Jak utworzyć dysk flash USB rozruchu DOS za pomocą (X) Ubuntu


8

Próbuję uruchomić Xubuntu z dysku flash USB na starym laptopie Fujitsu-Siemens, ale wyświetla się komunikat „Brak systemu operacyjnego. Nie znaleziono systemu operacyjnego”. Chociaż Flash Drive działa na moim obecnym laptopie. Czy mogę zrobić dysk flash USB DOS z (x) Ubuntu Live CD na nim? Próbowałem różnych programów systemu Windows, aby utworzyć rozruchowy dysk USB i dysk startowy Xubuntu bez powodzenia.


1
Nie wiem o Windowsie, ale zawsze robię to w Ubuntu przy użyciu Startup Disk Creator i zawsze jest w formacie DOS.
Dan

Próbowałem, ale ten laptop nie uruchamia się z dysku flash USB
Tosho

Jak stworzyłeś USB?
Mitch

UNetbootin, uniwersalny instalator USB, YUMI, z Xubuntu 12.04 StartUp Disk Creator na FAT16 / 32
Tosho

1
Czy jesteś pewien, że twój stary laptop obsługuje uruchamianie z USB? Wielu nie. Przydałoby się bardziej szczegółowe określenie modelu laptopa.
dobey,

Odpowiedzi:


11

Zainstaluj UNetbootin na Live CD i wybierz FreeDOS jako dystrybucję, która pobierze obraz rozruchowy 1,44 MB i utworzy dla ciebie dysk rozruchowy DOS. UNetbootin jest również dostępny dla systemu Windows

Unetbootin pokazuje FreeDOS jako wybraną opcję

Jeśli jesteś ciekawy, obraz jest nazwany ubniniti można go zamontować w systemie Linux:

livewire@ZS00:/media/VOYAGER$ mkdir test
livewire@ZS00:/media/VOYAGER$ sudo mount -o loop ubninit test
[sudo] password for livewire: 
livewire@ZS00:/media/VOYAGER$ ll test/
insgesamt 125
drwxr-xr-x 4 root   root   7168 Jan 1 1970 ./
drwx------ 17 livewire livewire 4096 Aug 26 15:19 ../
-rwxr-xr-x 1 root   root   66945 Sep 3 2006 command.com*
drwxr-xr-x 2 root   root   1024 Sep 3 2006 driver/
-rwxr-xr-x 1 root   root   1768 Sep 3 2006 fdconfig.sys*
drwxr-xr-x 2 root   root   1024 Sep 3 2006 freedos/
-rwxr-xr-x 1 root   root   45341 Sep 3 2006 kernel.sys*
livewire@ZS00:/media/VOYAGER$ file ubninit 
ubninit: DOS floppy 1440k, x86 hard disk boot sector

2

Wydaje się, że jest to problem w systemie, a nie problem z tworzeniem Live Ubuntu.

Dla nowszych systemów

Ręczne uruchomienie z USB

Jeśli Twój system jest nowy, producenci zazwyczaj pozwalają ręcznie wybrać urządzenie rozruchowe, klikając określony klucz podczas rozruchu (głównie F8lub F12). Po kliknięciu powinno być możliwe wybranie napędu USB Pendrive jako urządzenia rozruchowego.

Jeśli urządzenie USB, które nie działa, wejdź do konfiguracji systemu BIOS (można to również uzyskać, klikając określony klucz, zwykle Dellub F2), wyszukaj ustawienie podobne Enable boot from USBi upewnij się, że jest włączone.

Automatyczne uruchamianie z USB

(Nie jest to zalecane, jeśli poprzedni krok działa, wyjaśnienie na końcu tego akapitu).
Najpierw Upewnij się, że włączyłeś rozruch z USB, jak wyjaśniono w poprzednim akapicie.
W konfiguracji systemu BIOS wyszukaj ustawienie o nazwie Boot Order, zwykle znajduje się ono pod zakładką o nazwie Boot, zmień te ustawienia i zmień układ urządzeń rozruchowych, tak aby urządzenia USB były na górze.

Teraz, jeśli wykonałeś ten krok, pamiętaj, aby po zakończeniu zmienić kolejność rozruchu, aby mieć USB za dyskami twardymi. Ponieważ niektóre systemy nie uruchomią się, jeśli podłączone jest urządzenie USB, które nie nadaje się do rozruchu (np. Mysz USB, pusty dysk flash USB itp.) I wyświetli czarny ekran. Nie jest to niebezpieczne ani nic, ale może sprawić, że będziesz zdezorientowany godzinami martwiąc się, że twój system jest zepsuty i zapominając o tym problemie z USB.


Dla starszych systemów

Ładowanie z USB

W starych systemach nie było opcji uruchamiania z urządzeń USB i żadna z powyższych opcji nie jest dostępna. Jeśli tak było w Twoim przypadku, rozważ to pytanie:

Jak mogę uruchomić z pendrive'a 16 Gb ze starym BIOSem?

Ładowanie z płyty CD

Uruchamianie z dysku CD może być prawdopodobnie łatwiejsze niż uruchamianie z USB w starszych systemach. Musisz tylko wykonać te same kroki, które opisano na górze, ale zamiast robić to dla USB, musisz to zrobić dla napędu CD-ROM.


Wiem, jak uruchomić dysk flash USB. W BIOSie nie ma takiej opcji. Szukam rozwiązania, w jaki sposób utworzyć rozruchowy dysk flash USB MS-DOS z (X) Ubuntu LiveCD.
Tosho,

1

Zainstaluj Plop Boot Manager http://www.plop.at/en/bootmanager/download.html na pendrive usb1 i wykonaj bootowalną pendrive usb2. Rozruch z usb1 (z plopem) dodaj drugi pendrive usb2, odczekaj 10 sekund i z menu PLOP wybierz USB. Następnie bez problemu uruchomisz system z drugiej pamięci flash USB.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.