Czy istnieje program, który edytuje pliki audio, aby mieć ten sam poziom głośności?


16

Podczas słuchania muzyki w Banshee lub innym odtwarzaczu zawsze muszę zwiększyć głośność niektórych utworów i ściszyć je dla innych, ponieważ nie mają one takiego samego wzmocnienia powtórki.

  • Czy istnieje dodatek, który może znormalizować moje utwory w Banshee?
  • Czy jest program, który mógłby to zrobić w całej mojej bibliotece muzycznej?

Obecnie używam Ubuntu 12.04 na wypadek, gdyby miało to jakikolwiek wpływ na odpowiedzi.

Z góry dziękuję.


W Edit > PreferencesBanshee ma opcję włączenia korekcji ReplayGain. Myślę, że jest to nawet domyślnie włączone. Czy to nie działa dla ciebie?
Michael Martin-Smucker

Działa względnie dobrze, ale w przypadku utworów, które mają zbyt dużą różnicę, nie spełnia moich oczekiwań.
Oyibo

1
Zamiast korzystać z wielu różnych narzędzi dla różnych formatów, możesz po prostu użyć sox. Myślę, że na stronie
podręcznika

Odpowiedzi:


17

Korzystam z narzędzia wiersza polecenia o nazwie mp3gain , które jest dostępne w repozytoriach.

Aby z niego skorzystać, przejdź do katalogu, w którym przechowujesz pliki muzyczne, a następnie uruchom następujące polecenie:

find -name '*mp3' -exec mp3gain -r -k {} \;

Przejdzie przez wszystkie podkatalogi, znajdzie dowolny plik z rozszerzeniem .mp3i znormalizuje wzmocnienie, aby odtwarzały się również na stałym poziomie głośności.

Pamiętaj też, że mp3gainnie będzie działać na pliki, które są już w żądanym zakresie, więc przy drugim uruchomieniu i później nie potrwa to tak długo, jak za pierwszym razem. Możesz więc po prostu uruchomić to polecenie, tak jak za każdym razem, gdy dodajesz nowe pliki, czy to tylko jeden nowy plik, czy cały zestaw.

Jeśli zdarzy ci się mieć .oggpliki, istnieje podobny program o nazwie vorbisgain :

find -name '*ogg' -exec vorbisgain -r {} \;

Istnieją opcje, w jaki sposób znormalizować zysk dla jednego utworu w porównaniu do reszty muzyki, którą masz, ale minęło tak dużo czasu, odkąd na nie spojrzałem, tak naprawdę nie mogę o tym wiele powiedzieć. Wiem tylko, że gram całą moją bibliotekę jako jedną wielką losową kolekcję, a powyższe polecenie i jego ustawienia działały dla mnie od lat.

Jeśli akurat masz .flacpliki, możesz użyć metaflac :

find -name '*flac' -exec metaflac --add-replay-gain {} \;

Mam nadzieję, że to pomaga.


Pamiętaj, że w porównaniu do replaygain, który po prostu dodaje metatag, mp3gain na stałe zmieni dane w plikach MP3, aby je znormalizować; efektu tego nie można usunąć ani odwrócić bez technicznego wpływu na jakość MP3, chociaż każda różnica może być niezauważalna dla większości ludzkich uszu.
ish

5
@izx To źle. mp3gain jest „bezstratny”, ponieważ wykorzystuje atrybut wzmocnienia w każdej ramce danych mp3. Od mp3gain(1): Also, the changes mp3gain makes are completely lossless. There is no quality lost in the change because the program adjusts the mp3 file directly, without decoding and reencoding.. Tak więc chociaż może być trudno ustalić początkowe wartości, są one po prostu modyfikowane przez stałe przesunięcie, które jest całkowicie odwracalne.
Jonas Schäfer

