Różnica w wydajności gier między Windows a Ubuntu


42

Jakie są zalety / wady przejścia z systemu Windows 7/8 na Ubuntu?

Zajmuję się głównie tworzeniem oprogramowania i grami.

Oczywiście nie gram w gry na moim laptopie, dlatego wypróbowuję Ubuntu. Ale cały system wygląda świetnie i niedawno odkryłem PlayOnLinux.

Jak duża jest wydajność w grach Windows? Co się stanie, jeśli gra obsługuje DX11 i ma teselację, czy PlayOnLinux tłumaczy DX11 na OpenGL?


Odpowiem poniżej z doświadczenia, ale nie wiem, czy jest to właściwe pytanie dla Ubuntu. próbowałem wpisać tytuł, co chciałeś, ale pozostawiam moderatorom decyzję.
Luis Alvarado,

Możesz przeczytać Powiązane pytania ---->
Uri Herrera

Odpowiedzi:


75

Z doświadczenia trwającego ponad 7 lat mogę powiedzieć, co następuje:

Próbowałem Wine od około 2005-2006. Wypróbowałem też Cedega (Dead for me po wydaniu Wine 1.2) i PlayOnLinux (w skrócie PoL). Widziałem także, jak proces rozwoju w Wine pod Ubuntu szybko dogania najnowsze gry. Aby zainstalować i skonfigurować Wine, zobacz Jak zainstalować i skonfigurować Wine?

Jakieś 4 lata temu, gdyby ktoś przyszedł do mnie i chciał przejść na Ubuntu, zadałby jedno z pytań: Czy mogę grać w grę X na Ubuntu ?. Jeśli odpowiedź była pozytywna dla tej gry, następne pytanie brzmiałoby tak: Czy będzie miała taką samą wydajność?

4 lata temu w większości przypadków moja normalna odpowiedź brzmiała „nie”. Po wydaniu Wine 1.2 iw tym roku 1.4 zmieniłem swoją odpowiedź na kilka gier i po raz pierwszy byłem bardziej pozytywnie nastawiony do powiedzenia nowemu użytkownikowi, że mogą w niego zagrać.

Przypadki takie jak Deep Space 2, która jest / była jedną z najnowszych gier, w które mogłem grać. Alicja w Krainie Czarów (mam na myśli nową), The Sims 3, World of Warcraft, Amnesia i inne. Nawet Skyrim można grać. Są to gry, które wymagają wydajnej grafiki i można w nie grać bez dodatkowych ustawień oprócz normalnej instalacji i gry.

Szybki sposób na sprawdzenie, w jakie gry można grać w Wine (In Ubuntu), można znaleźć w bazie danych Wine App: http://appdb.winehq.org/, która zawiera ponad 11000 gier (Litte ponad 5000 około dwóch Lata temu). Obejmuje to również informacje o wydajności dla większości gier, które nie są takie same dla każdej gry, w którą można grać w systemie Linux. Pomaga to ustalić, czy dana gra jest grywalna i ma tę samą potwierdzoną wydajność w stosunku do tej samej gry w systemie Windows.

Wine oferuje również coś, co nazywa się Ranking, co pomaga w określeniu, w które gry można grać przy mniejszej konfiguracji i większej szansie na ich wyjęcie z pudełka. Jeśli zobaczysz grę z rankingiem Platinum, oznacza to, że masz 99% szansy, że zadziała od razu bez żadnych problemów, od początku do końca. Jeśli zobaczysz jednego ze złotym rankingiem, możesz trochę się konfigurować, ale na koniec wszystko się ułoży. W większości przypadków złoty status będzie działać od razu po wyjęciu z pudełka. Są wyświetlane jako Złote, ponieważ nie zostały zaktualizowane do najnowszej wersji Wine. Oczywiście, jeśli masz grę z rangą Śmieci, oznacza to, że nigdy nie zadziała lub zadziała tylko wtedy, gdy Superman zacznie rano jeść płatki kryptonowe.

