GNOME Mplayer: Błąd „Nie można otworzyć backendu VDPAU libvdpau_nvidia.so”


11

Używając GNOME Mplayer za każdym razem, gdy odtwarzam film, pojawia się irytujące okno dialogowe na poniższym zrzucie ekranu.

alternatywny tekst

Odpowiedzi:


8

Używam zastrzeżonego sterownika NVIDIA i naprawiłem to, tworząc dowiązanie symboliczne do biblioteki VDPAU:

ln -s /usr/lib/vdpau/libvdpau_nvidia.so.1 /usr/lib/libvdpau_nvidia.so

Ma to tę zaletę, że faktycznie włącza VDPAU, zamiast wracać do XV lub X11. Oczywiście potrzebujesz karty graficznej obsługującej przyspieszenie VDPAU.


4

Możesz ukryć wszystkie takie dialogi w wariantach mplayera, edytując ~/.mplayer/configw wybranym edytorze i gdzieś w pliku, w tym really-quiet="1". Używam zwykłego mplayera (w ogóle nie ma GUI), ale to nie powinno nic zmieniać, to zadziałało również dla mnie w GMplayer. Oto moja konfiguracja:

[default]
vo=vdpau,xv,
vc=ffh264vdpau,ffmpeg12vdpau,

ao=pulse
really-quiet="1"
fs=1
xineramascreen=1
msglevel=all=0
showsubtitles=0

Prawdopodobnie nie chcesz linii voi vc(jestem użytkownikiem Nvidii) i możesz nie chcieć żadnych innych ustawień. Gdybym był tobą, użyłbym tego:

[default]
ao=pulse
really-quiet="1"

dzięki tam, ale wciąż jestem tutaj początkującym, nie wiem nic o tych konfiguracjach
ok comp

@ok Naciśnij klawisze Alt + F2, wbij się bash -c "mkdir -p ~/.mplayer; gedit ~/.mplayer/config"tam i naciśnij Uruchom. W następnym oknie, które się pojawi, skopiuj mój drugi blok kodu (3-liniowy). Kliknij zapisz, zamknij gedit, a następnie uruchom mplayer.
Oli

3

Dla Intel VGA i x64 rozwiązałem go

sudo apt-get install i965-va-driver
sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt-get update
sudo apt-get install libvdpau-va-gl1
cd /usr/lib/x86_64-linux-gnu/vdpau/
sudo ln -s libvdpau_va_gl.so.1 libvdpau_i965.so.1

Dla Nvidii pakiet jest

sudo apt-get install libvdpau1 vdpau-va-driver

wiersz 2 „sudo add-apt-repository ppa: nilarimogard / webupd8” może nie być potrzebny w późniejszych wersjach, ale reszta rozwiązała mój problem.
silpol,

2

Oto rozwiązanie twojego problemu:

Po prostu spróbuj określić sterownik wyjścia wideo w wierszu poleceń podczas uruchamiania mplayera w następujący sposób:

mplayer -vo xv video.wmv

Za pomocą polecenia można uzyskać listę „Dostępne sterowniki wyjścia wideo” mplayer -vo help.

Problem polega na tym, że wybranym (lub domyślnym) sterownikiem wyjścia wideo był vdpau i nikt nie pracuje z pakietami mplayer i oprogramowaniem, aby pakiet oprogramowania działał z twoją konfiguracją sprzętu i oprogramowania. Ale nie martw się, jesteś teraz pobłogosławiony tą odpowiedzią, a sterownik wyjścia wideo można określić w wierszu poleceń (np -vo xv.).

