Zautomatyzowane logowanie i blokada ekranu


8

Mój komputer ma tylko jednego użytkownika, który jest używany do normalnego logowania.

Przy rozruchu wygodne byłoby, aby system logował się automatycznie tego użytkownika, a następnie opcjonalnie blokował ekran, na przykład uruchamiając wygaszacz ekranu chroniony hasłem.

Propozycje?

Odpowiedzi:


6

Ustaw użytkownika do automatycznego logowania w System Settings-> User Accounts-> Automatic Login(konieczne będzie naciśnięcie przycisku „odblokuj” i wprowadzenie hasła przed zmianą ustawienia automatycznego logowania).

Polecenie gnome-screensaver-command -lspowoduje natychmiastowe zablokowanie ekranu, co prawdopodobnie można dodać do elementów autostartu.

Za pomocą gedit(lub innego edytora tekstu) utwórz /home/USERNAME/.config/autostart/screen_lock.desktopz zawartością:

[Desktop Entry]
Type=Application
Name=Lock Screensaver
Exec=gnome-screensaver-command -l

Mam nadzieję, że automatycznie się zaloguje, a następnie zablokuje ekran.


1
Ubuntu 14.04 nie rozpoznaje tych wpisów pulpitu w moim przypadku ..
dmeu


Najpierw zainstalować gnome-screensaver przez to polecenie: sudo apt-get install gnome-screensaver
emamie

4

Używam Ubuntu 18.04.1 LTS z Gnome 3.28.2 i to zadziałało dla mnie. Ustaw użytkownika na automatyczne logowanie za pomocą GUI lub poprzez edycję /etc/gdm3/custom.conf. Na pulpicie kliknij Pokaż aplikacje, wpisz „Start”, a zobaczysz „Preferencje uruchamiania aplikacji”, otwórz go, kliknij Dodaj, nadaj mu dowolną nazwę i komentarz, a następnie umieść w poleceniu Wejście:

dbus-send --type=method_call --dest=org.gnome.ScreenSaver /org/gnome/ScreenSaver org.gnome.ScreenSaver.Lock

Po ponownym uruchomieniu automatycznie się zaloguje i natychmiast zablokuje ekran dla dowolnego użytkownika skonfigurowanego w /etc/gdm3/custom.conf.


2
Byłem sceptyczny, ale działało to jak urok.
James Hirschorn

2
To działa i powinno być przyjętym rozwiązaniem
Rmano

Dzięki dla mnie działa i zapisz odpowiedź
Jonathan Rodriguez

2

To, o co prosisz, to prawie normalna konfiguracja. Podczas instalacji zostaniesz poproszony o wpisanie hasła i możesz zdecydować, czy ten użytkownik zaloguje się automatycznie. Ten obraz pokazuje pole wyboru jako off(Nie można użyć automatycznego logowania w zaszyfrowanym domu).

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Po instalacji nadal możesz ustawić to w ustawieniach kont:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Blokada ekranu jest domyślnie ustawiona na żądanie hasła. Więcej informacji na ten temat: Jak wyłączyć wygaszacz ekranu / blokadę? gdzie go znaleźć. Ustawienie, w którym możesz to zrobić, wygląda następująco:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Chodzi o to, aby nie ustawić blokady, ale musisz ją ustawić w drugą stronę.


1
Dzięki tej konfiguracji użytkownik zostanie automatycznie zalogowany, a jego komputer odblokowany będzie podatny na ataki. O co prosi OP, jak automatycznie się zalogować i zablokować ekran w tym samym czasie po uruchomieniu.
denysonique

@denysonique powiedział „opcjonalnie zablokuj ekran”, więc jest to dyskusja użytkownika, której nie można zautomatyzować;)
Rinzwind
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.