Różnice między GRUB, GRUB2 i BURG


22

Wiem, że Grub, Grub2 i Burg to programy ładujące. Jakie są różnice między tymi trzema?

Odpowiedzi:


29

ŻARCIE

Tthe GR i U nified B ootloader to oprogramowanie, które jest ładowany przez komputer po to włącza się (po ekranów ładowania komputera BIOS). Następnie GRUB albo automatycznie uruchamia system Ubuntu, albo wyświetla listę zainstalowanych systemów operacyjnych i pozwala wybrać jeden z nich do rozruchu (osoby nie korzystające z podwójnego uruchamiania prawdopodobnie nie zobaczą interfejsu GRUB poniżej).

Zrzut ekranu GRUBA

GRUB 2

Kompletne przepisanie oryginalnego GRUB-a ( starszego GRUB-a ). Na powierzchni większość użytkowników nie zauważy żadnej różnicy, ale nowa wersja ma dość duże zmiany strukturalne i powinna być bardziej niezawodna. Nowa wersja przechowuje pliki konfiguracyjne inaczej, co oznacza, że ​​większość samouczków online dotyczących GRUB-a musiała zostać przepisana. Inne nowe funkcje obejmują możliwość uruchamiania ISO LiveCD z dysku twardego; wsparcie dla innych architektur, takich jak PowerPC; tematyczne i inne możliwości graficzne oraz obsługa skryptów.

Od 9.10 Ubuntu używa GRUB 2 jako domyślnego programu ładującego rozruch dla czystych instalacji (wcześniej GRUB).

BURG

Jeśli chodzi o BURG - wielkość liter wydaje się zależeć od tego, kogo zapytasz - to rozwidlenie GRUBA. Głównym powodem, dla którego większość użytkowników uważa BURG, są możliwości tematyczne, zastępując powyższy dwukolorowy ekran startowy (na przykład) interfejsem poniżej.

Motyw BURG

Jest mało prawdopodobne, aby BURG pojawił się w domyślnych instalacjach Ubuntu (przynajmniej nie w najbliższym czasie). Program ładujący można nazwać najważniejszym składnikiem stosu Ubuntu - jeśli pójdzie nie tak, nie możesz dostać się do Ubuntu (lub innych systemów operacyjnych)! Tak więc tak ważny komponent musi być dość dojrzały i dobrze przetestowany, aby nie dopuścić do uszkodzenia wielu różnych urządzeń Ubuntu.

A oto cytat ze strony BURG:

burg to nowy moduł ładujący oparty na GRUB. Wykorzystuje nowy format obiektowy, który pozwala na budowanie go w szerszej gamie systemów operacyjnych, w tym Linux / Windows / OSX / FreeBSD itp. Posiada również wysoce konfigurowalny system menu, który działa zarówno w trybie tekstowym, jak i graficznym. Planowane są również dodatkowe funkcje, takie jak obsługa strumienia i wiele urządzeń wejścia / wyjścia.


Dziękuję, czy możesz wymienić kilka zalet posiadania GRUB2 nad GRUB?
karthick87

12
Dużą zaletą jest fakt, że grub2 jest faktycznie utrzymywany. :)
Jorge Castro

1
Świetna odpowiedź! Po raz pierwszy słyszę o Burgu i było to na mojej liście życzeń. Będzie świetnie, jeśli zespół Ubuntu wyczyści go i użyje w Ubuntu. Nijakie czarno-białe menu sprawia, że ​​wielu uważa, że ​​Linux wciąż dotyczy czarno-białych linii poleceń!
Jamess,

1
Kolejną zaletą, jaką widzę dla grub2 w porównaniu z grub (1), jest to, że trudniej go złamać. update-grubsprawdzi błędy przy zmianie konfiguracji.
con-f-use

1
@ fluteflute: WOW, od czarnego / białego do fioletowego / białego? Co za rewolucja! I kaskadowe menu? Teraz mój but wygląda nowocześnie i gładko! W końcu mogę uaktualnić wygląd 80-ty do 90-ty?
MestreLion
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.