Błąd podczas instalacji: „nie można znaleźć nośnika zawierającego aktywny system plików”


67

Komunikat o błędzie:

(initramfs) unable to find a live medium containing a live file system

Wystąpił ten błąd podczas próby zainstalowania Ubuntu 10.10 z rozruchowej pamięci USB na laptopie z serii Asus X64J. Po otrzymaniu tego błędu instalacja nie rozpoczyna się.

Użyłem tej samej pamięci USB na niektórych innych laptopach i instalacja rozpoczęła się jak zwykle. Każda pomoc będzie mile widziana.


1
Ten sam problem, ale zmiana gniazda USB nie pomogła. To, co zadziałało, to odłączenie / ponowne podłączenie napędu kciuka podczas cyklu „UBUNTU ....” (zakładam, że system szuka systemu plików). System znalazł napęd pendrive i instalacja kontynuowała normalnie.
Steven Smith

zmiana gniazda USB, gdy logo ubuntu było uruchomione, działało dla mnie!
Johan Herstad,

Odpowiedzi:


46

Spróbuj zmienić następujące elementy:

  • Przełącz z gniazda USB 3.0 na 2.0
  • Spróbuj użyć koncentratora USB
  • (W przypadku uruchamiania z pamięci USB) spróbuj użyć innej pamięci USB

Używam Ubuntu 10.04 na Asus 1015PEM, ale wciąż pojawiają się doniesienia o tym dotyczące 18.04 i nowszych wersji Ubuntu.


4
Nie mając portów USB 2.0, wyłączenie USB 3 w BIOSie działało dla mnie.
Alex

2
@Alex Ale nie mam tej opcji w moim systemie BIOS! Co powinienem zrobić?
Mygod

@Mygod, naprawdę nie bardzo przepraszam. Jesteś pewien, że gdzieś tam nie ma?
Alex

2
to pomogło. Dla mnie jest odwrotnie, mój dysk USB był 3.0 i musiałem podłączyć go do gniazda 3.0, aby działał.
fchen

1
mam taichi x399 i nie ma portów USB 2.0. co ja robię?
Patoshi パ ト シ

15

Oto, co znalazłem, szukając tego komunikatu o błędzie:

Integralność danych

Sprawdź, czy skrót pobranego ISO jest zgodny z oficjalnym. Wypróbuj także różne nośniki USB lub nagrywarki DVD, może to spowodować uszkodzenie danych na pendrivie lub zużycie mechaniki napędu, którą chcesz wykluczyć.

Związane z:

Problemy ze sprzętem

Aby wykluczyć problemy ze sprzętem, możesz wypróbować inny komputer, jeśli jest dostępny. Pamiętaj, że zwykle możesz zainstalować Ubuntu, instalując docelowy dysk twardy na innym komputerze i dokończyć instalację, co może być najszybszym obejściem w takiej sytuacji.

Analiza przyczyn i ogólne porady

Przyczyną tego problemu jest to, że urządzenie USB lub SATA jest niedostępne lub wykrywanie jest zbyt wolne w momencie, gdy jądro przejmuje kontrolę podczas procesu rozruchu, więc nie można znaleźć obrazu systemu operacyjnego na żywo do załadowania . Podobnie jak w zaleceniu w powyższej sekcji dotyczącej integralności danych , spróbuj wypalić optyczny nośnik instalacyjny, gdy nie możesz uruchomić systemu z USB i odwrotnie. Jeśli nie jest to możliwe, ponieważ komputer ma tylko porty USB 3.0 i nie ma wewnętrznego napędu optycznego, spróbuj uruchomić komputer ze zintegrowanego czytnika kart SD. Zwróć również uwagę na dostępne aktualizacje oprogramowania układowego komputera, które mogą rozwiązać problem. Jeśli próbujesz zainstalować z ISO starszej wersji, spróbuj najnowszej ISO.

W ostateczności możesz spróbować użyć minimalnego ISO , który nie wydaje się ładować innego systemu plików oprócz initrd, ale wymaga działającego połączenia internetowego do instalacji. Poleciłbym to w przypadku komputerów Mac z procesorami Intel firmy Apple, które mają ten problem.

Problemy ze sprzętem w laptopach i komputerach stacjonarnych

Wygląda na to, że na laptopach Dell, Lenovo, Toshiba, Sony występują problemy i mogą to być inni producenci. Może to również mieć wpływ na niestandardowe komputery stacjonarne i, o ile wiem, jest to specyficzne dla współczesnych procesorów AMD.

Spróbuj zmienić ustawienia oprogramowania układowego (BIOS / UEFI) dla SATA (ustawionego na tryb AHCI) podczas korzystania z nośników optycznych lub użyj innego portu USB (innego niż 3.0) podczas korzystania z USB, wydaje się, że działa to w większości przypadków.

Problemy sprzętowe na płytach głównych Gigabyte

Najwyraźniej był lub nadal jest problem na niektórych płytach głównych Gigabyte z IOMMU na platformach AMD (Intel nazywa to VT-d).

Znalazłem następujący post na forach ( 1 , 2 ):

Okazuje się, że IOMMU musi być włączony w BIOS-ie. Problemy te wydają się dotyczyć wyłącznie kart Gigabyte.

