Jak włączyć pisanie w językach indyjskich?


21

Szukam metody krok po kroku umożliwiającej pisanie w językach indyjskich (hindi i gujarati) w aplikacjach Ubuntu (przeglądarka, LibreOffice, Pidgin itp.).

Czy ktoś mógłby podać mi metodę dla początkującego lub po prostu skierować mnie do tej, jeśli wiesz?


Odpowiedzi:


23

Dla Ubuntu 18.04 i nowszych

Menu i ustawienia zmieniły się znacząco, odkąd Ubuntu 17.10 i nowsze wersje używają Gnome Shell zamiast Unity. Te instrukcje mogą również działać w systemie Ubuntu 17.10, ale przetestowałem je tylko w systemie Ubuntu 18.04 LTS.

Użyj klawiatury hindi:

 1. Przejdź do menu systemowego w prawym górnym rogu panelu pulpitu i wybierz Ustawienia, ikonę śrubokręta i klucza.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

 1. Wybierz region i języki
 2. Kliknij + ikonę pod Źródłami wejściowymi, aby otworzyć okno Dodaj źródło wejściowe . wprowadź opis zdjęcia tutaj

 3. Kliknij trzy kropki u dołu okna, aby wyświetlić pasek wyszukiwania.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

 1. Wpisz hindi lub inny język, który chcesz zainstalować. Słowo Inne pojawi się w górnej części okna.
 2. Kliknij Inne układy klawiatury w języku hindi (lub w języku, który wpisałeś) pokaże się pod nim.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

 1. Wybierz układ klawiatury i naciśnij przycisk Dodaj u góry.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Teraz nowy układ klawiatury zostanie wymieniony w tabeli Źródła wejściowe .

wprowadź opis zdjęcia tutaj

To jest to!

Dla gudżarati i innych języków indyjskich

Powtórz powyższe kroki.

W gudżarati jest domyślnie dostępny tylko jeden układ klawiatury.

Sprawdź wybrane układy klawiatury, najpierw wybierz język z listy źródeł wejściowych. Następnie kliknij ikonę klawiatury w prawym dolnym rogu.

Możesz także zobaczyć układ klawiatury dowolnego zainstalowanego języka z menu rozwijanego ikony języka w prawym górnym rogu pulpitu.

Użyj ibus-m17npreferowanej metody

Jeśli nie widzisz odpowiedniego układu klawiatury lub otrzymujesz nieoczekiwane wyniki po wpisaniu wybranego języka, postępuj zgodnie z instrukcjami poniżej ibus-m17n. Daje to większy wybór układów klawiatury w języku indyjskim.

 1. Otwórz terminal, naciskając Ctrl+ Alt+ Ti wprowadź:

  sudo apt install ibus-m17n

 2. Po wyświetleniu monitu wprowadź hasło.

 3. Zamknij wszystkie aplikacje i uruchom ponownie komputer, aby ibus-m17nukłady klawiatury oparte na nich pojawiły się na liście. Wykonaj te same kroki, aby wybrać inny układ klawiatury.

Przełączanie układów klawiatury

Po wybraniu nowego układu klawiatury na górnym panelu pojawi się nowa ikona języka. Kliknięcie tego przycisku daje wszystkie zainstalowane opcje układu klawiatury. Możesz także przełączać się między różnymi zainstalowanymi układami klawiatury, klikając Super+ Spacelub Shift+ Super+ Space.

Instrukcje dla starszych wersji Ubuntu

Dla Ubuntu 16.04

Zainstaluj obsługę języka

Przejdź do Ustawienia systemu ...> Obsługa języków> Zainstaluj języki i zainstaluj hindi (lub dowolny inny język indyjski).

Użyj klawiatury hindi:

 1. Przejdź do aplikacji Klawiatura. Jeśli masz Unity lub coś, co pozwala ci wyszukiwać aplikacje, przejdź do tego w ten sposób. W przeciwnym razie jest to prawdopodobnie w Systemie »Preferencje» Klawiatura.
 2. Przejdź do wpisu tekstu u dołu karty Pisanie. Kliknij dodaj i znajdź hindi (łatwiej według języka niż kraju).
 3. Wybierz układ klawiatury, który Ci odpowiada. Program wyświetli układ, dzięki czemu możesz potwierdzić ten, który najbardziej Ci odpowiada. Przykłady układów klawiatury są Bolnagiri, KaGaPa, Phonetic, i Wx. różne układy przypisują różne keysdo różnych liter. Wybierz układ klawiatury, do którego jesteś przyzwyczajony, lub wypróbuj kilka i zobacz, który najbardziej Ci się podoba. Oto kilka przykładów układów klawiatury w języku hindi .
 4. Mała ikona na górnym panelu wyświetla małą ikonę klawiatury i bieżący układ klawiatury. Prawdopodobnie jest to nadal język angielski, ponieważ nie wybrałeś jeszcze pisania w języku hindi. Aby rozpocząć pisanie w języku hindi, kliknij tę ikonę i wybierz układ hindi. Możesz teraz zacząć pisać po hindi.