Kilka lat temu liczba gier Platinum była mniejsza niż 50. W sierpniu 2012 r. (Po raz pierwszy napisałem tę odpowiedź) można było znaleźć ponad 1500 gier , z których prawie 200 było w najnowszych tytułach . Obecnie istnieje ponad 5800 gier, z których ponad 1800+ to platyna. I to tylko w fazie rozwoju wersji 1.5.x. Mogę sobie tylko wyobrazić kwotę, która osiągnie ocenę Platinum po wydaniu wersji 1.6. Jedyną potrzebą jest, aby więcej osób wzięło udział i testowało gry na Wine (jeśli dotyczy) lub Steam (która jest teraz nowa).

Mając to na uwadze, zawsze zalecam użycie PPA z Wine znalezionego tutaj . Wynika to z faktu, że oficjalne, takie jak seria 1.4.x, po kilku miesiącach są przestarzałe w porównaniu z serią rozwojową 1.5.x, która według mnie jest bardzo stabilna, ma wiele ulepszeń i rozwiązuje wiele problemów.

Po prostu uruchom następujące polecenie w terminalu: sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-wine/ppa

Potem biegnij sudo apt-get update. Następnie zainstaluj najnowszą wersję (w chwili pisania tego tekstu jest to wersja 1.5.23). Aby zweryfikować zainstalowaną wersję, wpisz wine --versionw terminalu.

JAK DUŻY JEST HIT WYDAJNOŚCI?

Widząc, jak rozwój Wine robi ogromne skoki (szczególnie w działach DX10 i DX11) i może powiedzieć z doświadczenia, co następuje:

 • Gry takie jak World of Warcraft działają znacznie płynniej na starszych komputerach. W jakiś sposób używają MNIEJ PAMIĘCI niż w scenariuszu z Windows i osiągają lepsze FPS na starszych komputerach. Przetestowałem to na 8 komputerach PC dla przyjaciół, którzy chcieli przetestować Ubuntu, ale także grali w WoW. Wszystkie przypadki wspominały ten sam pozytywny wynik. W konfiguracji DX11 gxApi mogłem grać w WoW z niesamowitą grafiką. Ale dla najlepszych rezultatów OpenGL jest lepszy. Nie jest tak samo w przypadku komputerów o wysokich parametrach, w których możesz cieszyć się lepszą grafiką z wysokiej klasy komputerów, dopóki Wine nie dogoni tych technologii graficznych.

 • Czy gry z DX10 lub DX11 będą działać od razu po wyjęciu z pudełka. W tej chwili odpowiedź brzmi NIE, nie będą. Czy będą działać w przyszłości, Tak. Sugeruje to szybkość, z jaką Wine rozwija się w gospodzie. Specjalnie dla najnowszych gier i obsługi DirectX 10/11.

 • Liczba gier, które działają od razu po wyjęciu z pudełka (w tym przypadku Świetne gry graficzne) wzrosła wykładniczo w ciągu ostatniego roku. To daje wyobrażenie o tym, jak wszystko będzie wyglądać pod koniec 2012 lub na początku 2013 roku dla Wine. Aby dać ci ogólny pomysł, grałem w Wine Deep Space 2, 3 dni po jego oficjalnym uruchomieniu. Nawet nie myślałem, że to zadziała i tutaj byłem zaskoczony, jak wszystko działa świetnie od pierwszego razu. Udało mi się także grać w Dishonored dzień po premierze bez żadnych problemów. Inne, takie jak Portal 2, Skyrim oraz Trine 1 i 2, można odtwarzać bez żadnych problemów.

 • Wine koncentruje się nie tylko na jednej aplikacji na raz, ale także na bibliotekach lub bibliotekach DLL. Oznacza to, że jeśli 100 gier korzysta z biblioteki typu X, wszystkie one skorzystają z wprowadzonego prostego ulepszenia. Właśnie dlatego, gdy pojawia się każda aktualizacja wina, może zmienić wiele rzeczy dotyczących jednej poprawki. Jako przykład wciąż pamiętamy słynną drobną poprawkę dotyczącą myszy i dźwięku, która ostatecznie naprawiła ponad 100 gier.

