Czy uszkadza lub zwiększa zużycie komputera, aby korzystać z trybu uśpienia (zamiast wyłączania) przez wiele dni?


8

Jeśli przez wiele dni nie wyłączę komputera i zamiast tego po prostu go uśpię, czy istnieje ryzyko uszkodzenia komputera? Czy nie jest to w żaden sposób zalecane lub złe dla komputera? Sen powoduje, że na moim komputerze świeci się mała ikona, czy to przedwcześnie wypali to światło, czy też przedwcześnie coś zużyje?


2
Nie, nic nie działa, ponieważ „śpi” to światło. Przypuszczam, że dioda LED wskazuje, że komputer faktycznie to robi.
Uri Herrera

Odpowiedzi:


10

Krótko mówiąc: nie martw się o to . Sen spowoduje bardzo minimalne zużycie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, czytaj dalej.

Lampką, którą widać, gdy komputer jest w trybie gotowości, jest dioda LED (dioda elektroluminescencyjna). Diody LED mogą trwać do setek tysięcy godzin (zgodnie z http://www.green-energy-efficient-homes.com/faq-led-lights-burn-out.html ), więc nie powinieneś się tym martwić wypalać.

Gdy komputer jest w trybie gotowości lub jest w trybie uśpienia, większość komputerów jest w 100% wyłączona. Obejmuje to procesor, dysk twardy, karty sieciowe (zwykle) i cokolwiek innego. Głównym wyjątkiem jest pamięć RAM (pamięć), która jest niezbędna do szybkiego wznowienia pracy komputera. To musi pozostać włączone, ponieważ komputer w zasadzie zapomina o wszystkim w pamięci RAM, gdy jest wyłączony. Nigdy nie słyszałem, aby komputer długo spał, niszcząc pamięć RAM, chociaż teoretycznie jest to możliwe.

Jeśli naprawdę się martwisz lub jesteś naprawdę świadomy energii, możesz użyć hibernacji. Spowoduje to zapisanie kopii pamięci RAM na dysku twardym. Jest to w zasadzie kompromis między pełnym wyłączeniem a snem. Pamięć RAM jest zapisana, więc komputer może zapamiętać to, co robiłeś, ale zapisany jest na dysku twardym, więc pamięć RAM nie musi być zasilana. Hibernacja i wznawianie hibernacji trwa nieco dłużej niż w przypadku snu i nie działa w 100% dobrze na wszystkich komputerach (to samo dotyczy snu), ale ogólnie jest całkiem niezła.

Inną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że jeśli komputer straci moc (tj. Komputer, który zostanie odłączony lub laptop, który wyczerpie się z baterii podczas snu - ponieważ komputer nadal zużywa niewielką ilość energii podczas snu), bądź w porządku, jeśli hibernuje lub jest wyłączony, ale jeśli komputer śpi, stracisz pracę, której nie zapisałeś. Nie uszkodzi twojego komputera, ale oznacza, że ​​nie możesz całkowicie liczyć na to, że komputer będzie w stanie „obudzić się” po zaśnięciu, jeśli stanie się z nim coś złego.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.