Powtórz dla gudżarati. Gdy zrobisz to po raz pierwszy, poprosi o pozwolenie na zainstalowanie oprogramowania. Powiedz tak i w razie potrzeby wprowadź hasło.

Użyj ibus-m17npreferowanej metody

 1. Za pomocą Centrum oprogramowania Ubuntu zainstaluj ibus-m17n. To da ci więcej możliwości wyboru klawiatury w języku hindi. To może być już zainstalowane.
 2. Po zainstalowaniu iBusa otwórz Dash i poszukaj iBus. Po uruchomieniu iBus przejdź do drugiej karty o nazwie metoda wprowadzania.
 3. Upewnij się, że „Dostosuj metodę wyboru danych wejściowych” jest zaznaczone. Kliknij Wybierz i wprowadź metodę i wybierz Hindi> itrans. Następnie naciśnij przycisk Dodaj, aby dodać tę metodę wprowadzania. Jeśli hindi nie ma na górze, kliknij go i kliknij przycisk „W górę”, aby przenieść go na górę. Kliknij przycisk Zamknij. Na górnym panelu w Unity zauważysz ikonę klawiatury.

Kilka wskazówek na temat pisania w języku hindi (Itrans)

Teraz otwórz nowe okno LibreOffice lub Gedit lub tam, gdzie chcesz pisać w języku hindi i naciśnij Super+ Space Bar. Spowoduje to zmianę metody wprowadzania na hindi dla tej aplikacji. Zauważysz, że ikona na tacy pokazuje teraz hindi क्. Jeśli nie widzisz क् i widzisz ikonę klawiatury lub ikonę innego języka na górnym panelu, kliknij na nią i wybierz Hindi-Itrans (m17n). Teraz wpisz „kaise ho”, powinno pojawić się w języku hindi.

Pamiętaj, że układ fonetyczny Itrans ma swoje własne reguły, więc może nie być dokładnie tym, do czego jesteś przyzwyczajony. Istnieje również wybór gudżarati-Itrans w metodzie wyboru wejścia ibus.

Bardziej szczegółowe instrukcje ze zdjęciami są tutaj .

Zobacz odpowiedź na temat Jak wpisać pół hindi w układzie hindi (Bolnagri)?

Mam nadzieję że to pomoże.


łał! to się udało!! तुम्हारा बहुत् धन्यवाद user68186! znalazłeś gdzie jest Anuswar? Mam na myśli, który klucz reprezentuje bindi jak w बदर् (małpa)? W każdym razie jestem szczęśliwy, że mogę znaleźć to, czego chciałem. Nie sądziłem, że to będzie takie proste! Wielkie dzięki.
kamyogi

3
... znalazłem to. jego kapitał m (M).
kamyogi

1
Dziękuję bardzo, użyj układu hindi (Wx), który jest lepszy niż hindi (Bolnagri)
Pankaj Khairnar

Dziękuję za odpowiedź, ale w 14.04 nie mogę znaleźć iBusa. Nie mogę wyszukać w desce rozdzielczej. Również jeśli potrafisz powiedzieć, która kombinacja klawiszy przynosi „Poorn Viraam”
GunJack

@GunJack Wygląda na to, że ibus nie pojawia się już w wyszukiwaniu Dash w 14.04. Powinieneś być jednak w stanie przełączać się między klawiaturami za pomocą ikony w prawym górnym rogu lub naciskając Super + spację. Naciśnięcie kropki (.) Powinno dać ci „poorn viram”.
user68186,

4

Aby wpisywać języki indyjskie lub inne języki w Linuksie 11.1 i nowszych, należy zainstalować czcionki tych języków i metodę wprowadzania z klawiatury i ibus m17n

W przypadku języków indyjskich otwórz terminal i uruchom następujące polecenia:

sudo apt-get install ttf-indic-fonts
sudo apt-get install ibuspressing both keys 
sudo apt-get install ibus-m17n

Zrestartuj komputer. Następnie z myślnika (naciśnij Super) wybierz Ustawienia systemu, a następnie Obsługa języka (zamknij inne okno, które się pojawi).

Przejdź do systemu wprowadzania danych z klawiatury i wybierz ibusz listy, aby włączyć ibus.

Następnie w desce rozdzielczej wyszukaj i wybierz Metody wprowadzania z klawiatury, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę, jeśli nie jest zainstalowana, wybierz zainstaluj.

Po tym wybierz Metody wprowadzania z klawiatury i wybierz Uruchom, pojawi się menu preferencji Ibus.

Na karcie „Ogólne” zaznacz ikonę pokazu na pasku zadań.