Kolejność opcji konfiguracji, które mplayer wypisuje, zanim ostatecznie zdecyduje się (tylko) wypróbować (brakujący) sterownik vdpau, nie jest tak oczywiste, ale myślę, że mniej więcej tak wygląda,

 1. Sprawdź ~/.mplayer/config, czy istnieje (określony przez użytkownika) domyślny sterownik wyjścia wideo, jeśli taki istnieje
 2. Następnie sprawdź /etc/mplayer/mplayer.conf, czy nie ma domyślnego sterownika wyjścia wideo (specyficznego dla systemu)
 3. Następnie sprawdź opcje kompilacji, z którymi mplayer został zbudowany jako domyślny (specyficzny dla kompilacji).

Jeśli używane polecenie mplayer zostało skompilowane z opcją vdpau i nie ma domyślnych sterowników wyjścia wideo określonych w ~/.mplayer/configlub /etc/mplayer/mplayer.conf(co jest albo częstym zjawiskiem, albo jestem jedyną osobą na Ziemi, która kiedykolwiek miała problemy z opcją konfiguracji na Linux-ie) powróci do domyślnego ustawienia, które w tym przypadku było vdpau.

Innym podobnym problemem jest to, że mplayer może działać poprawnie, podczas gdy gmplayer wyświetla ten sam błąd przy użyciu tych samych opcji, które właśnie wypróbowałeś z mplayer. Zastanów się? gmplayer używa jeszcze innego pliku konfiguracyjnego ~/.mplayer/gui.confi domyślnie ustawiony jest ostatni sterownik wideo (lub domyślnie w opcjach kompilacji). Więc ponownie, po prostu określ sterownik wyjścia wideo w wierszu poleceń lub umieść go w jednym z niezliczonych plików konfiguracyjnych wymienionych tutaj.


dzięki tam, ale wciąż jestem tutaj początkującym, nie wiem nic o tych konfiguracjach
ok comp

Do twojej wiadomości, nie mam tej karty graficznej, ale tylko zintegrowaną. moja jest compaq cq20-213TU
ok comp


1

Jednak niewielkie ustawienie może rozwiązać problem w następujący sposób;

 • Otwórz Edycja → Preferencje w pasku menu odtwarzacza GNOME
 • Wybierz zakładkę „Player”
 • Wybierz x11dla wyjścia wideo
 • Zamknij preferencje i spróbuj ponownie otworzyć plik wideo.

Twój problem powinien zostać rozwiązany.


Zdecydowanie odradzam używanie x11, ponieważ jest to najmniej wydajny sterownik wyjściowy. Zamiast tego użyj xv (rozszerzenie wideo x11) lub gl / gl2 (opengl). Powinny one zapewnić przyzwoitą wydajność.
soulsource

1

Uwaga: Wszystko przed aktualizacją zostało uwzględnione, ponieważ może być przydatne dla kogoś innego, i zostało opublikowane napisane przed testem lub gdy brakowało mi informacji o sytuacji.

Jeśli korzystasz z karty nVidia, zainstaluj zastrzeżone sterowniki.

Fglrx to oficjalny sterownik ATI / AMD (zamknięty kod źródłowy), chociaż domyślnie istnieją także oficjalne sterowniki open source zawarte w Ubuntu, które działają równie dobrze z wieloma (starszymi, zwykle) kartami. vdpau (przepraszam, jeśli wcześniej popełniłem błąd) jest obecnie dostępne tylko na kartach nVidia i (o ile mi wiadomo) Intel. MPlayer obsługuje ten interfejs API do przyspieszania wideo, ale nie jest potrzebne do odtwarzania filmów. Ponieważ nie jestem zagorzałym użytkownikiem MPlayera (używam Totemlub VLC Media Playerodtwarzam filmy i płyty DVD), będę musiał zrobić więcej kopania, aby uzyskać poprawny wpis w pliku konfiguracyjnym.

Nie sugerowałbym skompilowania pliku libvdpau.so, ponieważ byłby całkiem bezużyteczny w twojej konfiguracji, a jeśli miałbyś otrzymać kartę nVidia z zastrzeżonymi sterownikami, i tak nie musiałbyś instalować niczego więcej.

