Jak mogę zmniejszyć zużycie procesora przez X / LightDM?


8

Uruchamiając Xubuntu 12.04 na netbooku (Lenovo S10), lightdmproces działający w tle zajmuje stale cenne 12% procesora. Poza tym zużywa to znaczną ilość energii, a żywotność baterii już nie jest tak dobra.

Proces, o którym mowa, jest pokazany htopjako następujące polecenie:

  /usr/bin/X :0 -auth /var/run/lightdm/root/:0 -nolisten tcp vt7 -novtswitch -background none

Dlaczego ten proces jest konieczny? Czy istnieje sposób na zmniejszenie zużycia procesora?

Odpowiedzi:


5

/usr/bin/X :0 -auth /var/run/lightdm/root/:0...

To nie jest lightdm, ale serwer X, który jest niezbędny do posiadania GUI na dowolnym Linuksie.

Nie powinno stale zużywać 12% procesora, ale użycie procesora powinno rosnąć i spadać w zależności od ilości „aktywności” wykonywanej na pulpicie.

Aby wypróbować opcje sugerowane przez eHow Link @ drake01 , musisz utworzyć nowy plik w /usr/share/X11/xorg.conf.d. Na przykład:

 1. sudo nano /usr/share/X11/xorg.conf.d/99-mycputweaks.conf
 2. Wstawić:

  Sekcja „Ekran”
  Opcja „RenderAccel” „True”
  Opcja „DisableGLXRootClipping” „True”
  Opcja „DamageEvents” „True”
  Opcja „UseEvents” „True”
  EndSection
  
 3. Zapisz, wyjdź i uruchom ponownie (lub uruchom ponownie X z wirtualnego terminala).

Możesz także wypróbować Jupiter , aplet zarządzania energią zaprojektowany specjalnie dla netbooków, aby poprawić żywotność baterii. (dostępny w PPA).


1
Uwaga: te opcje, aby zatrzymać ładowanie X (w każdym razie na moim pudełku) - co ma zrobić każda opcja?
Wilf

1
to zepsuło mój X nie mógł się już uruchomić. Linux Mint 18.3.
Munchies,

4

Stary wątek, wiem, ale mam poważny problem z wysokim zużyciem procesora, który z /usr/bin/X :0 -auth /var/run/lightdm/root/:0 -nolisten tcp vt7 -novtswitch -background nonetego powodu doprowadził do nieznośnej wydajności pulpitu (na komputerze stacjonarnym). Żadna próba rozwiązania tego nie powiodła się (nowy sterownik wideo, nowe jądro, edycja xorg.conf, ... nawet nowa instalacja)!

ALE : Powodem wysokiego użycia procesora było to, że karta sieciowa PCI i karta wideo używały tego samego przerwania. W wierszu było /var/log/syslognapisane „Wyłączanie IRQ # 16”. Po sprawdzeniu /proc/interruptszauważyłem, że zarówno nvidia(karta graficzna), jak i eth0(NIC) były w tej samej przerwie (w moim przypadku IRQ # 16).

Więc po prostu włożyłem kartę sieciową do innego gniazda PCI. Gotowy.

Ten wątek http://www.linuxquestions.org/questions/slackware-14/disabling-irq-16-a-879964/page3.html przyniósł rozwiązanie.

Mam nadzieję, że to komuś pomoże!


Dzięki za radę, Władca Czasu. Mam nadzieję, że teraz jest lepiej.
thw24

3

Serwer X musi działać na jądrze Linuksa, aby zapewnić obsługę GUI, tj. XFCE w Xubuntu, GNOME w Ubuntu, KDE w Kubuntu itp. Więc musi działać przez cały czas, gdy masz GUI. Osobiście nigdy nie spotkałem się z wysokim obciążeniem procesora X-server na działających komputerach, ale wyszukiwanie w sieci zwraca link: http://www.ehow.com/how_7609862_reduce-cpu-usage-xorg.html Sprawdź, czy to pomoże.


Dzięki za usunięcie zamieszania; więc nie jest to proces lightdm, ale sam serwer X. Połączyłem się z powyższym linkiem, ale nie ma pliku, /etc/X11/xorg.confw którym można by zastosować zmiany. Czy w Xubuntu istnieje odpowiednik tego pliku?
Sir Whiteout,

3
xubuntu i ubuntu domyślnie nie wysyłają już pliku xorg.conf - wszystko jest konfigurowane automatycznie. Jeśli go utworzysz, zostanie on użyty i zastąpi (zastąpi?) Wartości domyślne.
ImaginaryRobots
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.