne (ja nie). Dobrze, że możesz wyłączyć zarówno monity autorun, jak i umieszczanie ikon na pulpicie. „Mój komputer” to starożytna rzecz - od dłuższego czasu jest to „Komputer”.
Mussnoon

4

Urządzenie fizyczne może być „odmontowane” lub „zamontowane”. Jednak o ile stan „odmontowany” dla fizycznego urządzenia nadal pojawia się na pulpicie i nadal znajduje się w obszarze Miejsca, folder współdzielony ma inne zachowanie.

Kiedy łączysz się z folderem współdzielonym za pomocą opcji menu „Połącz z serwerem”, Ubuntu tworzy rodzaj wirtualnego folderu. W rzeczywistości nie jest montowany pod „/ media”, ale używa specjalnego wirtualnego systemu plików w sieci. W rzeczywistości jest to bliższe do mapowania dysku sieciowego w systemie Windows; nie pojawiają się one pod Twoim dyskiem C: \, ale zamiast tego otrzymują inną literę dysku, co jest po prostu wygodnym linkiem do folderu. W Ubuntu lista pod Miejsca i ikona na pulpicie są takie same, tylko wygodny link. Jeśli łączysz się z folderem, przechodząc przez sieć, przeglądasz bezpośrednio do folderu, tak jak w systemie Windows.


0

Nie można uzyskać dostępu do odmontowanych systemów plików bez uprzedniego zamontowania. systemy plików i ich punkty montowania są zdefiniowane w pliku / etc / fstab i stamtąd możesz kontrolować operację montowania. Składnia polecenia mount to.

mount [opcje] punkt podłączenia pliku urządzenia

Linux rozpoznaje i może zamontować kilka rodzajów systemów plików (w tym Windows NTFS), pod warunkiem, że masz odpowiedni sterownik systemu plików.


0

źródło

Co należy rozumieć przez montaż napędu? Zanim komputer będzie mógł korzystać z dowolnego rodzaju urządzenia pamięci masowej (takiego jak dysk twardy, CD-ROM lub udział sieciowy), użytkownik lub system operacyjny musi udostępnić go za pośrednictwem systemu plików komputera. Ten proces nazywa się montowaniem. Możesz uzyskać dostęp tylko do plików na zamontowanym nośniku.

Formaty i montaż Komputer zapisuje dane w określonych, ustrukturyzowanych formatach plików zapisanych na nośniku (takim jak dysk lub CD-ROM). Twój komputer musi być w stanie odczytać format na tym nośniku, aby poprawnie zinterpretować swoje dane; jeśli komputer nie rozpoznaje formatu, zwróci błędy. Ponadto zmuszenie komputera do pracy z uszkodzonymi lub nierozpoznanymi formatami spowoduje nieprawidłowe zapisywanie danych, co może uniemożliwić odzyskanie wszystkich plików przechowywanych na nośniku.

Montaż gwarantuje, że komputer rozpozna format nośnika; jeśli komputer nie rozpoznaje tego formatu, nie można podłączyć urządzenia. Po pomyślnym zamontowaniu nośnika komputer włącza system plików nośnika do lokalnego systemu plików i tworzy punkt podłączenia, lokalnie dostępne łącze, za pośrednictwem którego uzyskujesz dostęp do urządzenia zewnętrznego. W systemie Windows lub Mac OS X punkt montowania jest reprezentowany przez dysk lub inną ikonę; w systemach Unix lub Linux punktem montowania jest katalog. Większość systemów operacyjnych obsługuje dla ciebie montaż i odmontowanie.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.