Czy w Byobu można włączyć przewijanie kółkiem myszy


59

Widziałem gdzie indziej, że przewijanie za pomocą kółka myszy (i innych mysich zdarzeń) może być włączone dla tmux .. czy ta funkcja może być również włączona w byobu (over tmux) i jak?

Odpowiedzi:


35

Tak, jest to możliwe. Musisz tylko wejść w tryb przewijania .

Po prostu naciśnij F7, a następnie użyj kółka myszy. Na koniec naciśnij, ESCaby wyjść z trybu przewijania .

Wygląda na to, że niektóre terminale nie pozwalają na przewijanie za pomocą myszy. W przypadku Gnome Terminal odznacz opcję Przewiń przy naciśnięciu klawisza w preferencjach profilu (zakładka Przewijanie ).


10
Hmm, to chyba nie działa. Zamiast tego przewijam cały terminal, powodując, że sesja byobu znika z ekranu? Czy brakuje mi gdzieś jakieś dodatkowe ustawienie? (Korzystanie z gnome-terminal do ssh na serwer, na którym działa sesja Byobu)
Ashimema

3
Co się stanie, jeśli naciśniesz alt-pageup, a następnie spróbujesz użyć kółka przewijania ... czy to działa?
Dustin Kirkland

2
Potwierdzono współpracę z Konsole. Domyślnie potwierdzony jako nieefektywny w Gnome Terminal - musiał odznaczyć Scroll on keystrokeopcję w preferencjach profilu.
gertvdijk

5
@DustinKirkland również zauważam, że muszę nacisnąć Enter, aby wyjść z trybu, a nie Esc, jak wskazałeś. Czy to się ostatnio zmieniło?
Karthik T

1
Do twojej wiadomości, to nie działa dla mnie w terminalu gnome, nawet po wyłączeniu „Przewijania po naciśnięciu klawisza”.
Alec

50

Jeśli nadal masz ten problem,

Spróbuj ALT+F12

W moim przypadku umożliwia to przewijanie myszką na Byobu


Może pomóc plakatowi, jeśli wskażesz, gdzie znalazłeś ten skrót
Charles Green

W konfiguracji jest menu Pomoc. Możesz go znaleźć, uruchamiając byobu-config na terminalu lub po prostu naciśnij Shift + F1
RNA

5
To ciekawe, że obracając obsługę myszy off powoduje przewijanie do pracy. Ktoś dlaczego tak jest? edytuj: I widzę, że to powstrzymuje mnie przed wybieraniem tekstu za pomocą myszy ... :(
Alec

1
@alecb, wydaje się, że w trybie „wyłączania myszy” możesz nadal zaznaczać tekst za pomocą myszy, przytrzymując Shift. edytuj: och, właśnie zauważyłem, że jest to również wspomniane w odpowiedzi
EvanLanglois

5

Jeśli chcesz tylko przewinąć do tyłu i nie chcesz włączyć tmux „trybu myszy” (co zakłóci twoją umiejętność wycinania i wklejania za pomocą myszy), po prostu dodaj następujące elementy do $HOME/.byobu/.tmux.conf

set -g terminal-overrides 'xterm*:smcup@:rmcup@'

Teraz przewijanie terminala działa normalnie i nie trzeba naciskać żadnych specjalnych klawiszy, aby włączyć mysz. Wadą jest to, że terminal wie tylko o jednym ekranie. Nadal będziesz musiał użyć „myszy myszy”, aby przewinąć ekran inny niż najnowszy (na przykład, aby przejść do bufora dziennika o długim przewijaniu), ale jeśli chcesz przewinąć w górę, aby zobaczyć, co właśnie przewinęło się z ekranu , to naprawi to! Nie wie też o podzielonych ekranach. BTW, „tryb myszy” można ustawić automatycznie w plikach konfiguracyjnych. Wklej za pomocą klawisza polecenia (zwykle Ctrl- A), a następnie klawisza]. Wybór myszy jest wycinany automatycznie w trybie myszy, ale „Shift

Zalecenie: Ponieważ byobu korzysta już z wielu sesji terminali wewnątrz siebie, nie musisz go używać z wieloma terminalami. Zamiast więc klawisza skrótu, który otwiera nowy terminal, przypisuję mój skrót „otwarty terminal” do tilda. Lista rozwijana Tilda z dowolnego aktualnie używanego obszaru roboczego (pokazuje się na wszystkich obszarach roboczych) i pozostaje uruchomiona, więc jest zawsze dostępna. Działa to dobrze z byobu, ponieważ mam teraz 1 miejsce na wszystkie moje sesje powłoki (możesz ustawić tildę, aby uruchamiała byobu zamiast normalnej powłoki i uruchomiła ją ponownie, jeśli przypadkowo opuścisz powłokę). Co więcej, twoje sesje terminalowe trwają dłużej niż GUI, ponieważ używasz byobu. Loguję się do mojego systemu za pomocą ssh i automatycznie uzyskuję sesję byobu (świetną do monitorowania kompilacji itp.), A wirtualne okno byobu zmienia rozmiar na ekran mojego telefonu komórkowego. Kiedy zmieniam orientację telefonu, okno byobu na ekranie pulpitu zmienia się wraz z orientacją telefonu - MAGIA! Bardzo imponujące dla użytkowników systemu Windows.

Następnie użyj hacków terminalu oświecenia, aby otrzymać powiadomienie (z GUI), gdy zadanie terminalu zakończy się, ale uprawnienia dbus sprawiają, że jest to niepewne. Jeśli ktoś zacznie pracować z byobu, proszę dać mi znać!

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.