Dlaczego partycja root na moim dysku jest pełna?


8

Zainstalowałem Ubuntu 12.04, wykonując świeżą instalację tam, gdzie wcześniej był Ubuntu 11.10. Mój komputer ostrzega mnie teraz, że mój dysk jest prawie pełny. Po uruchomieniu apt-get purge, uruchomieniu apt-get autoremovei opróżnieniu kosza nadal mam ten problem, jak pokazano na zrzucie ekranu Gparted: zrzut ekranu

Dysk /dev/sda7jest rzeczywiście pełny. Uruchomiłem narzędzie Disk Usage Analyzer (Baobab) i nadal nie jestem pewien, co się dzieje: zrzut ekranu baobabu

Jedną z moich hipotez jest to, że podczas instalowania Ubuntu 12.04 nie skonfigurowałem dobrze dysków, a dysk /dev/sda6nie został dobrze zamontowany /home. Czy to rzeczywiście powód? Co powinienem zrobić, aby to zweryfikować, a następnie naprawić problem?


Oto kilka dodatkowych szczegółów, aby odpowiedzieć na pytania, które otrzymałem (dziękuję wszystkim):

 • Mój katalog domowy nie jest zaszyfrowany.
 • Narzędzie do tworzenia kopii zapasowych (Déjà Dup) nie jest ustawione na automatyczne tworzenie kopii zapasowych. (Robię to sam i ręcznie).
 • Po zamontowaniu /dev/sda6polecenie df -hdaje

  Filesystem   Size Used Avail Use% Mounted on
  /dev/sda7    244G 221G  12G 96% /
  udev      3,9G 4,0K 3,9G  1% /dev
  tmpfs      1,6G 904K 1,6G  1% /run
  none      5,0M   0 5,0M  0% /run/lock
  none      3,9G 164K 3,9G  1% /run/shm
  /dev/sda6    653G 189G 433G 31% /media/8ec2fa69-039b-4c52-ab1b-034d785132a1
  
 • Dzięki postowi izx zdałem sobie sprawę, że /dev/sda6nie był jeszcze wcześniej montowany. Zawiera wszystkie dokumenty, które miałem, kiedy korzystałem z Ubuntu 11.10.


2
Przeszukaj katalogi za pomocą strzałek po lewej stronie. To powinno zapewnić trochę więcej światła.
reverendj1

Jednym z potencjalnych problemów, których doświadczyłem, jest ustawienie katalogu kopii zapasowej deja-dup w systemie Ubuntu One jako „zawsze zsynchronizowanego” - co może prowadzić do pobrania kopii całego katalogu domowego do katalogu domowego, który następnie zostanie utworzony i pobrane ponownie! Jeśli używasz deja-dup i zauważysz, że tworzenie kopii zapasowej jest bardzo powolne, sprawdź, czy to ustawienie jest włączone.
Garry Cairns,

Jaka jest wydajność polecenia df -h? Wygląda na to, że / dev / sda6 nie został zamontowany jako / home, jeśli tego właśnie chciałeś. W takim przypadku jest to łatwa naprawa, ale musisz przenieść wszystko, co zapisałeś w / home od czasu instalacji 12.04, ponieważ potrzebujesz pustego katalogu, aby zamontować tam partycję / dysk.
kosmorogerzy

Czy / home jest szyfrowane?
jrg

Odpowiedzi:


8

Jedną z moich hipotez jest to, że podczas instalowania Ubuntu 12.04 nie skonfigurowałem dobrze dysków, a dysk /dev/sda6nie został dobrze zamontowany /home. Czy to rzeczywiście powód?

Tak!

Co powinienem zrobić, aby to zweryfikować

gparted wyraźnie pokazuje, że /dev/sda6chociaż zawiera pewne dane, NIE jest montowany jako /home(lub jakikolwiek inny ).

a potem naprawić rzeczy?

Kontur: tymczasowo zamontujesz /dev/sda6, wyczyścisz (lub po prostu sformatujesz, jeśli istniejące dane nie mają znaczenia), skopiujesz wszystko /homedo niego, odmontujesz, a następnie skonfigurujesz /etc/fstabdo montowania /homeod tego momentu . Następnie uruchom ponownie ...

Oficjalny przewodnik na temat przenoszenia katalogu domowego

Postępuj zgodnie z tym oficjalnym przewodnikiem, który bardziej szczegółowo wyjaśnia ten proces, i zadaj nam wszelkie pytania lub wątpliwości, które możesz mieć w komentarzach.


Jak wskazuje @jrg w komentarzach, jeśli twoje dane /homesą zaszyfrowane, sprawy stają się nieco bardziej skomplikowane. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, zadaj nowe pytanie, w którym wspomniano w tytule.


Postępowałem zgodnie z przewodnikiem: jest doskonałej jakości. Wszystko było w porządku. Oprócz trzech drobnych rzeczy, które pojawiły się, gdy sprawdziłem, czy kopiowanie działa z diff: mój wskaźnik pogody zaktualizował swój status, wiele plików zostało zaktualizowanych z powodu Ubuntu One, a na koniec miałem linię, która zgłosiła różnice: diff -r / home /agmenor/.gconf/apps/gedit-2/plugins/%gconf.xml /media/home/agmenor/.gconf/apps/gedit-2/plugins/%gconf.xml. Więcej informacji tutaj: paste.ubuntu.com/1030963
Agmenor
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.