Oprócz tej odpowiedzi tutaj w AU:

Problemy z uruchamianiem Gigabyte UEFI - Rozmiar partycji utworzonego urządzenia Instalatora USB musi być mniejszy niż 4 GB. Inni stwierdzili, że aktualizacja UEFI / BIOS rozwiązała problem limitu 4 GB FAT.


Czy rzeczy z IOMMU były dla mnie !! Jesteś bogiem!
538ROMEO

7

Otrzymałem ten sam błąd: „nie można znaleźć nośnika zawierającego system plików na żywo” podczas instalacji z napędu DVD SATA. Jednak instalacja przy użyciu pamięci USB 2.0 działała.


1
Instaluję Ubuntu 18.04 z pamięci USB. Nadal pojawia się ten błąd ...
Salman Muhammad Ayub

1
Cześć Salman, ten błąd oznacza, że ​​albo komputer próbował uruchomić się z innego dysku niż żądana pamięć USB LUB, że dane odczytane z pamięci są w jakiś sposób uszkodzone. 1. To jest stare pytanie, spróbuj otworzyć własne. 2. Spróbuj użyć telefonu do zrobienia zdjęcia ekranu po wybraniu urządzenia rozruchowego i przesłaniu go do pytania. 3. Spróbuj zapisać bieżący ISO na innej pamięci USB LUB spróbuj zapisać inny ISO na bieżącej pamięci USB ;; LUB spróbuj uruchomić ten sam dysk w innym komputerze / innym porcie USB? 4. Spróbuj zweryfikować ISO zapisane na patyku (nie wiem jak)
BogdanBiv

Dzięki za szybką odpowiedź. Próbowałem innego pendrive'a i to działało dobrze, dziękuję :)
Salman Muhammad Ayub

2

Zawartość USB mogła być uszkodzona. Miałem to jakieś kilka miesięcy temu. Jeśli masz drugi komputer z Ubuntu, spróbuj utworzyć nowy rozruchowy Live USB z Systemu -> Administracja -> StartUp Disk Creator.


2

Musisz zmienić bios z IDE na ACHI.


To powinno być dla mnie rozwiązanie, ale system Acer Aspire All-in-One BIOS nie ma opcji konfiguracji. Rozwiązałem problem, ustawiając „Emulacja USB” na „HDD”.
Dmitrij Fedorkow

1

Tak, najpierw należy ustawić domyślne urządzenie rozruchowe na dysk USB. myślę, że wybrałeś unetbootin do spalania, co nie jest przydatne, sam napotkałem ten sam problem. użyj multi boot iso, co jest dobre ...


1
Nic nie palę, odkąd korzystam z pamięci USB
dds

1

Zakładając, że dane na patyku są prawidłowe (czy próbowałeś uruchomić ten patyk na innym komputerze?), Sprawdź, czy BIOS jest ustawiony na uruchamianie z „dysku twardego USB” lub czegoś podobnego jako pierwszego urządzenia rozruchowego.

Edycja: Widzę, że zostało to zrobione. Być może inne ustawienia BIOS-u dostępu USB lub HD wymagają korekty. Twój błąd wskazuje na problemy z montażem.

Stąd możemy tylko zgadywać. Spróbuj zmienić IDE na AHCI, dezaktywuj obsługę BIOS-u dla nieistniejących urządzeń, sprawdź, czy BIOS jest aktualny itp. Uważam, że mamy do czynienia z jakimś problemem z BIOS-em.


2
c'mooon ... powinno być już uruchomione, aby wyświetlać dowolny błąd live file system. w przeciwnym razie nadal uruchamiałby się z dysku twardego, a jeśli dysk twardy nie ma systemu operacyjnego, powiedziałby jakiś błąd inny niżlive file system
dds

1

Pozdrowienia. Właśnie to rozwiązałem. Packard Bell TK85. Moja sekwencja rozruchowa to USB, CD, HD. Zmieniłem to na USB, HD, CD i działało.


Instaluję z płyty DVD i ta rada również zadziałała dla mnie.
Mario S

0

Tym, co rozwiązało ten problem, było podłączenie napędu optycznego do odpowiedniego gniazda na płycie głównej.


0

Rozwiązałem to za pomocą koncentratora USB 2.0 jako pośrednika.


Pewne zamieszanie związane było ze standardami kompatybilności.
nobar

0

Spróbuj zmienić następujące elementy:

  • Przełącz z gniazda USB 3.0 na 2.0 lub odwrotnie
  • Użyj koncentratora USB (może to spowodować przejście z USB 3.0 na USB 2.0 lub odwrotnie)
  • W przypadku uruchamiania z pamięci USB użyj innej pamięci USB

Uderzyłem to w kilka różnych laptopów (Dell XPS 9350, Razer Blade Stealth 13 2019). Powyższe w końcu sprawiło, że pracowałem, ale to była próba i błąd.

Specyfika Dell XPS 9350: Musiałem przełączyć się do starszego trybu ROM w sekcji zaawansowanego rozruchu i przejść do starszego rozruchu zamiast UEFI w opcji zwykłego rozruchu.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.