Czy Ubuntu Desktop 32Bit obsługuje więcej niż 4 GB pamięci przy domyślnej instalacji?


19

Czy Ubuntu Desktop 32-bit obsługuje ponad 4 GB pamięci BEZ zmiany czegokolwiek (bez konieczności aktywacji PAE przez kompilację jądra lub coś podobnego). Czy zainstalowanie 32-bitowego systemu Ubuntu na komputerze wystarczy, aby automatycznie wykryć dodatkową pamięć. Jeśli tak, czy to zadziała, jeśli dodam więcej niż 4 GB z 32-bitowym Ubuntu już z 4 GB RAM.
Jednym z przykładów może być posiadanie 8 GB pamięci RAM z Ubuntu 32 Desktop.

Moja płyta główna obsługuje do 8 GB pamięci RAM i obsługuje wersje 32-bitowe i 64-bitowe (jest to Intel DP35DP)


Wystąpił problem, który opublikowałem w starterze na temat LiveCD / LiveUSB, że podczas instalowania z nich dostaniesz czarny ekran, jeśli masz zintegrowaną kartę wideo i kartę Nvidia. Rozwiązaniem było odłączenie / podłączenie kabla VGA lub HDMI od karty Nvidia. Przynajmniej do momentu pojawienia się rozwiązania. Drugim było co najmniej 4 zamrożenie systemu pojawiło się na 64-bitowym. Wiem, że zostanie to rozwiązane za kilka tygodni, ale przez ten czas będę używać 32-bitów, dopóki nie przetestuję ponownie, kiedy pojawi się 12.04.1.
Luis Alvarado,

Odpowiedzi:


17

Ubuntu 10.04 i nowsze wersje powinny obsługiwać PAE od razu po rozpakowaniu, a większość procesorów wyprodukowanych w ciągu ostatnich dwunastu lat również tak robi, więc teoretycznie powinna działać dobrze.
Jeśli próbujesz zainstalować Karmic lub starszą wersję, może być konieczne samodzielne włączenie PAE, zgodnie z tym artykułem wiki .

Konieczne może być również przełączenie niektórych opcji w systemie BIOS, takich jak „Otwór pamięci oprogramowania”.

Informacje w tym artykule wiki mogą być również przydatne:

Komputer 32-bitowy ma rozmiar słowa 32 bity, co teoretycznie ogranicza pamięć do 4 GB. Barierę tę rozszerzono dzięki zastosowaniu „rozszerzenia adresu fizycznego” (lub PAE), które zwiększa limit do 64 GB, chociaż dostęp do pamięci powyżej 4 GB będzie nieco wolniejszy.


Więc jeśli zainstaluję Ubuntu 32bit na moim komputerze 4GB. Następnie włóż kolejne 4 GB, aby uzyskać łącznie 8 GB. Przeczyta to, nie wtrącając się w ŻADNĄ rzecz.
Luis Alvarado,

Powinieneś przynajmniej sprawdzić, które jądro uruchamiasz jako pierwsze, wydając polecenie uname -a. Jestem prawie pewien, że PAE byłby potrzebny do wykorzystania całego 4 GB . @CYREX
oKtosiTe

Mam teraz 4 GB i właśnie zainstalowałem 32-bitowy zwykły Ubuntu Desktop, który można znaleźć na stronie internetowej. Gdy i cat proc / meminfo otrzymuję sumę taką jak ta MemTotal: 4054012 kB Procesor pokazuje pae, gdy to robię: cat / proc / cpuinfo | grep pae
Luis Alvarado

Twoje jądro też musi to obsługiwać. Czy nazwa jądra, jak pokazano, uname -aobejmuje coś takiego jak PAE lub bigmem? @CYREX
oKtosiTe

Gdy Scaine skomentował jedną z pozostałych odpowiedzi, możesz sprawdzić w System> Administracja> Monitor systemu. Nawet jeśli nie ma go w nazwie jądra, może być nadal obsługiwany. @CYREX
oKtosiTe

9

Z dokumentacji społeczności Ubuntu: Włączanie PAE

Instalator CD i DVD systemu Ubuntu 10.04 automatycznie instaluje jądro obsługujące PAE, jeśli wykryje więcej niż 3 Gb dostępnej pamięci. W przypadku LiveCD wymagane jest działające połączenie sieciowe, ponieważ pakiety jądra obsługujące PAE nie są obecne na płycie CD.

