Czy jest aplikacja, która może pokazywać użycie pamięci w podobny sposób jak na górze?


8

Chciałbym zostawić aplikację uruchomioną w moim terminalu, która pokazuje mi użycie pamięci, podobnie jak toppokazuje procesor i inne informacje oraz iotoppokazuje najlepszych użytkowników we / wy.

Top i iotop

Czy taka aplikacja istnieje?

PS Wiem, że top pokazuje również zużycie pamięci, ale mówię o sortowaniu według zużycia pamięci i nie pokazywaniu żadnych innych informacji (podobnych do tego, co iotoprobi).


W górnym naciśnij M, aby posortować według zużycia pamięci. Czy o to ci chodzi?
papież

Nie jestem również pewien, jakich funkcji chcesz / nie chcesz, ale htopto topalternatywa, której używam. Chociaż brzmi to tak, jakbyś szukał mniej, ale bardziej konkretnych funkcji, niż więcej funkcji?
adempewolff

@adempewolff dokładnie. Na przykład iotop robi to, co mówi - pokazuje użycie I / O moich aplikacji i nic więcej. Chcę móc uruchomić powiedz „memtop” i po prostu uzyskać% wykorzystania pamięci. htopnie jest tym, czego szukam - ponieważ pokazuje inne rzeczy (w tym użycie procesora), które już otrzymałem top. Mam na myśli, że bez wątpienia lubię htop (już go używałem), ale nie tego szukam w tym przypadku.
RolandiXor

Odpowiedzi:


8

Najbliżej mogłem znaleźć memtopskrypt w języku Python dostępny tutaj w Google Code.

Zrzut ekranu: wprowadź opis zdjęcia tutaj

Jak korzystać z memtop

  • Jest to skrypt w języku Python, więc po prostu zrób a sudo mv memtop-1.0.0.py /usr/bin/memtop.pyi a, chmod +x /path/to/memtop.pyaby był wykonywalny
  • Domyślny okres aktualizacji wynosi 15 minut; użyj przełącznika, -p 1aby ustawić go na 1 minutę itp. (nie możesz zejść niżej, chyba że zmodyfikujesz źródło)
  • Użyj -l N, gdzie N to liczba procesów, które chcesz pokazać, w zależności od wielkości twojego terminala.
  • Służy -mdo wyświetlania „więcej” informacji, tj. Statystyk wymiany / strony u dołu zrzutu ekranu.

Htop przebraniu memtop opcji

Jeśli nie używasz htopinaczej, konfiguracja z opcją F2-setup wygląda całkiem łatwo memtop:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

  • Konfiguracja htop jest przechowywana ~/.config/htop/htoprc, więc po prostu usuń, htoprcaby przywrócić normalny htop .

Projekt właśnie został przeniesiony do GitHub: github.com/MartinThoma/memtop
Martin Thoma

2

Nie znam żadnej konkretnej aplikacji do monitorowania tego, co chcesz w czasie rzeczywistym, ale znalazłem informacje, które mogą być pomocne.

Najpierw ps -e -orss=,args= | sort -b -k1,1n | pr -TW$COLUMNSoto proste polecenie wydrukowania tych informacji (tutaj: http://www.linuxquestions.org/questions/linux-general-1/how-to-show-the-memory-usage-per-process-160181/ )

Po drugie, oto kilka informacji o skryptach, które robią to samo:

http://unixlive.editboard.com/t4-memory-usage-retrieval-on-linux-process-wise-and-general

i

http://unixlive.editboard.com/t5-how-much-ram-is-used-per-program

Możesz napisać własny skrypt / program do swoich potrzeb. Informacje, których potrzebujesz, są aktualizowane w /proc/czasie rzeczywistym, ale musisz rozwiązać dwa problemy:

  1. Wątpię, czy istnieje jeden plik z listą wszystkich procesów i wykorzystania ich pamięci w czasie rzeczywistym. Zamiast tego każdy proces ma swoje własne pliki (w /proc/[pid]/), a niektóre z potencjalnych plików do znalezienia te informacje nie są czytelne dla człowieka - choć podejrzewam, że statmi statusposiadają niezbędne informacje i są zarówno czytelny dla człowieka.
  2. Wyświetlanie wszystkich tych informacji w czasie rzeczywistym. Wiem bardzo niewiele o skryptach bash lub programowaniu, ale aby wyświetlać informacje w czasie rzeczywistym, musisz użyć czegoś takiego jak wiele tailpoleceń z potokiem, aby posortować / wydrukować tylko pożądane informacje dla każdego procesu.

Nie do końca pełna odpowiedź, ale mam nadzieję, że daje to kilka pomysłów na to, co możesz spróbować. Powodzenia!1

htop jest całkiem świetny. Jest dość lekki (w przeciwieństwie do gnome-system-monitor. Nie ma dla mnie sensu, że program do monitorowania systemu powinien często być programem o najwyższym stopniu wykorzystania).

Naciśnij klawisz F6, a następnie użyj klawiszy strzałek lub myszy, aby przejść do sortowania według MEM%.


2
Chociaż podoba mi się ta odpowiedź i htop (już jej użyłem), szukam aplikacji, która działa zgodnie z zasadą robienia jednej rzeczy i robienia jej dobrze (jak iotop).
RolandiXor
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.