PLAYONLINUX - PoL w skrócie, współpracuje z Wine obok siebie. Próbują (w bardzo wydajny sposób) sprawić, aby po zainstalowaniu programu / gry działał on od razu po wyjęciu z pudełka. mogą użyć starej wersji wina, która działa idealnie dla konkretnej gry, lub dodać skrypty, dodatkowe pliki dll lub pliki, aby gra działała. PoL nie wymaga zainstalowanego Wine, ale rozsądnie byłoby mieć zainstalowaną tak samo. Możesz znaleźć najnowszą wersję tutaj .

Na przykład instalacja gry za pomocą Wine może wymagać wykonania kilku dodatkowych kroków, aby działała. Dzięki PoL jest tylko jedno kliknięcie, PoL zadba o to, aby gra instalowała się i działała tak, jak powinna, dodając warstwę, która odczytuje program lub grę, którą instalujesz i uruchamiając skrypt, aby upewnić się, że wszystkie biblioteki DLL i dodatkowe składniki potrzebne aplikacji są zainstalowane (na przykład DirectX lub .NET). Właśnie do tego dąży PoL, abyś „Play On Linux”. Pamiętaj, że jest on oparty na technologii oferowanej przez Wine. W rzeczywistości aktualizuje się dość szybko w porównaniu do dodawania nowych skryptów instalatora.

Wiele z tych aplikacji można znaleźć na długiej liście obsługiwanych aplikacji .

Powiedziawszy to, PoL nie robi nic z tego świata, czego nie ma Wine, na przykład tłumacząc DX11 na OpenGL. To byłoby bardziej w obszarze wina.

To, co normalnie zaleciłbym, to przetestowanie kilku gier i pomoc społeczności Wine w opiniach. W ten sposób przyspieszysz proces poprawnej pracy konkretnej gry.

CODEWEAVERS CROSSOVER

Jest to podobne do PoL, ale jest płatne. Dostajesz dużo wsparcia, a nawet zgrabna lista najczęściej głosowanych aplikacji

PAROWY

Posunięcie Valve, aby zaoferować steam na Linuksie (szczególnie w Ubuntu), po prostu pokazuje, że Linux może mieć problemy z grą. Powinienem również wspomnieć, że Valve nie jest jedyną osobą poszukującą gier dla Ubuntu. Wiele innych osób patrzy również w ten sposób na alternatywę dla systemu Windows (szczególnie Windows 8).

NVIDIA / INTEL / ATI

Nawet producenci kart graficznych coraz bardziej koncentrują się na zwiększaniu wydajności w systemie Linux. Dzięki ogromnym skokom, które dotychczas zdobywaliśmy po każdej aktualizacji, znaczny wzrost wydajności.

UBUNTU

Na dodatek. Wydajność, jaką Ubuntu uzyskało w każdej wersji od czasu wydania Unity, była dodatnia. W każdej nowej wersji Unity zużywał mniej zasobów, miał mniej błędów i poprawiał wydajność do tego stopnia, że ​​staje się doskonały do ​​grania w dowolne gry oparte na Wine lub natywnych, takich jak Steam.

Wydajność, którą wielu użytkowników zauważyło w 12.04, a następnie ponownie w 12.10, a nawet więcej w 13.04, jest tylko małym przykładem tego, dokąd zmierza Unity i jakich ulepszeń możemy się spodziewać, nie tylko w zakresie wydajności grafiki, ale bardziej ogólnej . Z jednej strony przeprowadziłem wiele ocen wykorzystania zasobów i wydajności wideo od 11.10, a dla każdej nowej wersji, szczególnie od 12.04, zużycie zasobów zaczęło znacznie spadać, a liczba klatek na sekundę wzrosła.

Testowano kilka dni temu Dead Space 3 i Dishonored z zawartością obu DLC. Byłem zdumiony faktem, że oba działały bezbłędnie i poprawnie wykryły moją kartę graficzną, procesor i pamięć. Mogłem wybrać najwyższe możliwe konfiguracje wideo i grać idealnie.

