Co to jest burza ACPI GPE?


8

Właśnie wystąpiło zawieszenie systemu (brak touchpada, brak klawiatury, ekran wyglądał normalnie), Alt / SysRq / REISUB nie działał, musiał nacisnąć przycisk Start.

W /var/log/kern.logznajduję:

ACPI: EC: GPE storm detected, transactions will use polling mode

Mniej więcej w czasie zamrożenia. Następny wpis to pierwsza akcja następnego restartu.

Czy można to powiązać i co to może znaczyć?

Występują również częste awarie programów, zawsze awarie Segfault i / lub SIGSEV, o których mowa w raporcie o awarii, programy, które się to dzieje, również wydają się losowe (mplayer, clementine, napisy gnome, openshot, ...), ale nigdy nie uszkadzają systemu , Zawsze mogę kontynuować pracę. Wszystko to sprawia, że ​​trochę martwię się o stabilność mojego systemu.

Szczegóły systemu:

Ubuntu 12.04, 64-bit
3.2.0-25-generic Kernel
Intel® Core™ i5-2430M CPU @ 2.40GHz × 4 

Widzę to jako dobre pytanie kanoniczne.
nanofarad

Co dokładnie masz na myśli? (btw mam kontynuację tego pytania tutaj: askubuntu.com/questions/149028/... )
Tinellus

1
Jest to termin na StackExchange, który opisuje dobrze napisane pytanie, które może być wartościowe dla innych użytkowników. (Uzasadnienie: Dobrze napisane i Ubuntu nienawidzi części sprzętu z ACPI)
nanofarad

Odpowiedzi:


15

ACPI to zaawansowany interfejs konfiguracji i zasilania , który pozwala Ubuntu (lub dowolnemu systemowi operacyjnemu) komunikować się ze sprzętem w standardowy sposób. Jego główną funkcją jest zarządzanie energią wraz z konfiguracją urządzeń.

GPE w ACPI jest General Purpose zdarzenia . Potraktuj to jako przerwanie - sprzęt informuje system operacyjny (za pośrednictwem ACPI), że coś się wydarzyło. „Coś” zwykle obejmuje takie rzeczy, jak podłączanie / odłączanie zasilacza sieciowego, zamykanie / otwieranie pokrywy laptopa itp.

EC jest wbudowanym kontrolerem, który zapewnia funkcje ACPI na płycie głównej.

GPE burza występuje, gdy KE rozpoczyna wysyłanie setki lub tysiące „zdarzeń” na sekundę do systemu operacyjnego - są albo fałszywe (fałszywe) lub z powodu jakiejś usterki w warstwy sprzętowej. np. awaria kontrolera ładowania akumulatora powoduje, że ACPI EC myśli, że akumulator jest wyjmowany i wkładany setki razy na sekundę.

Transakcje będą korzystały z trybu odpytywania, co oznacza, że ​​aby poradzić sobie z burzą, system operacyjny przestanie używać GPE / przerwań w celu uzyskania informacji o zdarzeniach ACPI i zamiast tego - zgodnie z własnym harmonogramem - „sonduje” lub proaktywnie pyta ECPI EC, czy jakieś zdarzenia to powinien wiedzieć o zaistnieniu. W ten sposób system operacyjny może nadal skutecznie wykonywać funkcje ACPI, nie będąc przytłoczonym „burzą GPE”.


Jeśli chodzi o konkretny problem, tak, ten błąd z pewnością może wpłynąć na stabilność systemu i zwykle oznacza, że ​​coś jest nie tak ze sprzętem, a nie z Ubuntu / jądrem. Jeśli często występują awarie, spróbuj uruchomić test pamięci z dysku CD Ubuntu Live?


Dzięki, to pomogło. Nie podłączałem / odłączałem ani nic podobnego, ale kilka godzin wcześniej musiałem Alt / SysRq REISUB, ponieważ laptop nie budził się po zamknięciu pokrywy, a następnie (przypadkowym) odłączeniu. To może być powiązane ... I na pewno będę pamiętać o twojej sugestii przeprowadzenia testu pamięci. Dzięki
Tinellus,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.