Jedną z sugestii, które ci dam, jest zainstalowanie MPlayer-gui Zainstaluj mplayer-gui (tymczasowo) i sprawdzenie, czy podczas uruchamiania pozwala to na wyłączenie korzystania z vdpau w opcjach GUI. Następnie możesz powrócić do normalnego MPlayera i powinien on działać bez dalszych problemów. Jeśli to nie zadziała, być może będziesz musiał skompilować :(, aby wyłączyć korzystanie z vdpau (i uniknąć konieczności zakupu nowej karty graficznej lol).

AKTUALIZACJA

Nie śmiej się (okej, śmiej się ze mnie, śmiało;) - ale właśnie otworzyłem dla siebie Gnome-MPlayer i w preferencjach możesz wybrać moduł wyjścia wideo! Wszystko, co musisz teraz zrobić, to wybrać ten, który działa dla Ciebie (vaapi powinien działać na twojej karcie graficznej).

Pod MPlayerzakładką ( nie pokazano ) możesz również dodać parametry wiersza poleceń, aby na wszelki wypadek przekazać MPlayera.

zrzut ekranu zrzut ekranu! o mój Boże! lol! lol? och ... zgadnij, że się nie załadował?

Zwykły zrzut ekranu :)

Strona Wikipedii dotycząca vaapi powinna pomóc Ci szczegółowo zrozumieć większość metod akceleracji wideo (jeśli podążasz za linkami zalecanymi w tym artykule).


@Roland: Dzięki! Ale mogę wywołać Gnome Mplayer na pliku avi bez błędu z terminala. Myślę, że to oznacza, że ​​mój system operacyjny ma już niezbędne sterowniki. Dobrze?
Tim

@Tim prawdopodobnie ma sterowniki, których potrzebuje, ale nie bibliotekę libvdpua, która jest dostarczana przez własny sterownik nVidii w przeciwieństwie do sterowników open source. Jeśli zainstalujesz te sterowniki, powinno działać.
RolandiXor

@Roland: Dzięki! Właśnie pobrałem libvdpau-0.4.1.tar.gz z cgit.freedesktop.org/~aplattner/libvdpau . Próbowałem zainstalować go przez „./configure, make and make install”, ale nie ma „./configure”, zamiast tego ma ./configure.ac i ./Makefile.am. Jak mogę wtedy zainstalować libvdpau?
Tim

@Tim z danego archiwum, trzeba działać ./autogen.sh, a dopiero potem ./configure --prefix=/usr, makei sudo make install. Ostrzegam jednak, że może to nie utworzyć pliku .so o tej samej nazwie, o którą prosi mplayer, więc musisz zlokalizować i zmienić nazwę pliku. Dlatego zdecydowanie zalecam korzystanie ze sterowników nvidii (wystarczy uruchomić, jockey-gtkaby sprawdzić, czy można je zainstalować).
RolandiXor

@Roland: Dzięki! Właśnie uruchomiłem jockey-gtk, ale był dostępny tylko jeden sterownik, który był zastrzeżonym sterownikiem graficznym ATI AMD FGLRX. I tak to zainstalowałem. Teraz problem „Gnome Mplayer nie udało się otworzyć backendu VDPAU libvdpau_nvidia.so” nadal występuje z oryginalnym poleceniem „gnome-mplayer% U”.
Tim

1

Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę aplikacji i wybierz Edytuj menu , wybierz element menu mplayer i edytuj Właściwości> Polecenie


Dzięki! Oryginalnym poleceniem jest „gnome-mplayer% U”. Zastanawiałem się, co oznacza „% U”? Również „gnome-mplayer% U -vo xv” nie działa.
Tim

0

Ta linia poleceń pomogła mi: mplayer -demuxer mov filename.mov


0

Instalacja libvdpau-va-glrozwiązała to dla mnie, ale było to rozwiązanie programowe. Spróbuj ustawićexport VDPAU_DRIVER=nvidia

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.