WYDAJNOŚĆ UBUNTU

Muszę powiedzieć, że kiedy wyszło, Unity było prawdopodobnie najgorszym DE do gier. Był nadęty, ciężki i bardzo się rozbijał. Ale miał wyznaczony cel i sposób pracy, który był świetny dla wielu produktywnych zadań. Ulepszenia w stosunku do każdej nowej wersji przyniosły wiele zmian w Unity DE do tego stopnia, że ​​dla każdej nowej wersji użytkownik końcowy mógł faktycznie zobaczyć wiele ulepszeń i poprawek wydajności.

12.04 oznaczało tak ulepszony punkt, w którym wielu użytkowników końcowych krytykujących Unity było przytłoczonych funkcjonalnością i szybkością Unity. To z tej wersji pokażę kilka punktów odniesienia, które moim zdaniem powinny zostać wskazane, aby dać wyobrażenie o tym, jak Unity radzi sobie w grach. Oto kilka linków (uporządkowanych chronologicznie) na temat wydajności Unity:

Dodałem 2 łącza wydajności systemu Windows, aby udowodnić swoją rację. Jeśli spojrzysz na testy porównawcze, zobaczysz, że pomiędzy wynikami w 12.10 i 13.04 występują skoki. Wiele poprawek i ulepszeń wprowadzonych w Unity / Compiz dało Unity przewagę, jeśli chodzi o 3D.

I zauważ, że wszystkie te testy porównawcze używają Unity z serii 6.x. Ten w 13.04 w tej chwili to seria 7.x. Istnieje również kilka niesamowitych łatek, które pojawią się w najbliższych tygodniach do 13.04, co jeszcze bardziej obniży wykorzystanie pamięci, użycie procesora i zwiększy wydajność grafiki. Dodatkowo, oto kilka odpowiedzi, które pomogą ci, gdy problem dotyczy wydajności lub kompatybilności:

STATYSTYKI UBUNTU

Ale dlaczego tyle uwagi od Steam i innych firm. Cóż, przeprowadzono wiele ankiet i większość (jeśli nie wszyscy) wykazała, że ​​większość użytkowników Linuksa używa Ubuntu lub pochodnej z niego. Jak pokazuje najnowsza ankieta G + , z dotychczasową liczbą ponad 14000 głosów, większość użytkowników korzysta z Ubuntu (ponad 50%), a większość korzysta z pulpitu Unity (ponad 50%). To daje pomysł firmom z branży gier, gdzie się skupić, na czym DE pracować i jak dostosować swoją grę do nowej platformy gier.

WSKAZÓWKI - Istnieje kilka wskazówek, które mogę zostawić każdemu, kto czyta to związane z Wine, użyciem wina, konfiguracją i ogólnie wskazówkami dla każdego nowego lub starego, są to:

Jak zainstalować Half-Life 1 i 2? - Obejmuje Winetricks

Dostosowywanie rozdzielczości dla poszczególnych programów Wine - Obsługa kilku aplikacji (różne systemy Windows / rozdzielczości).

W przypadku niektórych z nich mogę potwierdzić, że działają po przetestowaniu ich na co najmniej 3 komputerach z prawidłowymi wymaganiami sprzętowymi (w tym aktualizacjami i DLC):

 • Far Cry i Far Cry 2
 • Dead Island & Dead Island: Riptide
 • Dishonored
 • Hitman 1 ... 4 (Blood Money)
 • Trine & Trine 2
 • GTA3, VC i SA
 • Dead Space 1 ... 3
 • World of Warcraft
 • Elder Scrolls 3 ... 5
 • Kolekcja Penumbra
 • I wiele więcej...

Mam nadzieję, że to pomaga i daje wyobrażenie o tym, jak rzeczy się poruszają.


3
Cytując: „Superman rano zaczyna jeść kryptonowe płatki”. LOL!!
Akshit Baunthiyal

1
Ostatnim razem, gdy grałem w grę w Wine, dawno temu, ale działało dobrze, a fwiw zauważyłem również, że opóźnienie sieci jest konsekwentnie lepsze niż w systemie Windows (XP w tym czasie, nie wypróbowałem późniejszych wersji). ~ 90ms vs 150-300ms.
Kurtosis

3

Jestem opiekunem dwóch gier w Wine HQ. Mogę powiedzieć z doświadczenia.