Teraz wybierz drugą kartę „Metoda wprowadzania”, zaznacz Dostosuj aktywne metody wprowadzania, a następnie wybierz metodę wprowadzania z listy (kliknij ikonę listy, aby wybrać z listy języków), np. Gudżarati (wybierz jeden z tych skryptów, itran lub fonetycznie) wybrany język pojawi się w obszarze Dostosuj aktywne metody wprowadzania.

Następnie kliknij opcję Dodaj po prawej stronie. W przypadku hindi wybierz hindi -> (wybierz jedną z 6 opcji, wybierz, phonetic m17naby pisać w trakcie mówienia; भारत = Shift + bart) i kliknij dodaj obok. Zamknij menu preferencji ibus.

W ten sposób można wybrać dowolny język z listy i dodać do panelu językowego.

W dowolnym edytorze, aby aktywować żądany język, kliknij panel języka (prawy górny róg ekranu) i wybierz język, w którym chcesz pisać. Po wybraniu języka ikona zmieni się na ten język. Aby wpisać w języku angielskim wybierz opcję - metoda wprowadzania wyłączona.

W starszej wersji systemu Linux Ctrl+ Spaceaktywuje i dezaktywuje żądany język.


1

Kod klawiatury w języku hindi jest, hia gudżarati jestgu

Aby dodać wsparcie

Wystarczy nacisnąć Ctrl+ Alt+ Tna klawiaturze, aby otworzyć Terminal. Po otwarciu uruchom poniższe polecenia.

setxkbmap -option grp:switch,grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll us,hi

Lub

setxkbmap -option grp:switch,grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll us,gu

Pamiętaj, że powyższe informacje znikną po ponownym uruchomieniu.

Korzystając z GUI otwórz Ustawienia systemowe, przejdź do układu klawiatury i dodaj odpowiedni układ.

wprowadź opis zdjęcia tutaj


@kamyogi: jeśli to działa, rozważ zaakceptowanie odpowiedzi (znacznik wyboru po lewej), aby zamknąć ją jako „odebrano”. Powodzenia i witamy w Ubuntu.
Mitch

Cóż, zadziałało (dzięki za miłe wytłumaczenie przez wszystkich), ale mi to nie pasuje, więc się poddałem. Układ klawiatury nie jest taki sam, jak w systemie Windows. Raczej szukam sposobu na pisanie, ponieważ brzmi to fonetycznie. Na przykład naciśnij klawisze „kaise ho”, aby pisać, jak brzmi. W każdym razie dzięki za próbę. @ user68186
kamyogi,

Czy wypróbowałeś układ hindi (Wx)? Jest fonetyczny.
user68186,

Nie znam hindi, ale spróbuję i dam ci znać na podstawie powyższego przykładu.
Mitch

1
kaise ho nie wyszło tak, jak powinno: कैसे हो. Być może brakuje nam kroku lub dwóch.
user68186

0

naciśnij

Ctrl+ Alt+T

Otwiera się okno terminala

Rodzaj

sudo synaptic

Otwiera się okno synaptyczne

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Przejdź do narzędzia wyszukiwania i wyszukaj pakiet iok

wprowadź opis zdjęcia tutaj

W wyświetlonym oknie zaznacz pole po lewej iok

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Kliknij znak instalacji

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Kliknij Zastosuj

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Ponownie kliknij Zastosuj

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Kliknij Zamknij

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Teraz wyszukaj ibus

wprowadź opis zdjęcia tutaj

W wyświetlonym oknie wyszukaj ibus i zaznacz pole po jego lewej stronie

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Kliknij znak instalacji

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Kliknij Zastosuj

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Ponownie kliknij przycisk Zastosuj

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Kliknij zamknij

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Zamknij Synaptic

Przejdź do ustawień

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Zostanie otwarte okno Ustawienia systemu, przejdź do ikony Obsługa języka i kliknij ją

wprowadź opis zdjęcia tutaj

W oknie Obsługiwane języki, które się pojawi, kliknij Zainstaluj / Usuń języki

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Wyszukaj hindi i zaznacz odpowiednie pole.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Kliknij Zastosuj

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Zamknij Obsługa języków i ustawienia systemu Windows

Idź do Dash

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Wpisz iok i kliknij ikonę iok, która się pojawi

wprowadź opis zdjęcia tutaj

iok - Otwiera się klawiatura ekranowa

wprowadź opis zdjęcia tutaj

W prawym dolnym rogu wybierz hindi-inscript

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Pojawi się nowy układ klawiatury

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Otwórz libreoffice lub gedit lub dowolną inną aplikację do edycji tekstu

Naciśnij kombinację klawiszy

super + space

zacznij pisać po hindi

नमस्ते, मेरा नाम रैन्चो है |

Ponownie, aby wrócić do pisania po angielsku, naciśnij kombinację klawiszy

super + space

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.