2
@Oyibo Złożyłem prośbę o edycję odpowiedzi, która zawiera informacje o tym, co musisz zrobić w przypadku plików flac. Wymień *oggsię *flaci vorbisgain -rz metaflac --add-replay-gain. mp3gain obliczy przesunięcie w sposób podobny do tego, co vorbisgain & co. Zrób to, więc nie powinno być konieczne robienie tego ręcznie.
Jonas Schäfer

1
@Oyibo Opcja w Banshee afaik aktywuje tylko obsługę odczytu tagów RG z plików, nie dokonuje korekty w locie. Dlatego nie będzie działać w przypadku plików nie posiadających żadnych znaczników RG (może to być przyczyną, dla której nie działa w przypadku niektórych plików).
Jonas Schäfer

1
@Oyibo Nie chciałbyś tego, ponieważ przesunięcie jest skalowane, dzięki czemu może być odtwarzane wraz z innymi plikami do odtwarzania. Używałbyś do tego swojej regulacji głośności.
Jonas Schäfer

3

Nie sądzę, że istnieje dodatek do samego Banshee, ale możesz znormalizować głośność w całej swojej kolekcji. W AVP znalazłem dwa sposoby, aby to zrobić:

  • sox: zainstaluj za pośrednictwem sudo apt-get install soxlub Centrum oprogramowania Ubuntu. W terminalu przejdź do katalogu, w którym znajdują się pliki muzyczne, za pomocą cdpolecenia, a następnie wpisz sox <input-file.mp3> <output-file.mp3> gain −n −3. To znormalizuje poziom pliku mp3 do -3 dB w stosunku do pełnego odchylenia skali.

  • normalize-mp3: ta aplikacja jest idealna do obsługi wielu plików. Zainstaluj za pośrednictwem sudo apt-get install normalize-audiolub Centrum oprogramowania Ubuntu. W terminalu przejdź do katalogu, w którym znajdują się pliki muzyczne, za pomocą cdpolecenia, a następnie wpisz normalize-audio -b *.mp3albumy artystów lub normalize-audio -m *.mp3albumy miksowane.


1

Możesz użyć audacity, aby znormalizować głośność całej biblioteki muzycznej.

Audacity to darmowy, łatwy w użyciu i wielojęzyczny edytor i rejestrator audio dla Windows, Mac OS X, GNU / Linux i innych systemów operacyjnych. Możesz użyć Audacity, aby:

  • Nagrywaj dźwięk na żywo.
  • Konwertuj taśmy i nagrania na nagrania cyfrowe lub płyty CD.
  • Edytuj pliki dźwiękowe Ogg Vorbis, MP3, WAV lub AIFF.
  • Wycinaj, kopiuj, łącz lub łącz dźwięki.
  • Zmień prędkość lub wysokość nagrania.
  • I więcej! Zobacz pełną listę funkcji .

Jedną z tych funkcji jest Regulacja głośności za pomocą efektów Kompresora, Wzmocnienie, Normalizacja i Zanikanie / Wyciszanie. 1

Uwaga : użycie zuchwałości wpłynie na jakość twojej muzyki. Ale jeśli twoja biblioteka muzyczna jest w całości wysokiej jakości mp3, to znaczy 256 i 320 kbit / s, a częstotliwość próbkowania wynosi 44,1 i 48 kHz, prawdopodobnie nie zauważysz utraty jakości (spadku). Teraz Audacity twierdzi, że znacznie poprawili Normalizuj, ale myślę, że należy o tym pamiętać, zanim spróbujesz normalizować dźwięk.

1 Źródło: Audacity


2
Problem z Audacity jest to, że spowoduje to utratę jakości (i dokonać nieodwracalnych zmian objętości), ponieważ ma do dekodowania i ponownego kodowania pliku MP3, aby móc edytować go ...
owski

Wiem, że użyłem go na moich mediach, z prędkością 320 kbit / s, i prawie nie zauważasz spadku jakości. Ale masz rację, wpływa to na jakość.
Mitch

1
Zgoda. Czy możesz dodać małą notatkę na końcu w tym względzie? Dzięki.
ish
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.