Gra pod Wine nie jest taka ZŁA. Utrzymuję NFS Hot Pursuit i NFS Most Wanted na Wine HQ, a większość recenzji jest pozytywna na Wine.

Będąc opiekunem gry, rozumiem, co potrafi Wine, a czego nie mogę. Większość gier, które mają więcej niż 4-5 lat, ma duże szanse na dobre działanie pod winem


1

Mój starszy komputer:

Minecraft FPS na Windows 7 z najlepszą grafiką: 20-30

na Ubuntu: 80-120 fps!


Używasz WINE lub uruchamiasz go natywnie
Suici Doga

@SuiciDoga Minecraft to Java, więc nie wiem, dlaczego miałby uruchamiać Java Runtime dla Windows pod Wine, zamiast natywnie uruchamiać Java Runtime dla Linuxa.
Tooniis,

1

Pomimo niektórych komentarzy tutaj wino nie gra w nowoczesne gry. Sprawdź tę bazę danych: https://appdb.winehq.org/ pod kątem tytułów, w które chcesz zagrać. Polecam podwójny rozruch, nie bez braku przeciwności.


1
Nic więcej niż to, co zostało tu wielokrotnie powiedziane.
muru

-3

Możesz mieć szczęście, jeśli gry w ogóle działają, większość nie. Sprawdź AppDB, aby uzyskać szczegółowe informacje:

Ogólnie rzecz biorąc, chyba że używasz komputera tylko do przeglądania i wysyłania wiadomości e-mail, naprawdę nie chcesz przełączać się na Ubuntu, chcesz skonfigurować podwójny rozruch, aby mieć system Windows, gdy Ubuntu po prostu nie może zrobić tego, co Ty chcę zrobić.


5
Całkowicie się nie zgadzam, większość gier z ponad 5000 gier, które Winehq zarejestrowało na appdb, ponad połowa to złoto lub więcej. I to nie liczy 2 problemów z listą, po pierwsze gry, które działają od razu po wyjęciu z pudełka i nie znajdują się na liście aplikacji, a po drugie, gry, które działają po wyjęciu z pudełka, ale nikt jeszcze nie zaktualizował oceny do pokaż, że teraz działają. Kilka aktualizacji lub poprawek wina robi dla konkretnej gry, w rzeczywistości naprawia inne gry z podobnym problemem. Pamiętam słynny problem z dźwiękiem i kursorem myszy, który pokazywał naprawiony tylko dla jednej gry, ale naprawiony ponad 100.
Luis Alvarado

Poważnie, od roku faktycznie używam Ubuntu do gier, wszystkie moje gry na Windows działają dobrze.
w4etwetewtwet

Niemniej zgadzam się z tą odpowiedzią. Poważne wyniki gier nie powinny być porównywane z „testowaniem gier”. Pozytywne. Ale zgadzam się tylko w temacie dotyczącym gier.
Geppettvs D'Constanzo

Przeglądanie i poczta e-mail? Naprawdę? Nie uruchomiłem komputera z systemem Windows od pięciu lat. Wszystko, co kiedykolwiek musiałem zrobić, od edycji wideo i zdjęć po projektowanie stron internetowych, jest dostępne w Ubuntu. Nie jestem wielkim graczem, ale nawet tam to, co próbowałem, zadziałało.
Marc

1
Zgadzam się ... to wszystko zależy w dużym stopniu od tego, w jakie gry grasz, i od konfiguracji sprzętu. Gram w TF2, WoW i Borderlands 2. TF2 działa gorzej w Ubuntu. Używam WoW z WINE i jest znacznie wolniejszy - ale można grać. Borderlands 2 ulega awarii pomimo kilku instrukcji, nie udało się uruchomić. Wielu twierdzi, że jest to poziom „złoty” - ale potem wspominają, że rozbił się RAZ LUB DWUKROTNIE podczas dwóch godzin testów.
Rob P.
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.