Czułość dłoni na touchpad


11

Używam (K) ubuntu 12.04 LTS z panelem dotykowym Synaptics. Czułość dłoni jest okropna, kiedy piszę, mysz nagle rusza w inne miejsce. Czy istnieje sposób włączenia / zwiększenia czułości dłoni?


1
@mikewhokolwiek nie chcę wyłączać dotykania touchpada. Chcę tylko zwiększyć czułość dłoni, aby dotyk dłoni nie był wyczuwany jako dotyk palca. Z tego, co wiem, można zmienić maksymalny „obszar kontaktu” w celu działania, ale nie jestem pewien. Ale zdecydowanie nie chcę wyłączać stukania.
zwłaszcza tipsy

Dobra, zachowajmy to jako opcję awaryjną.
mikewhthing

Jeśli jest to „dokładny duplikat”, czy ktoś może powiązać mnie z pytaniem? Jak powiedziałem w moim komentarzu, NIE chcę wyłączać stukania
zwłaszcza tipsy

2
@everyone: Nie mogę się zgodzić, że jest to duplikat pytania. To bardzo ważne pytanie, które staje się bardziej aktualne dzięki nowym super gładkim panelom dotykowym, które Ubuntu ciągle nie radzi sobie poprawnie po wyjęciu z pudełka.
Ubuntuser

Odpowiedzi:


16

AFAIK, wykrywanie dłoni nie jest widoczne przez graficzne narzędzie do konfiguracji touchpada. To powiedziawszy, możesz spróbować z nim grać, używając synclient.

Aby zobaczyć, jakie opcje są dostępne, uruchom synclient -l | grep -i palm

PalmDetect       = 0
PalmMinWidth      = 10
PalmMinZ        = 200

Są to opcje, które widzę, więc uaktywnij wykrywanie dłoni, uruchom synclient PalmDetect=1, a następnie eksperymentuj z wartościami pozostałych dwóch.

  "PalmMinWidth" "integer"
     Minimum finger width at which touch is considered a palm. Prop‐
     erty: "Synaptics Palm Dimensions"

  "PalmMinZ" "integer"
     Minimum finger pressure at which touch is considered a palm.
     Property: "Synaptics Palm Dimensions"

Po znalezieniu właściwych wartości utwórz pozycję startową w aplikacjach startowych za pomocą polecenia o następującej formie:

synclient PalmDetect=1 PalmMinWidth=xx PalmMinZ=yy

... gdzie xx i yy są pożądanymi wartościami.


Wydaje się, że działa, gdy go testuję, ale okresowo nadal dostaję przypadkowe zdarzenia kliknięcia palcem dotykowym, które poruszają kursorem. Zgaduję, że muszę ponownie grać wartościami, ponieważ domyślne wartości nie były dobre w wykrywaniu mojej dłoni. Szalony te opcje nie są dostępne w jakiś sposób przez ustawienia.
noisygecko

5
Dla mojego ASUS S-200, który ma touchpad ETPS / 2 Elantech, znalazłem dobre ustawienia PalmMinWidth = 5 i PalmMinZ = 20. YPMV. (Twoje dłonie mogą się różnić)
ngm

użyte wartości @ngm działają również dobrze na ThinkPad T410
sprężynowy

1

Poza ustawieniami opublikowanymi przez mikewhateverte ustawienia wydają mi się bardzo dobre:

synclient AreaLeftEdge=2000 
synclient AreaRightEdge=5000

Uwaga: takie są ustawienia mojego urządzenia ... musisz znaleźć wartości swojego urządzenia.

Spróbuj zwiększyć wartość AreaRightEdge, zaczynając od zera, aż będziesz mógł przesunąć kursor jako „normalny”. AreaLeftEdge działa odwrotnie, więc od zera zwiększaj go, aż się nie poruszy ... a następnie cofaj się stopniowo, aż kursor znów zacznie się „normalnie”. (na końcu AreaRightEdge nie może być niższy niż AreaLeftEdge).

Być może należy również ustawić Góra i Dół ... Przetestuję to później, ale przynajmniej lewy / prawy wydaje się wykonywać tę pracę.

Ponadto pod względem „czułości” możesz dostosować te:

FingerLow        = 25
FingerHigh       = 50

Jako powyższe wartości spróbuj znaleźć te, które są dla Ciebie optymalne.

(Cytat z mojej odpowiedzi na moje własne pytanie :) Synaptics Touchpad: rozwiązywanie problemu 2 palców wywołanego przez spoczynkową dłoń


0

Dodając do doskonałej odpowiedzi lepe: udało mi się odkryć numery AreaLeftEdge i AreaRightEdge za pomocą

user @ t560: ~ $ xinput list

a tam jest linia jak

↳ SynPS / 2 Synaptics TouchPad id = 11 [wskaźnik slave (2)]

a następnie biorąc numer urządzenia i podając go

xinput - test 11

a następnie przeciągając palcem po podkładce, odnotowując liczby odpowiadające miejscu, w którym chciałbym, aby były granice.

W moim przypadku (Thinkpad T560), końce pada to około 2200 i 4400, więc ustawiłem 2700 i 3700 jako moją lewą i prawą krawędź.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.