Rozszerzenie adresu fizycznego (PAE) to funkcja, która umożliwia procesorom x86 (32-bitowym) dostęp do fizycznej przestrzeni adresowej (w tym pamięci o swobodnym dostępie i urządzeń mapowanych w pamięci) większej niż 4 GB (teoretycznie do 64 GB).


1
Zainstalowałem 32-bitową wersję 10.10 na serwerze z 4 GB pamięci RAM dwa dni temu. Nie musiałem nic robić - po prostu działało. Jeśli po instalacji uruchomisz monitor systemu / administracji / systemu, możesz sprawdzić zakładkę „system”, aby potwierdzić, że jądro Pae zostało automatycznie zainstalowane.
Scaine

6

Jeśli używasz jądra z włączonym PAE, to tak. Używam teraz 32-bit z 8 GB pamięci RAM. Myślę, że PAE został również domyślnie ustawiony na 12.04.


1
Tak, a tak na marginesie, jeśli instalujesz 32-bit w systemie o pojemności 4 GB, powinno ono automatycznie zainstalować jądro PAE.
roadmr

@dobey - Wygląda na to, że mój LTS v12.04 jest również domyślnie zainstalowany z obsługą PAE (uname -a).
jjwdesign

4

Jak w dokumentacji Ubuntu:

  • Ubuntu 12.10 (Quantal) i nowsze: Ogólne domyślne jądro ma już włączone PAE.
  • Ubuntu 10.04 LTS (Lucid Lynx) do Ubuntu 12.04 LTS (Precyzyjne): Instalator CD i DVD Ubuntu automatycznie instaluje jądro obsługujące PAE, jeśli wykryje więcej niż 3 Gb dostępnej pamięci. W przypadku LiveCD wymagane jest działające połączenie sieciowe, ponieważ pakiety jądra obsługujące PAE nie są obecne na płycie CD.

odniesienie: https://help.ubuntu.com/community/EnablingPAE

Więc nie musisz instalować jądra ani go kompilować. Wystarczy użyć alternatywnego dysku CD instalatora; lub Upewnij się, że masz połączenie z Internetem podczas instalacji, jeśli wolisz dysk CD na żywo1

Pae-kernel jest domyślnie w 12.04, więc możesz użyć do 64 gig (jeśli Twoja płyta główna na to pozwala ;-)


0

PAE powyżej to najlepsza trasa. Dla twojej informacji, w tym tygodniu skorzystałem z tańszych brytyjskich modułów RAM 8 Gb (20,00 £!) Dla mojego obecnego dwurdzeniowego AMD X2 z pamięcią 4 Gb DDR3 (1333), zastępując 2 moduły jednym pojedynczym 8 Gb, ale okazało się, że miałem tylko około 3,7 GB pamięci za pomocą (Narzędzia systemowego). Szybki przeczytanie tutaj na askubuntu i wspomniany wyżej artykuł https://help.ubuntu.com/community/EnablingPAE przy użyciu PAE, szybka instalacja za pośrednictwem terminala i ponowne uruchomienie, a następnie dał mi 8 GB.

Na razie korzystam tylko z wersji 11.04 na 1 z 3 kompilacji (inni używają wersji 12.04), ale zaktualizuję ją do najnowszej wersji, gdy upłynie czas. Chciałem tylko, żeby pamięć działała teraz, a PAE nie został zainstalowany na moim 11.04. Pobieranie zajęło mi tyle czasu, ile trwa pobieranie, jak w powyższej pomocy w artykule „Ręczne włączanie PAE” w tym artykule. Jeśli PAE obsługuje do 64 Gb, jak mówi, to wybiorę trasę 16 GB pamięci RAM.

Sugeruję każdemu, kto chce ulepszyć podobny na etapie 11.04, postępuj zgodnie z powyższym.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.