Jak sprawić, by mój wskaźnik głośności działał w decybelach zamiast w procentach?


16

Kiedy chcę wyregulować głośność wszystkiego, co robię, stwierdzam, że korzystanie z kontroli głośności wbudowanej w Ubuntu jest mało skomplikowane. Gdy objętość wynosi około 100%, upuszczenie jej o kilka przyrostów prawie nie ma wpływu na pozorną objętość, ale gdy wynosi około 0%, efekt jednego kliknięcia mojego kółka myszy to prawdopodobnie dobre 3 decybele. Obserwowałem to zachowanie na dziesiątkach różnych UC, ponieważ konwertuję około jednego użytkownika Ubuntu na miesiąc (kontakt z zespołem NE).

Okazało się to tak frustrujące, że zwykle używam pokrętła głośności na wzmacniaczu gitarowym (mono audio: |) zamiast wskaźnika głośności. Co mogę zrobić, aby mój wskaźnik głośności działał poprawnie, dopóki nie zostanie to naprawione? Chcę, aby każdy przyrost objętości wynosił pół lub jedną trzecią decybela.

Czy może jest jakieś inne oprogramowanie, którego powinienem użyć do konfiguracji woluminu systemowego?


2
Muszę powiedzieć, że to doskonałe pytanie. Chodzi o to, że myślę, że obejmuje to również rodzaj używanej karty dźwiękowej, jakiego rodzaju głośników wyjściowych używasz itp. Ale oprócz tego jest to doskonałe pytanie.
Luis Alvarado,

Zgadzam się, że to dobre pytanie, ponieważ zawsze miałem ten sam problem całkiem niezależnie od karty dźwiękowej, sterownika, a nawet pokręteł wzmocnienia głośników komputerowych. Jest to denerwująco inne niż sprzęt studyjny, w którym tłumienie -3dB wynosi zawsze -3dB. Być może nieskalibrowana, ale logarytmiczna regulacja głośności jest o wiele łatwiejsza do osiągnięcia.
msw

1
alsamixer pokazuje db db, więc powinno być możliwe do osiągnięcia, ale nie mam pojęcia, jak pobrać te dane do widżetu gnome
RobotHumans

Odpowiedzi:


3

Według strony regulacji głośności pulseaudio:

http://0pointer.de/lennart/projects/pulseaudio/doxygen/volume.html

Pierwszym problemem może być oprogramowanie wykonujące obliczenia dziennika, których nie powinno się wykonywać. (jeśli tak, to potrzebujemy do tego raportu o błędzie)

Drugi problem jest niemożliwy do rozwiązania, a jest to fakt, że oprogramowanie nie może wiedzieć na pewno, jaki efekt zmieni głośność o jeden stopień w prawdziwym świecie. Nie może wiedzieć z powodu różnych czynników.


Każde urządzenie dźwiękowe, które nie utrzymywałoby pewnego rodzaju liniowej relacji głośności z danym sygnałem, ujawniłoby się przez zniekształcenie, prawda? Oprogramowanie nie musi znać głośności końcowej, ponieważ użytkownik może to teoretycznie dostosować. Nie oczekuję, że użytkownicy końcowi troszczą się trochę o rzeczywiste jednostki, według których mierzona jest delta objętości. Dokumentacja, którą połączyłeś, pokazuje, że objętość można wykonać za pomocą PA w sposób liniowy lub logarytmiczny. Wydaje mi się, że objętość mojego systemu i aplikacji jest liniowa, gdy potrzebuję logarytmu, ponieważ jestem człowiekiem.
ethana2

Wtedy może puls audio zawiera błąd, który ma do czynienia z logiem.
Martin Owens -doctormo-

0

http://brainstorm.ubuntu.com/idea/5314/

547 użytkowników Ubuntu głosowało za rozwiązaniem tego problemu i myślę, że nadszedł czas, aby ktoś coś z tym zrobił.

Być może problem jest spowodowany dwukrotnym obliczeniem dziennika w dwóch różnych miejscach łańcucha. Nie jestem inżynierem dźwięku (ani matematykiem), więc popraw mnie, jeśli się mylę, ale oto, jak to rozumiem:

  • Skala liniowa byłaby cicha od 0% do 85%, a większość kontroli mieściłaby się w przedziale 85% ~ 100%.

  • Skala logarytmiczna spowodowałaby równomierny wzrost dB lub „głośności” dla każdego kroku suwaka.

  • „Podwójna” skala logarytmiczna nadmiernie kompensowałaby i powodowałaby efekt skali liniowej w odwrotnej kolejności (tj. Przedział 0% ~ 15% kontroluje większość głośności).

Właśnie w tym momencie wydaje się działać suwak głośności Ubuntu. Znowu nie jestem ekspertem. Wiem tylko, że jest problem, a ja i 547 innych użytkowników chcielibyśmy to naprawić :)

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.