Jak skonfigurować Ubuntu Server jako NAS?


36

Chcę skonfigurować Ubuntu Server jako bezgłowy serwer NAS dla mojego domu. Chciałbym mieć tam przechowywanie plików, a także centralne centrum moich plików MP3 i zdjęć.

Jakie są najlepsze pakiety, aby sobie z tym poradzić? Czy ktoś może opublikować link do dobrego samouczka lub opublikować kilka wskazówek?

Jednym z moich ograniczeń jest to, że musi być przyjazny dla systemu Windows 7. Rozumiem przez to, że udziały i transmisja strumieniowa powinny działać na komputerze z systemem Windows.

Odpowiedzi:9

Simples:

  1. Zainstaluj Ubuntu Server. Naprawdę pomaga, jeśli możesz mieć serwer z klawiaturą i monitorem tego bitu ... Chociaż możesz napisać skrypt CD, aby zainstalować automatycznie, jeśli chcesz. Więcej kłopotów niż warto, jeśli mnie o to poprosisz.

  2. Utwórz użytkownika, skonfiguruj ssh ( sudo apt-get install openssh-server) itp. Umieść serwer w jego ostatecznym miejscu spoczynku i ssh z pulpitu.

  3. Zainstaluj i skonfiguruj sambę (patrz rozdział dotyczący ręcznej konfiguracji)

  4. Opcjonalnie zainstaluj NFS dla klientów linuxowych (według mnie szybsze, mniej obciążające procesor serwera)

  5. Zrelaksować się. Jesteś skończony.


5

W przypadku systemu plików mam oprogramowanie RAID 5 na moich dyskach i szyfruję wynikowy system plików. W ten sposób mogę również użyć tego systemu jako serwera zapasowego.

Po uruchomieniu systemu używam zwykłego NFS i Samby do dostępu na poziomie plików. (apt-get install nfs-kernel-server samba). Mam również konsolę PS3, do której lubię przesyłać strumieniowo multimedia, więc używam do tego mediatomb (apt-get install mediatomb), a moja żona używa iTunes na swoim Macu i netbooku, więc instaluję też mt-daapd (apt-get install mt-daapd), aby udostępnić moją muzykę za pomocą protokołu daap, którego może także używać Rhythmbox.Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.